Trwa ładowanie...

Nerwica a praca – jak funkcjonować?

Avatar placeholder
08.06.2017 12:25
Nerwica a praca – jak funkcjonować?
Nerwica a praca – jak funkcjonować?

Odczuwanie zaburzeń nerwicowych może mieć silny wpływ na wykonywanie obowiązków zawodowych. Oprócz problemów w pracy możemy odczuwać konieczność wycofania społecznego. Osoby chorujące na nerwicę najczęściej mają problemy ze zrobieniem kariery.

spis treści

1. Jak nerwica wpływa na życie?

Przy nerwicy rozwijają się konflikty wewnętrzne. Negatywne odczucia potęgowane są przez określone cechy osobowości. Zaburzeniom najczęściej towarzyszy lęk, który wpływa na wszystkie aspekty życia nerwicowca. W konsekwencji chory ucieka od życia społecznego. Stwarza bezpieczny świat, przestaje wychodzić z domu. Ma to oczywisty wpływ na życie zawodowe.

2. Wpływ nerwicy na życie zawodowe

Fobie społeczne odbierają zdolność realnego patrzenia na rzeczywistość. Po pierwsze, pojawia się ogromny lęk przed kontaktem z drugim człowiekiem. Natrętne myśli i obsesje utrudniają wykonywanie zawodowych obowiązków. Nerwicowiec wymaga niekiedy fachowej pomocy i pobytu w szpitalu. Po takim doświadczeniu bardzo trudno jest wrócić na poprzednie stanowisko. Tym bardziej, że obawiamy się łatki.

Nerwica może mieć duży wpływ na wykonywanie obowiązków zawodowych
Nerwica może mieć duży wpływ na wykonywanie obowiązków zawodowych

3. Zespół lęku napadowego

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jednym z bardziej uciążliwych schorzeń jest zespół lęku napadowego. Atak paniki może ujawnić się w każdym momencie. Nieleczone schorzenie powoduje bardzo duże utrudnienia. Pojawia się mechanizm błędnego koła, tak zwany „lęk przed lękiem”. Człowiek obawia się przede wszystkim, że atak paniki nastąpi w miejscu pracy. Chory może unikać chodzenia do pracy, co może być przyczyną jego zwolnienia.

Jedzenie, które poprawia pracę mózgu
Jedzenie, które poprawia pracę mózgu [11 zdjęć]

Odżywianie wpływa zarówno na zdrowie umysłowe, jak i fizyczne. Mózg potrzebuje składników odżywczych

zobacz galerię

4. Lęk a praca

Również zaburzenia obsesyjno-kompulsywne uniemożliwiają precyzyjne wykonywanie obowiązków. Człowiek odczuwa obsesje i konieczność urealnienia pewnych czynności. Przymus bywa destrukcyjny. Przykładem takich zachowań jest chociażby natrętne mycie rąk lub potrzeba liczenia. Wykonywanie określonych czynności staje się niekiedy rytuałem. Jest to tak silna potrzeba, że chory może być uznany za dziwaka. W ten sposób efektywność wykonywania obowiązków zawodowych znacznie się zmniejsza.

To musisz wiedzieć:

5. Czym jest lęk fobiczny?

Fobie zdarzają się nam bardzo często. Najbardziej destrukcyjne bywają fobie społeczne. Niekiedy są one przyczyną zwolnienia z pracy. Osoba chora wycofuje się z życia społecznego. Nerwica dokonuje spustoszenia w wielu aspektach ludzkiego życia. W związku z tym niezmiernie ważne jest podjęcie właściwego leczenia. Najbliższe otoczenie powinno odpowiednio motywować chorego. Właściwa terapia, techniki pomocnicze i farmakologia potrafią zdziałać cuda.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze