Trwa ładowanie...

W tym wieku zakazany, pediatra ostrzega. "Może prowadzić do zgonu"

Avatar placeholder
18.01.2023 15:40
Nie dawaj miodu niemowlętom. "W grę wchodzi większe zagrożenie, takie, które może prowadzić do zgonu"
Nie dawaj miodu niemowlętom. "W grę wchodzi większe zagrożenie, takie, które może prowadzić do zgonu" (GettyImages)

W okresie przeziębieniowym często sięgamy po miód. Czy to do herbaty, czy do wody z cytryną - niezaprzeczalnie jest to dobry sposób na leczenie suchego kaszlu i uniknięcie podawania dziecku syropu. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mimo swoich prozdrowotnych właściwości może być śmiertelnym zagrożeniem dla niemowląt.

Miód można podawać dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia
Miód można podawać dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia (GettyImages)

1. Miód zagrożeniem dla niemowląt

Pierwszym odruchem w przypadku przeziębienia jest dla wielu osób dodanie miodu do herbaty z cytryną i imbirem. Wszystko przez jego prozdrowotne właściwości, które wykorzystywane są nie tylko w medycynie ludowej, ale także naukowej.

Czasem jednak miód może sprawić więcej kłopotu niż pożytku. Temat ten poruszyła na Instagramie Dagmara Adamska-Tomaszewska, rezydentka pediatrii.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

- Miód kojarzymy ze smakiem słodkim. Dlatego większość rodziców intuicyjnie nie podaje go niemowlętom. Przecież wszyscy wiemy jakim zagrożeniem zdrowotnym są otyłość i próchnica. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku miodu u niemowląt w grę wchodzi znacznie większe zagrożenie: takie, które w perspektywie może prowadzić do zgonu – ostrzega Dagmara Adamska-Tomaszewska.

2. Miód może powodować zatrucie

Pierwszym poważnym zagrożeniem jest uczulenie na miód. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest on silnym alergenem, który może powodować wysypkę, biegunkę, wymioty, katar bądź łzawienie. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Co ciekawe, uczulenie na miód jest dziedziczne. W przypadku gdy oboje rodzice mają na niego alergię, istnieje 80 proc. szans, że dziecko również będzie cierpiało na tę przypadłość.

Drugą kwestią, która sprawia, że miód nie powinien być podawany niemowlętom, jest zawartość bakterii i zarodników Clostridium botulinum - które wytwarzają neurotoksynę, najsilniejszą truciznę. Wystarczy niewielkie spożycie miodu z zarodnikami, a u dziecka mogą pojawić się wymioty, biegunka, porażenie mięśni, czy senność. W skrajnych przypadkach nawet śmierć.

- Nie wszystko, co naturalne jest zawsze i bezdyskusyjnie dla nas dobre. I tutaj jest przykład sytuacji, gdy nie możemy bezrefleksyjnie czerpać z natury - ostrzega Dagmara Adamska-Tomaszewska. - Nie dajemy miodu maluszkom. Tylko tyle. Aż tyle! - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze