Trwa ładowanie...

Jak żyć z nerwicą?

Avatar placeholder
10.07.2019 14:26
Jak żyć z nerwicą?
Jak żyć z nerwicą? (123rf)

Nerwica bywa niezwykle dyskomfortowym schorzeniem. Utrudnia życie, bywa powodem kryzysów w związkach, a nawet decyduje o rozpadzie rodziny. Człowiek chory powoli wycofuje się z życia społecznego. Nie zawsze najbliższe otoczenie stwarza atmosferę opieki oraz bezpieczeństwa.

spis treści

1. Wykonywanie zawodowych obowiązków a nerwica

Chorzy na nerwicę egzystują w poczuciu ciągłego lęku i zagrożenia. Dodatkowo uaktywnia się stres. Zaburzenia nerwicowe nie oznaczają oczywiście niezdolności do pracy. Wykonywanie obowiązków zawodowych może nie być na tyle efektywne, by zadowolić pracodawcę. Jeśli nerwicowiec w miarę szybko poszuka fachowej pomocy, bez żadnego problemu zacznie sobie radzić ze stresem i napadami paniki. Sytuacja nieco się komplikuje przy fobiach społecznych. Kontakt z drugim człowiekiem wydaje się być czymś nieosiągalnym. Bardzo często chory wymaga leczenia szpitalnego.

Nerwica bardzo utrudnia życie
Nerwica bardzo utrudnia życie

2. Nauka a nerwica

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Czas nauki jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Zaburzenia nerwicowe mogą mieć ogromny wpływ na jakość przyswajanej wiedzy. Dodatkowo pojawiają kłopoty z koncentracją, ze snem. Istnieje takie pojęcie jak nerwica szkolna. Bardzo często jest ona nierozpoznana. Dorośli traktują niektóre zachowania nerwicowe jako oznakę lenistwa lub braku zdolności. Młody człowiek bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak jest odbierany przez otoczenie. Tego typu przekonanie nie jest dobrym stanem do wyjścia z nerwicy.

6 najbardziej toksycznych stylów wychowywania dzieci
6 najbardziej toksycznych stylów wychowywania dzieci [7 zdjęć]

Każdy jest ekspertem w wychowywaniu własnego dziecka – głosi stare porzekadło. I jest w tym ziarno prawdy,

zobacz galerię

3. Rodzina, w której żyje nerwicowiec

Jeśli w rodzinie panują zdrowe relacje, wówczas o wiele prościej jest sprostać trudnościom. Pamiętajmy o tym, że zadaniem rodziny jest przede wszystkim dawanie wsparcia. Dom oznacza bezpieczeństwo i poczucie bliskości. Tak naprawdę nerwica może zagościć nawet w domu, gdzie dominują poprawne relacje pomiędzy członkami. W przypadku wychowywania dzieci najbardziej szkodliwe stają się skrajności (czyli zbytni rygor lub nadmierne pobłażanie). Wielu rodziców ma zbyt wygórowane wymagania. To także może być przyczyną zaistnienia zaburzeń nerwicowych lub zaburzeń odżywiania.

To musisz wiedzieć:

4. Nerwica a partnerstwo

Osoba z nerwicą będąca w związku to wyzwanie dla drugiej osoby. Jeśli zauważymy, że z naszym partnerem dzieje się coś nie tak, interweniujmy i namawiajmy do skorzystania z fachowej pomocy. Diagnoza to podstawa. Kolejnym krokiem jest dawanie wsparcia. Również seksualność może być zaburzona przez nerwicę. Jakość tej sfery życia ulega stopniowej destrukcji. Pojawiają się kłopoty z erekcją lub oziębłość seksualna. Partner z zaburzeniami nerwicowymi może mieć kłopoty z osiągnięciem szczytowej przyjemności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze