Trwa ładowanie...

Czym są natręctwa seksualne?

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 01.06.2017 06:40
Czym są natręctwa seksualne?
Czym są natręctwa seksualne?

Nerwica natręctw seksualnych zdarza się nam bardzo często. Niektórzy nie zwracają na nią żadnej uwagi. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą jednak być przyczyną wielu kłopotów.

spis treści

1. Patologia seksualna

Ciężko jednoznacznie zdefiniować patologię seksualną. Może być ona początkiem innych zaburzeń psychicznych. Jej przyczyną mogą być chociażby problemy rodzinne.

2. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Ten typ problemów składa się z obsesji i kompulsji. Obsesja charakteryzuje się natłokiem wyobrażeń oraz obrazów. Osoba chora zdaje sobie sprawę z przesadności tych odczuć, jednak nie jest w stanie sama wyjść poza ten patologiczny krąg. Nasze działania bywają dziwne i zupełnie nieracjonalne.

3. Różnice pomiędzy obsesją a natrętnymi myślami

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Po pierwsze, obsesje zakłócają naszą świadomość. Zwyczajne natrętne myśli nie mogą być przeszkodą w wykonywaniu codziennych obowiązków, natomiast obsesja jak najbardziej. Po drugie, obsesje powstają wewnątrz. Natrętne myśli są wynikiem zdarzenia zewnętrznego. Po trzecie – bardzo trudno jest opanować obsesję. Kompulsje Kompulsja stanowi reakcję na obsesję. Jeśli czujemy, że na naszych rękach cały czas znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, wówczas zaczynamy kompulsywnie czyścić dłonie. Do kompulsji zaliczymy także natręctwa seksualne.

Natręctwa seksualne mogą być przyczyną wielu problemów
Natręctwa seksualne mogą być przyczyną wielu problemów

4. Czym charakteryzuje się seksualność człowieka?

W obszarze ludzkiej seksualności trudno rozróżnić to, co jest normalne i anormalne. Bardzo często wynika to z norm społecznych, poszerzania horyzontów, akceptacji inności. W niektórych społecznościach seks przedmałżeński jest tematem tabu, czynnością zabronioną. Natomiast cywilizacyjne rozprężenie spowodowało, że uznajemy to za coś zupełnie naturalnego. Statystyki pokazują, że Polacy stają się coraz bardziej otwarci na doznania seksualne. Jeszcze do niedawna nie potrafiliśmy mówić głośno o potrzebach w tej sferze. Jednocześnie seks bywa przyczyną wielu chorób przenoszonych drogą płciową. W tle całej tej sfery funkcjonują natręctwa seksualne. Należą do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Niekiedy mamy do czynienia również z uzależnieniem od seksu.

Rezygnujesz z seksu? Tych zmian możesz się spodziewać
Rezygnujesz z seksu? Tych zmian możesz się spodziewać [6 zdjęć]

Seks jest niezwykle istotną częścią naszego życia. Stanowi narzędzie nie tylko służące prokreacji. Zapewnia

zobacz galerię

5. Parafilie i natręctwa seksualne

Natręctwa seksualne mogą wynikać z parafilii. Najkrócej mówiąc, parafilie to przedmioty i zdarzenia powodujące podniecenie (np. bielizna, sprawianie bólu itp.) . Jedną z rzadszych parafilii jest nekrofilia, czyli potrzeba obcowania płciowego z martwym ciałem. Preferencje seksualne dotyczą również fetyszy i transwestytyzmu. Podniecenie seksualne może być wywołane przez masochizm, podglądactwo i ekshibicjonizm. Czasami parafilie przybierają formę epizodów.

To musisz wiedzieć:

6. Oznaki natręctw seksualnych

Natręctwa seksualne mogą powodować ciągłą potrzebę masturbacji, eksponowania narządów płciowych, pedofilię itd. Cały mechanizm zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych bazuje na obsesyjnych i dręczących myślach, które ostatecznie prowadzą do kompulsji. Uaktywnienie obsesji staje się sposobem radzenia sobie ze strachem i stresem. Relaks i uspokojenie myśli jest tylko możliwe po dokonaniu aktu kompulsywnego. Natręctwa seksualne wchodzą w skład fobii psychicznych. Tego typu schorzenie można leczyć. Jeśli nic z tym nie zrobimy, nerwica może stać się głębszym problemem natury psychicznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze