Trwa ładowanie...

Naturalne sposoby na regulację poziomu hormonów kobiecych

 Ewa Rycerz
31.10.2016 12:29
Kiełki z lucerny dodawane do kanapek pomogą wyregulować poziom hormonów.
Kiełki z lucerny dodawane do kanapek pomogą wyregulować poziom hormonów. (123RF)

Hormony rządzą funkcjonowaniem organizmu kobiety, czy tego chcemy czy nie. Estrogen i progesteron sterują wieloma funkcjami. To między innymi im zawdzięczamy cykl menstruacyjny, owulację, płodność. Dlatego też tak ważna jest równowana pomiędzy tymi dwoma hormonami.

1. Zachwianie równowagi hormonalnej - przyczyny

Ludzki organizm to ogromna maszyna sterowana przez kilka czynników. Silnikami są oczywiście serce i mózg, ale do ich pracy potrzeba wiele innych procesów. Związki chemiczne wytwarzane w gruczołach dokrewnych, zwane hormonami działają jak chemiczne sygnały przekazujące informacje. To właśnie ona są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, serca i innych organów.

Niestety, w organizmie może dochodzić do rozlegulowania ich poziomów. W efekcie pojawia się tzw. zachwianie równowagi hormonalnej.

Jakie są przyczyny zachwiania równowagi hormonalnej? W dużej mierze jest to stres, który zakłóca pracę gruczołów. Istotne są także zaburzenia odżywiania, czynniki genetyczne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Na nieprawidłową pracę hormonów, która może prowadzić nawet do poronienia, często cierpią panie, które borykają się z otyłością lub zbyt niską masą ciała, cierpiące na choroby wymagające leczenia hormonalnego.

2. Zioła na hormony u kobiet

Jeśli cierpisz na zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych, twój cykl miesiączkowy jest nieregularny, waga – niestabilna, na przedramieniu zauważyłaś silne owłosienie – zgłoś te objawy lekarzowi. Ten skieruje cię na odpowiednie badania, wypisze receptę.

Terapię farmakologiczną możesz jednak wspierać naturalnymi metodami. W poprawie pracy żeńskich hormonów nieocenione są zioła. Odpowiedni poziom estrogenu i progesteronu pomoże utrzymać dzięgiel chiński, natka z pietruszki to działanie wspomoże, a lucerna podwyższy poziom estrogenów.

3. Dzięgiel chiński

Zwany kobiecym żeń-szeniem, dzięgiel chiński to zioło idealne dla pań. Choć nie wpływa bezpośrednio na produkcję ani progesteronu ani estrogenów, pomaga regulować poziom tych hormonów.

Zioło zawiera także furokumaryny, kumaryny, flawonoidy, fitoestrogeny fitosterole i składniki mineralne. Jest źródłem wtaminy A, B2, E.

Dzięgiel chiński w medycynie dalekowschodniej jest używany szczególnie przez panie w okresie menopauzy. Stosują go także kobiety w końcowym okresie ciąży – ma on ułatwić poród. Osoby zajmujące się ziołolecznictwem podają, że dzięgiel zapobiega stanom zapalnym narządów rodnych.

Zioło można kupić w aptekach w postaci tabletek. Przyjmowanie 1-2 kapsułki dziennie wspomoże funkcjonowanie organizmu. Nie powoduje skutków ubocznych.

4. Lucerna

Jednym z najczęściej występujacych zaburzeń hormoanlnych jest za niski poziom estrogenów. W jego rozwiązaniu pomóc może lucerna. Tabletki z lucerny dostępne są w aptekach i sklepach ziołowych.

Objawami niskiego poziomu estrogenów są: problemy z pamięcią, uczucie silnego zmęczenia, migreny, częste infekcje pochwy, obniżone libido. W ich zlikwidowaniu pomoże sumplementacja lucerną lub picie herbaty z lucerny.

Roślina ta bowiem zawiera wiele cennych składników mineralnych, które wspomogą organizm z budowie białek. Mowa tutaj o minerałach: żelazie, cynku i aminokwasach. Co więcej, lucerna jest źródłem fitoestrogenów, które w swojej budowie są podobne do hormonów kobiecych.

5. Pietruszka

Jedno z najbogatszych źródeł witaminy C. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, natka pietruszki to bomba witaminowa, która nie tylko bierze udział w procesie tworzenia się krwi.

Zielone, niewielkie listki pietruszki to skarbnica witaminy C, żelaza, witamin z grupy B, witaminy K i kwasu foliowego. Ten zestaw związków odżywczych, opierający się głównie na działaniu witaminy C, wpływa na poziom hormonów w organizmie.

Picie naparów z pietruszki wskazane jest dla kobiet o wysokim poziomie estrogenów. Pietruszka zawiera naturalne sterole, które blokują receptory, a jednocześnie obniżają aktywność estrogenów. Dzięki temu równoważą ich poziom.

Napar z pietruszki przygotujesz zalewając jedną łyżeczkę zmiażdżonych nasion szklanką wrzącej wody. Należy go pić dwa razy dziennie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze