Trwa ładowanie...

Terapia behawioralna przy nerwicy natręctw

Avatar placeholder
31.05.2017 22:23
Terapia behawioralna przy nerwicy natręctw
Terapia behawioralna przy nerwicy natręctw

Osoby cierpiące na nerwicę natręctw, czyli na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, z powodu objawów choroby odczuwają bardzo często ogromny dyskomfort i zawstydzenie. Mają też problemy z proszeniem o pomoc. Osoby chore na nerwicę natręctw wiedzą, że objawy ich choroby, kompulsje i obsesje są nielogiczne. Dlatego też znoszą je w samotności. Niestety, nieleczona nerwica natręctw wzmacnia się i utrwala. Należy wiedzieć, że leczenie jest możliwe i przynosi doskonałe efekty. Czasem pomocny w terapii może być dziurawiec. Depresja, która może wystąpić w wyniku nerwicy natręctw, jest na niego bardzo podatna.

spis treści

1. Jak objawia się behawioralny model zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego?

Osoba zmagająca się z nerwicą natręctw cierpi na wiele różnych lęków. Dlatego wykonuje działania, których celem jest chwilowa ulga. Niestety, te działania wzmacniają i podtrzymują nerwicę. Wygląda to tak, że obsesje generują lęk. Chory, aby zwalczyć lęk, popada w kompulsje. Przynoszą one ulgę, ale też wzmacniają objawy. W ten sposób obsesje powracają. Tworzy się błędne koło. Działania, które przynoszą choremu ulgę, nazywane są neutralizacjami. Mają one na celu obniżenie napięcia psychicznego. Ktoś wraca do domu i myje ręce. Po chwili czuje, że powinien je umyć raz jeszcze, ale wie, że jest to absurdalne. Więc stara się powstrzymać od ponownego mycia rąk. To powoduje, że napięcie narasta i w pewnym momencie osiąga taką wartość, że trzeba umyć ręce. To przynosi na moment ulgę. Ale po chwili znowu pojawia się uczucie, że trzeba umyć ręce.

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?
Jak zwierzęta wpływają na zdrowie? [10 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu do mruczenia lub merdającego ogona po stresującym dniu i czujesz nagły przypływ

zobacz galerię

2. Leczenie nerwicy natręctw

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Leczenie polega właśnie na przerwaniu tego błędnego koła. W tym celu stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną. Leczenie nerwicy natręctw jest ważne, gdyż minimalizuje wystąpienie powikłań takich jak depresja. W terapii może być skuteczny dziurawiec. Depresja może czasem jeszcze bardziej wzmagać nerwicę natręctw i trzeba o tym pamiętać.

Terapia behawioralna przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu nerwicy natręctw
Terapia behawioralna przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu nerwicy natręctw

3. Jak leczy się nerwicę natręctw z zastosowaniem metody behawioralnej?

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych z zastosowaniem behawioralnej metody leczenia opiera się na: ekspozycji, hamowaniu odpowiedzi.

To musisz wiedzieć:

Wygląda to tak, że poddaje się chorego sytuacjom, które wywołują u niego lęk i stara się mu pomóc w ich opanowaniu. Terapia ma na celu przekonanie pacjenta, że złe i natrętne myśli są normalne i niegroźne. Ale aby się o tym przekonać, należy zaprzestać wykonywania rytuałów, gdyż poprzez nie chory nie może potwierdzić tego, że nieszczęście nie nastąpi. Cierpiący musi odkryć, że złe myśli mu nie zagrażają i że nie musi wykonywać swoich rytuałów. Aby to osiągnąć, należy określić wszystkie kompulsje i sposoby ich neutralizacji, a następnie narazić chorego na ekspozycję przy jednoczesnym hamowaniu odpowiedzi. Skuteczność tej terapii jest bardzo duża, pod warunkiem że zostanie odpowiednio przeprowadzona.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze