Trwa ładowanie...

Nowe objawy COVID-19 u dzieci. Naukowcy: "Trzeba wydłużyć listę typowych symptomów zakażenia"

Avatar placeholder
Katarzyna Domagała 07.09.2020 18:00
Objawy COVID-19 u dzieci
Objawy COVID-19 u dzieci (123rf)

Zespół badaczy z Queen's University w Belfaście apeluje do światowych organizacji zdrowia o wydłużenie listy objawów charakterystycznych dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci. Według ich najnowszych badań powinny znaleźć się na niej symptomy chrakaterystyczne dla zatrucia pokarmowego.

1. Znane dotychczas objawy COVID-19 u dzieci

Dotychczasowe badania sugerują, że typowe objawy przebiegu choroby COVID-19 u dzieci są podobne do tych występujących u dorosłych, czyli: gorączka, kaszel, katar, ogólne osłabienie, zdekoncentrowanie. W przypadku młodszych pacjentów objawy te są albo znacznie łagodniejsze, albo nie występują w ogóle. Takie stanowisko podtrzymuje również Światowa Organizacja Zdrowia.

Jedne z najnowszych badań naukowców z Queen's University w Belfaście opublikowanych w internetowym czasopiśmie medRxiv.org (to serwis internetowy poświęcony niepublikowanym eprintom dot. nauk o zdrowiu) rzucają nowe światło w tym temacie, wskazując na kilka symptomów zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci.

2. Nowe objawy zakażenia SARS-CoV-2 podobne do zatrucia pokarmowego

Wyniki badania przeprowadzonego wśród tysiąca dzieci chorujących na COVID-19 z Irlandii Północnej, Szkocji, Anglii i Walii, sugerują, że przy rozpoznaniu zakażenia koronawirusem wśród najmłodszych, lekarze powinni brać pod uwagę również objawy charakterystyczne dla grypy żołądkowej. I choć od niedawna amerykańska agencja rządowa CDC wymienia je jako objawy COVID-19 u dzieci, to na przykład w Wielkiej Brytanii nie brano ich dotychczas pod uwagę przy rozpoznaniu choroby. Nie jest to odosobniony przypadek.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Na podstawie kilkumiesięcznych badań naukowcy wysnuli wniosek, że po pierwszej fali pandemii 7 proc. dzieci uzyskało wynik pozytywny na obecność przeciwciał, co ich zdaniem ewidentnie wskazuje na wcześniejsze zakażenie SARS-CoV-2. Co istotne: połowa dzieci zakażonych nie zgłosiła żadnych objawów, natomiast jeśli już je zgłaszano, były to w większości symptomy charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego (biegunka, skurcze jelit, wymioty).

Badania sugerują również, że małe dzieci, poniżej 10 lat, wykazywały bardzo zbliżone objawy do tych, których doświadczały starsze dzieci.

3. "Trzeba wydłużyć listę typowych objawów COVID-19 wśród dzieci"

Dr Tom Waterfield z Wellcome-Wolfson Institute for Experimental Medicine na Queen’s University w Belfaście prowadzący badanie tak skomentował jego wyniki:

- Po pierwszej fali pandemii w Wielkiej Brytanii dowiedzieliśmy się, że połowa dzieci biorących udział w badaniu nie wykazuje żadnych objawów zakażenia SARS-CoV-2. Natomiast te z objawami zwykle nie mają kaszlu ani zmian w zapachu czy smaku, za to bóle brzucha i biegunki – tłumaczy specjalista.

- To badanie potwierdza, że poważnie powinniśmy rozważyć udoskonalenie kryteriów przeprowadzania testów wśród dzieci, a konkretnie wydłużyć listę typowych dla COVID-19 objawów o dolegliwości przewodu pokarmowego – dodaje badacz.

Badanie naukowców z Queen's University w Belfaście wspierane jest przez fundusze HSC R&D Division, Public Health Agency, Belfast Health and Social Care Trust, a także jest dotowane z darowizny od Queen’s Foundation dzięki byłemu absolwentowi uniwersytetu w postaci darowizny charytatywnej w testamencie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? Porady specjalisty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze