Pięciolatek doznał wstrząsu anafilaktycznego. Wszystko po zjedzeniu miodu
Pięcioletni chłopiec doznał wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu posiłku zawierającego miód. Jak się okazało, nie był uczulony na sam miód, a na pyłki, które się w nim znajdowały. Eksperci zaznaczają, że dzieci, które mają sezonowy katar sienny, mogą wykazywać uczulenie na niektóre produkty spożywcze.
1. Wstrząs anafilaktyczny u pięciolatka
Uczulenie na miód rzadko występuje u osób, które nie mają alergii. Natomiast jest bardzo częstym zjawiskiem wśród osób uczulonych na pyłki roślin i jad owadów. Zazwyczaj reakcja alergiczna obejmuje jedynie układ pokarmowy i skórę, jednak czasem może dojść również do wstrząsu anafilaktycznego.
Czasopismo medyczne "Journal of Medical Case Reports" opublikowało raport dotyczący takiego przypadku. Pięcioletni chłopiec z Piacenzy (północne Włochy) doznał ostrej reakcji alergicznej pół godziny po zjedzeniu posiłku zawierającego rzemieślniczy miód.
Chłopiec miał trudności z oddychaniem, a na jego ciele pojawiła się bolesna pokrzywka. Po przewiezieniu do szpitala okazało się, że nie był uczulony na żaden składnik posiłku. Jednak lekarze nie uwzględnili różnicy między miodem produkowanym seryjnie a tym rzemieślniczym.
Jest on zwykle produkowany w mniejszych partiach i nie jest poddawany filtracji i pasteryzacji jak miód masowo produkowany. Dzięki temu zawiera wiele dodatkowych wartości odżywczych i znacznie więcej pyłku. Dalsze testy wykazały, że pięciolatek był uczulony właśnie na pyłki obecne w miodzie. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
2. Objawy alergii u dziecka
Autorzy raportu przyznają, że chłopiec jest pierwszym odnotowanym przypadkiem wstrząsu anafilaktycznego wywołanego spożyciem miodu u dziecka poniżej szóstego roku życia. Według nich pediatrzy powinni zwracać szczególną uwagę, jeśli ich mali pacjenci wykazują objawy alergii takie jak katar sienny. Jest wielce prawdopodobne, że mając alergię na pyłki, mogą źle zareagować na pyłek zawarty w miodach rzemieślniczych.
"Większość ludzi bez problemu toleruje pyłek pszczeli. Jednak u pacjentów z katarem siennym mogą wystąpić objawy alergiczne, takie jak obrzęk gardła, swędzenie jamy ustnej, a nawet anafilaksja" – mówi dr Joanna Łukawska, specjalistka z zakresu alergologii z University College Hospital London w rozmowie z MailOnline.
Ponadto jak dodaje, miody rzemieślnicze mogą zawierać również inne potencjalnie alergizujące produkty, takie jak orzechy włoskie, pistacje czy jagody goji, co może tylko spotęgować reakcję alergiczną. Dlatego będąc uczulonym na jakikolwiek składnik, należy powstrzymać się od spożycia.
3. Alergia na pyłki i owoce u dzieci
Specjalistka zwraca również uwagę na spożywanie owoców. Niektórzy pacjenci, a zwłaszcza dzieci, które są uczulone na pyłki, mogą również wykazywać reakcje alergiczne po zjedzeniu niektórych owoców takich jak jabłka, gruszki, czy wiśnie.
"Wielu pacjentów może zjeść mały kawałek jabłka i odczuwać tylko mrowienie w ustach. Jednak zdarzają się przypadki silnej reakcji alergicznej po wypiciu świeżego soku jabłkowego. Połykając płyn, pokrywa on gardło, a reakcja organizmu na alergeny w nim zawarte może powodować problemy z oddychaniem – mówi dr Łukawska. – W przypadku pasteryzowanego soku jabłkowego nie ma tego zagrożenia, ponieważ pyłki są eliminowane podczas filtracji" – dodaje.
Dlatego tak ważne jest, by wykonać niezbędne testy alergiczne, jeżeli dziecko wykazuje jakiekolwiek niepokojące objawy. Może to je uchronić przed ciężkimi reakcjami alergicznymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl