Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko czytać – nauka czytania

Avatar placeholder
02.07.2019 08:03
Jak nauczyć dziecko czytać – nauka czytania
Jak nauczyć dziecko czytać – nauka czytania (123rf)

Jak nauczyć dziecko czytać? To często zadawanie pytanie przez rodziców, którzy nie wiedzą, w jaki sposób się do tego zabrać. Niektóre dzieci potrafią czytać już w pierwszej klasie, a inne niestety nie. Dlatego warto poświęcić swój czas i zacząć naukę czytania z dzieckiem.

1. Jak nauczyć dziecko czytać – nauka czytania

W polskich przedszkolach nie uczy się dzieci czytania i pisania, a jedynie przygotowuje się je, do tego ucząc dzieci literek i cyferek. Idąc do szkoły, dzieci zaczynają naukę czytania i pisania, jednak rodzice mogą dokonać tego wcześniej i oszczędzić tym samym swojemu dziecku stresu.

Seria "Czytamy bez mamy" - Wydawnictwo Debit
Seria "Czytamy bez mamy" - Wydawnictwo Debit [3 zdjęcia]

I poziom serii "Czytamy bez mamy" od Wydawnictwa Debit. Książeczka została wydana pod patronatem parenting.pl.

zobacz galerię

Pamiętajmy, że dziecko najwięcej wzorców czerpie z zachowania rodziców. Jeżeli widzi, że mama czy tata trzymają coś w rękach i ewidentnie coś czytają, to z czasem dziecko samo weźmie książkę do ręki, naśladując rodziców. Małe dziecko nic z niej nie zrozumie, jednak będzie wiedziało, że książka służy do czytania. Jeżeli dziecko zaczyna mówić i dopytać rodziców, co znaczy wyraz przy jego ulubionym rysunku w książce albo będzie pytało, co oznaczają poszczególne literki, to można podjąć naukę czytania.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Oczywiście wszystko musi być wykonywane etapami i systematycznie. Nie można zalać dziecka natłokiem informacji, gdyż nic z tego nie zapamięta. Dobrym rozpoczęciem nauki czytania jest czytanie bajek. Dziecko będzie zaciekawione licznymi obrazkami i kolorami, ale czytając dziecku daną bajkę, wskazujmy na dany wyraz.

W szkołach nauka czytania rozpoczyna się od dokładnego poznania alfabetu, czyli każdej literki z osobna. Nauczyciele poświęcają naprawdę dużo czasu, aby dziecko bez problemu rozpoznawało każdą literkę. Jeżeli wszyscy opanują tę czynność, to zaczyna się dzielenie wyrazu na głoski. Składają pojedyncze litery w wyrazy, na początku krótkie, potem dłuższe.

Istnieje też metoda czytania sylabami, podobno jest prostsza, a dzieci szybciej zaczynają czytanie. Najpierw uczy się dziecko rozpoznawania samogłosek, następnie ćwiczy się z nimi ich zapamiętywanie. Jeżeli mają opanowane samogłoski, można do nich dodawać poszczególne spółgłoski. Jeżeli dziecko opanuje naukę sylab, można zacząć łączyć je w całe wyrazy.

Aby dziecko chętniej będzie się uczyło czytania, można uczyć je w formie zabawy. Można rozsypać sylaby na stole i poprosić dziecko, aby ułożyło z nich wyrazy, a potem całe zdania. Jeżeli nie wiemy jak zacząć naukę czytania z dzieckiem albo zwyczajnie nam to nie wychodzi, można zaopatrzyć się w podręczniki, które wiele ułatwią zarówno rodzicom, jak i dzieciom.

Musisz to wiedzieć

Ostatnio popularna stała się metoda czytania globalnego. Jest to dość innowacyjna metoda, ale skuteczna. Można zacząć ją z dziećmi znacznie młodszymi. Polega ona na pokazywaniu dziecku kartoników z wyrazami i głośne powtarzanie, tego, co na jest na nich napisane. Czynność tę należy powtarzać z dzieckiem przynajmniej 3 razy dziennie, a po tygodniu zapytać dziecko co jest napisane na konkretnym kartoniku. Jeżeli dziecko będzie chwalone, to nauka będzie mu przychodziła znacznie łatwiej i przyjemniej.

Warto jest rozpocząć naukę czytania z dzieckiem możliwie wcześnie, aby ograniczyć mu stresu w szkole. Z całą pewnością nauka nie pójdzie na marne, a dziecko będzie cieszyło się, że potrafi czytać szybciej niż jego rówieśnicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.