Moczenie stóp w occie. Jakie daje korzyści?
Przynosi ulgę i odpręża po ciężkim dniu. Usuwa pęknięcia i odciski. Moczenie stóp w occie świetnie sprawdzi się na infekcje grzybicze. Jakie jeszcze zalety ma moczenie stóp w occie?
1. Jak działa ocet?
Najczęściej stosuje się go w kuchni, ale można też używać do naturalnej pielęgnacji. W czasach starożytnych stosowano go do wzmacniania odporności organizmu i oczyszczania wątroby. Dziś na szczęście znamy na to dużo bezpieczniejsze metody.
Co zawiera ocet? Aminokwasy i pektyny oraz niewielkie ilości składników mineralnych i witamin. Są to między innymi:
- sód;
- potas;
- fosfor;
- żelazo;
- magnez;
- witamina C;
- tiamina;
- witamina B2;
- kwas foliowy.
2. Ocet na zmęczone stopy
Masz za sobą ciężki dzień i jedyne o czym marzysz to masaż stóp? Istnieje świetny sposób, by pozbyć się uczucia zmęczenia, którego doświadczają twoje stopy. Zafunduj im odprężającą kąpiel z dodatkiem octu. Moczenie nóg w occie to także rewelacyjny sposób aby szybko poprawić swoje samopoczucie.
Do moczenia stóp dobrze stosować ocet biały lub jabłkowy.
Do ciepłej wody dodaj szklankę soli morskiej i soli Epsom. Żeby nasze stopy nie pachniały później octem, dobrą opcja jest dodać też pół szklanki suszonej lawendy lub odrobinę olejku eterycznego. Całość wymieszaj. Nogi mocz około 15 minut. Po takiej kąpieli szybko poczujesz, że zmęczenie stóp znika. A ciepła woda powinna cię dodatkowo zrelaksować. Lawenda również działa kojąco i uspokajająco.
3. Ocet do pielęgnacji stóp
Ocet świetnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji. Przydaje się, gdy chcemy usunąć brzydkie pęknięcia i zgrubienia na podeszwie stopy. Do litra letniej wody dodaj szklankę octu. Aby mieszanka miała ładny zapach, dodaj jeszcze odrobinę ulubionego olejku eterycznego.
Ponadto przyda ci się pumeks w kamieniu i szczoteczka z miękkim włosiem. Mocz stopy przez 15 minut. Dzięki szczoteczce łatwo wyszorujesz okolice paznokci oraz przestrzeń między palcami. Po tym osusz dokładnie stopy i zastosuj krem nawilżający.
Rezultaty zauważysz już po tygodniu stosowania kuracji. Stopy staną się miękkie i nawilżone. Ponadto znikają odciski i pęcherze. Pozbędziesz się brzydkiego zapachu, a mikstura wzmocni twoje paznokcie.
3.1. Ocet jabłkowy na odciski
Ocet jabłkowy, ze względu na właściowości przeciwzapalne i antybakteryjne, świetnie sprawdzi się w leczeniu odcisków. Zapobiega infekcji i zmniejsza ból.
Aby usunąć odciski nasączamy octem jabłkowym wacik kosmetyczny i przemywamy nim miejsce z odciskiem. Pozostawiamy do wyschnięcia. Jeśli poczujemy pieczenie, możemy ocet rozcieńczyć wodą. Metodę tę stosujemy dwa razy dziennie przez kilka dni.
4. Ocet na stopę alety
Stopa atlety spowodowana jest zazwyczaj brakiem higieny i niewłaściwą pielęgnacją stóp po kąpieli, np. w basenie. Pierwsze objawy pojawiają się w przestrzeniach między palcami, później przechodzą na pięty.
Dzięki kąpieli w occie zmniejszysz objawy dolegliwości, a regularne stosowanie kuracji pomoże calkowicie się jej pozbyć.
Do ciepłej wody dodaj łyżkę soli. Mocz nogi przez 15 minut. Następnie pół szklanki octu wetrzyj bezpośrednio w swoje stopy. Rezultaty są widoczne po około 10 dniach stosowania leczniczych kąpieli.
5. Ocet na grzybice paznokci
By pozbyć się grzybicy, wystarczy do ciepłej wody dodać szklankę octu. Mocz stopy przez 15 minut. Po kwadransie osusz je i zastosuj krem antybakteryjny.
Zabieg najlepiej stosować 2 razy dziennie. Dzięki temu przywrócisz naturalne pH płytki paznokcia. Zwalczysz też stany zapalne i ból. Przy dłuższym stosowaniu możesz całkowicie wyleczyć grzybicę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.