Bajki o traktorach - nauka bezpieczeństwa, nauka słów, edukacja przyrodnicza
Bajki o traktorach przybliżają tematykę związaną z funkcjonowaniem polskiej wsi. To nie tylko zasady pracy i znajomość zwierząt wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, lecz także edukacja o charakterze regionalnym – tworzenie związków pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Szczególnie dzieci wychowujące się w miastach nie mają świadomości dotyczącej odmienności życia na wsi. Bajki o traktorach potrafią znacząco wzbogacić wiedzę i wprowadzić także w edukację regionalną. W jakich kontekstach dziecko powinno zaznajomić się z wsią i z maszynami rolniczymi.
1. Bajki o traktorach - nauka bezpieczeństwa
Bajki o traktorach wpisują się w edukacją związaną z otoczeniem społecznym i technicznym. Dzięki specyfice wprowadzonej tematyki dzieci potrafią określić funkcje poszczególnych maszyn rolniczych. To także nazywanie podstawowych pojazdów z dziedziny rolniczej. Przykładem maszyn rolniczych jest: traktor, kombajn, ciągnik, siewnik itp. Mały odkrywca świata potrafi nazwać poszczególne pojazdy i określić ich funkcje. Bajki o traktorach powinny również uczyć bezpieczeństwa. Każde dziecko powinno wiedzieć, iż nie może zbliżać się do maszyny rolniczej podczas jej pracy.
2. Bajki o traktorach – nauka słów
Na tym aspekcie mogą skorzystać głównie dzieci mieszkające w miastach. Bajki o traktorach nawiązują do prac rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, a także do specyfiki pracy całego gospodarstwa rolnego. Dzięki opowieściom z zakresu tematyki wiejskiej dzieci potrafią nazwać podstawowe czynności ludzi i zwierząt. Edukacja regionalna zakłada między innymi opisywanie właściwości przedmiotów, czynności, prac itp. Dzięki temu można znacznie rozszerzyć zakres słownictwa.
To też warto wiedzieć
- Bajki do poczytania
- Czego uczą bajki
- Menu jak z bajki
- Bajki dla dzieci online
3. Bajki o traktorach – edukacja przyrodnicza
Bajki o traktorach mogą również pomagać w perspektywie edukacji przyrodniczej oraz technicznej. Na poziomie edukacji przedszkolnej dziecko powinno rozpoznawać i nazywać zwierzęta domowe oraz gospodarskie, a także wskazywać przeznaczenie niektórych maszyn i urządzeń rolniczych. Popularne bajki o traktorach ukazują we właściwym kontekście relację: człowiek – przyroda. Wiele filmów animacyjnych uzasadnia konieczność oszczędzania zasobów przyrody produktów pochodzenia naturalnego, a także wskazuje wpływ działalności człowieka na przyrodę. Dziecko powinno rozumieć środowisko naturalne, jako sferę, która żywi, ubiera, a także pozwala funkcjonować w ogólnym tego słowa znaczeniu. Bajki o traktorach nazywają maszyny i narzędzia stosowane przez człowieka w kontakcie z przyrodą. Ponadto dzieci poznają zwierzęta gospodarczo i potrafią uzasadnić, dlaczego należy wykonywać wokół nich prace pielęgnacyjne.
Wiele ciekawych animacji pokazujących, jak pracują maszyny rolnicze znajdziemy w sieci. Przykładem jest animacja „Traktorek”. Celem animacji jest tutaj pobudzanie wyobraźni przy pomocy kolorowych obiektów. Poszczególne epizody pomagają dziecku w rozwijaniu kreatywności oraz logicznego myślenia.