Trwa ładowanie...

16-latka zmarła w wyniku reakcji alergicznej na orzechy

Ellen Raffell kupiła pestki granatu, kanapkę z serem i kilka przekąsek w orientalnym supermarkecie. Niestety obecne w przekąsach orzechy, na które dziewczyna była uczulona, sprawiły, że dostała wstrząsu anafilaktycznego. Zmarła w wieku 16 lat.

Zobacz film: "Groźny wypadek unieruchomił chłopca na rok"
spis treści

1. Uczulenie na orzechy

Dr Rachel Agbeko, konsultant ds. Intensywnej opieki pediatrycznej w Royal Victoria Infirmary w Newcastle, powiedziała, że historia medyczna Ellen ujawniła, że dziewczyna była uczulona na orzechy, ryby i skorupiaki.

Starsza koroner z Newcastle, Karen Dilks, podaje, że Ellen zmarła w wyniku "wstrząsu anafilaktycznego, wywołanego jedzeniem, które spożyła". Ellen nagle doznała zatrzymania krążenia w październiku 2019 roku. Rodzice wykonali jej resuscytację krążeniowo-oddechową, a wkrótce na miejscu pojawili się ratownicy medyczni. Została przewieziona na oddział intensywnej terapii w Royal Victoria Infirmary w Newcastle, jednak cztery dni później zmarła.

Ellen zmarła w wieku 16 lat
Ellen zmarła w wieku 16 lat (Facebook)

2. Lekarze myśleli, że to astma

Lekarze początkowo sądzili, że dziewczyna miała atak astmy, ponieważ w ubiegłych latach często z tego powodu przebywała w szpitalu. Dopiero po serii badań odkryli, że nastolatka miała ciężką reakcję alergiczną zwaną anafilaksją, która pojawiła się w wyniku spożytych przed śmiercią przekąsek.

3. Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny, zwany także anafilaksją, to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Jest to najgroźniejsza postać reakcji alergicznej organizmu na kontakt z alergenem (np. jadem owadów, pokarmem, lekiem, sierścią zwierząt), bądź reakcji niealergicznej wywołanej czynnikami zewnętrznymi, np. zimnem.

W 90 proc. przypadków pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się w ciągu kilku, kilkunastu minut (do 30 minut) od kontaktu z substancją wywołującą uczulenie lub czynnikiem wywołującym reakcję. Początkowo mogą być one łagodne (i nawet samoistnie ustąpić), a później gwałtownie się nasilić.

4. Rodzice zbierają pieniądze na cele charytatywne

Tragedia, która dotknęła rodziców Ellen, przyczyniła się do tego, że założyli organizację charytatywną o nazwie Ellen's Gift of Hope, która będzie wspierać dzieci z Północnego Wschodu, które borykają się z problemami zdrowotnymi, specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnościami. W zeszłym roku zebrano łącznie 12 000 funtów, w 2021 roku celem jest zebranie 25 000 funtów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.