Trwa ładowanie...

Czytanie książek a rozwój małego dziecka

Czytanie książek a rozwój małego dziecka
Czytanie książek a rozwój małego dziecka (123rf)

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha prawidłowo i szybko się rozwijała. Zapewne czytasz poradniki, portale i czasopisma dla rodziców, aby dowiedzieć się, jak jest w przypadku twojego dziecka. Podczas pierwszych lat swojego życia twój maluch rozwija się z niesamowitą prędkością. Najbardziej spektakularne zmiany zachodzą podczas pierwszych kilkunastu miesięcy, kiedy to niemal z dnia na dzień możesz dostrzec, jak twoje dziecko stawia kolejne kroki milowe swojego rozwoju.

spis treści

1. Kiedy zacząć czytać dziecku?

W świat wyobraźni i fantazji, pełnej kotów w butach, zaklętych kaczek, samonakrywających się stoliczków czy mówiących zwierząt, warto wprowadzać dziecko jak najwcześniej.

Już niemowlęta chętnie skupiają uwagę na melodyjności głosu rodzica. Maluch może jeszcze nie rozumieć słów czy sensu zdań, jednak samo słuchanie naszego głosu oraz bliskość przyczynia się do tworzenia więzi, która zaowocuje w przyszłości lepszym rozwojem poznawczym i emocjonalnym.

2. O jakiej porze dnia najlepiej czytać dziecku?

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Najlepiej czytaj małemu dziecku, kiedy jest wyspane i z pełnym brzuszkiem. Jest większa szansa, że nie będzie się wierciło, usypiało czy płakało z głodu. Jeśli tak reaguje, to znak, że trzeba zrobić przerwę. Nic na siłę.

Usiądź z dzieckiem w wygodnym miejscu, weź je na ręce i otwórz książeczkę tak, by widziało wszystkie obrazki. Czytaj powoli i spokojnie, pokazuj mu obrazki, zachęcaj do dotykania, pokazywania paluszkiem. Im dziecko starsze, tym więcej możemy zrobić.

Dzieci do 6. miesiąca najlepiej rozróżniają intensywne i wyraziste kolory, takie jak czarny, biały czy czerwony. Najwyraźniej widzą z odległości 20-30 cm. Przy wyborze lektur dla niemowlaków najlepiej sięgać po niedługie rymowane wierszyki czy bajeczki. Wraz z wiekiem możesz przedłużyć czas czytania i rodzaj książeczek.

Czytanie dzieciom bajek
Czytanie dzieciom bajek

Czytanie dzieciom bajek ma niezmiernie istotny wpływ na rozwój umysłu i osobowości dziecka. Czytanie

przeczytaj artykuł

Pamiętaj, że niemowlę podczas czytania może się wiercić, kręcić, gruchać do nas, przewracać strony, łapać książeczkę i nią potrząsać. Nie zniechęcajmy się. Dziecko przecież w tym czasie poznaje świat wszystkimi dostępnymi mu zmysłami. Niech puka, stuka, smakuje i ogląda.

W czytaniu maluszkom nie chodzi jedynie o wysłuchanie bajki od początku do końca. Nawet oglądając obrazki czy skupiając wzrok na samej okładce, maluszek już będzie uczył się skupiać i koncentrować.

Książka rozwija nasze maleństwo w wielu aspektach. Przede wszystkim budujesz relacje między sobą a dzieckiem, bliskość z nim. Tul je do siebie, trzymaj na kolanach i staraj się być blisko niego.

Starsze dzieci możesz zapytać, gdzie jest kotek, gdzie jest dziewczynka, mów, co dana osoba czy zwierzątko robią na obrazku, ale wcale nie musisz skupiać się na tym, co oferuje nam autor tekstu. To bardzo ważne doświadczenia ‒ pokazują dziecku, że interesujesz się nim, że jest dla ciebie ważne, tym samym budujesz jego poczucie wartości.

Znane przez dziecko wierszyki, bajeczki, zwroty dają mu poczucie pewności zdarzeń, bezpieczeństwa. Pamiętaj, chwile spędzone w gronie rodzinnym są nie do zastąpienia.

Czytanie książek dzieciom
Czytanie książek dzieciom

Zamiłowanie do książek można zaszczepiać przykładami. Dziecko chętniej sięga po książki widząc czytających

zobacz galerię

3. Zalety czytania książek niemowlakom

Dla dziecka czytanie książki jest wspaniałą rozrywką i zabawą. Książka przecież zawiera w sobie tyle kolorowych, ciekawych rysunków. Są ludziki, zwierzątka, można książki dotknąć, złapać w rączki, pomacać, polizać, posłuchać, co się dzieje z każdym z bohaterów.

Warto wiedzieć, iż niemowlęta na początku wolą słuchać wysokich dźwięków, stąd tak chętnie słuchają głosu matki, która instynktownie ich używa. Na szczęście tatusiowie nie muszą się martwić, bowiem po jakimś tygodniu ich głos również nabiera wagi dla dziecka.

Istotne, by zmieniać intonację głosu, wcielać się w rolę bohatera, a dziecko doceni nasze zaangażowanie i czytanie bajki będzie dla niego jeszcze ciekawsze.

Czytanie książek
Czytanie książek

Czytanie książek w dobie komputerów i kolorowych mediów nie wydaje się zbyt popularną formą spędzania

przeczytaj artykuł

Słuchając wierszyków, opowiadanek o mówiących kotkach, pieskach, poruszających się samochodzikach, zaczyna pracować jego wyobraźnia. Im więcej dźwiękonaśladownictwa (plum, pac, kic, fru itp.), tym bardziej zainteresowane będzie nasze dziecko.

Czytanie książeczek wzbogaca jego słownictwo i jest swoistego rodzaju treningiem dla rozwijającego się mózgu. Poznając nowe słowa, dziecko poznaje też ich melodyjność i intonację. To sprzyja samodzielnemu mówieniu, pisaniu i czytaniu.

Jak widać, książki pobudzają rozwój mózgu, uczą myślenia, rozwijają wyobraźnię i emocjonalność naszego dziecka. Dlatego wprowadzaj maluszka w świat książek już od pierwszych dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze