Trwa ładowanie...

Pediatra ostrzega. W tym wieku nawet odrobina może doprowadzić do tragedii

Avatar placeholder
07.09.2024 14:18
Nawet odrobina może być niebezpieczna. "Nie wszystko, co naturalne, jest dla nas dobre"
Nawet odrobina może być niebezpieczna. "Nie wszystko, co naturalne, jest dla nas dobre" (Getty Images)

Jest pyszny, słodki i przez wielu uważany za nieco zdrowszą alternatywę dla cukru. Chętnie sięgamy po niego w okresie przeziębień, gdy stanowi popularny dodatek m.in. do ciepłej herbaty. Nie każdy jednak wie, że miód może być śmiertelnie niebezpieczny dla niemowląt.

spis treści

1. Miód jako silny alergen

Dla wielu osób, gdy zaczynają przeziębienie, naturalnym odruchem jest dodanie miodu do herbaty z cytryną i imbirem, ze względu na jego korzystne właściwości zdrowotne, które są cenione zarówno w medycynie ludowej, jak i naukowej.

Jednakże, miód może czasami przynieść więcej szkody niż pożytku. Dagmara Adamska-Tomaszewska, rezydentka pediatrii, poruszyła ten temat na Instagramie.

- Miód kojarzymy ze smakiem słodkim. Dlatego większość rodziców intuicyjnie nie podaje go niemowlętom. Przecież wszyscy wiemy jakim zagrożeniem zdrowotnym są otyłość i próchnica. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku miodu u niemowląt w grę wchodzi znacznie większe zagrożenie: takie, które w perspektywie może prowadzić do zgonu - ostrzega.

Zobacz film: "Co się stanie, jeśli przez tydzień będziesz jeść miód z czosnkiem"

Pierwszym poważnym zagrożeniem jest reakcja alergiczna na miód. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miód może być silnym alergenem, który wywołuje wysypki, biegunkę, wymioty, katar lub łzawienie, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny.

Co interesujące, uczulenie na miód może być dziedziczne. Jeśli oboje rodzice są uczuleni na miód, istnieje 80 proc. szans, że ich dziecko również będzie miało tę alergię.

2. Śmiertelne niebezpieczeństwo dla niemowląt

Innym powodem, dla którego miód nie powinien być podawany niemowlętom, jest obecność bakterii i zarodników Clostridium botulinum, które produkują neurotoksynę, jedną z najsilniejszych trucizn. Nawet niewielka ilość miodu zawierającego te zarodniki może prowadzić u dziecka do wymiotów, biegunki, porażenia mięśni, senności, a w najgorszych przypadkach - śmierci.

- Nie wszystko, co naturalne jest zawsze i bezdyskusyjnie dla nas dobre. I tutaj jest przykład sytuacji, gdy nie możemy bezrefleksyjnie czerpać z natury - ostrzega ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze