Trwa ładowanie...

Bajki o traktorach - nauka bezpieczeństwa, nauka słów, edukacja przyrodnicza

Bajki o traktorach przybliżają tematykę związaną z funkcjonowaniem polskiej wsi. To nie tylko zasady pracy i znajomość zwierząt wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, lecz także edukacja o charakterze regionalnym – tworzenie związków pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Szczególnie dzieci wychowujące się w miastach nie mają świadomości dotyczącej odmienności życia na wsi. Bajki o traktorach potrafią znacząco wzbogacić wiedzę i wprowadzić także w edukację regionalną. W jakich kontekstach dziecko powinno zaznajomić się z wsią i z maszynami rolniczymi.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści

1. Bajki o traktorach - nauka bezpieczeństwa

Bajki o traktorach wpisują się w edukacją związaną z otoczeniem społecznym i technicznym. Dzięki specyfice wprowadzonej tematyki dzieci potrafią określić funkcje poszczególnych maszyn rolniczych. To także nazywanie podstawowych pojazdów z dziedziny rolniczej. Przykładem maszyn rolniczych jest: traktor, kombajn, ciągnik, siewnik itp. Mały odkrywca świata potrafi nazwać poszczególne pojazdy i określić ich funkcje. Bajki o traktorach powinny również uczyć bezpieczeństwa. Każde dziecko powinno wiedzieć, iż nie może zbliżać się do maszyny rolniczej podczas jej pracy.

Bajki o traktorach to nie tylko ciekawe historyjki, ale także nauka przez zabawę
Bajki o traktorach to nie tylko ciekawe historyjki, ale także nauka przez zabawę

2. Bajki o traktorach – nauka słów

Na tym aspekcie mogą skorzystać głównie dzieci mieszkające w miastach. Bajki o traktorach nawiązują do prac rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, a także do specyfiki pracy całego gospodarstwa rolnego. Dzięki opowieściom z zakresu tematyki wiejskiej dzieci potrafią nazwać podstawowe czynności ludzi i zwierząt. Edukacja regionalna zakłada między innymi opisywanie właściwości przedmiotów, czynności, prac itp. Dzięki temu można znacznie rozszerzyć zakres słownictwa.

To też warto wiedzieć

3. Bajki o traktorach – edukacja przyrodnicza

Bajki o traktorach mogą również pomagać w perspektywie edukacji przyrodniczej oraz technicznej. Na poziomie edukacji przedszkolnej dziecko powinno rozpoznawać i nazywać zwierzęta domowe oraz gospodarskie, a także wskazywać przeznaczenie niektórych maszyn i urządzeń rolniczych. Popularne bajki o traktorach ukazują we właściwym kontekście relację: człowiek – przyroda. Wiele filmów animacyjnych uzasadnia konieczność oszczędzania zasobów przyrody produktów pochodzenia naturalnego, a także wskazuje wpływ działalności człowieka na przyrodę. Dziecko powinno rozumieć środowisko naturalne, jako sferę, która żywi, ubiera, a także pozwala funkcjonować w ogólnym tego słowa znaczeniu. Bajki o traktorach nazywają maszyny i narzędzia stosowane przez człowieka w kontakcie z przyrodą. Ponadto dzieci poznają zwierzęta gospodarczo i potrafią uzasadnić, dlaczego należy wykonywać wokół nich prace pielęgnacyjne.

5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko
5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko [6 zdjęć]

Starasz się być perfekcyjną mamą. Dbasz o swoje dziecko, spełniasz jego prośby, sprawiasz, że czuje się...

zobacz galerię

Wiele ciekawych animacji pokazujących, jak pracują maszyny rolnicze znajdziemy w sieci. Przykładem jest animacja „Traktorek”. Celem animacji jest tutaj pobudzanie wyobraźni przy pomocy kolorowych obiektów. Poszczególne epizody pomagają dziecku w rozwijaniu kreatywności oraz logicznego myślenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.