Magnez - strażnik organizmu dziecka

Jeśli sądzicie, że główną rolą magnezu jest działanie uspokajające – bo o tym przekonują nas reklamy – to jesteście w błędzie. Jego funkcje są znacznie szersze i śmiało można powiedzieć, że bez magnezu organizm człowieka nie mógłby w ogóle funkcjonować. A ponadto, o czym wiele osób nie wie, jest on niezbędny do unieszkodliwiania toksyn – bez niego ciało ludzkie uległoby zatruciu.

Magnez jest szczególnie ważny dla dzieci, bo to one bardzo intensywnie rosną, a pierwiastek ten bierze udział w reakcjach biochemicznych, dzięki którym organizm spala cukry i tłuszcze przetwarzając je na energię, a z białka pokarmowego tworzy i rozbudowuje komórki ciała. Kiedy w organizmie małego dziecka magnezu brakuje, nie ma wówczas substancji, która wyzwala wszystkie te procesy, a więc zachodzą one w bardzo ograniczonym zakresie lub nie zachodzą w ogóle. Dziecko przestaje się więc prawidłowo rozwijać.

Jest jeszcze jedna ważna funkcja, o której wiele osób zapomina lub w ogóle o niej nie wie. Chodzi o neutralizowanie toksyn. W zanieczyszczonym środowisku mamy do czynienia z dużymi ilościami ołowiu, rtęci, kadmu i arsenu, które zatruwają organizm, a długofalowo mogą prowadzić do zmian nowotworowych i porażeń układu nerwowego. Jeśli w organizmie brakuje magnezu, szkodliwe substancje mają swobodny dostęp do narządów i komórek dziecka. Jeśli zaś magnez jest w odpowiedniej ilości – pełni funkcję „strażnika ciała”. Neutralizuje szkodliwe substancje i nie dopuszcza do ich wniknięcia w komórki, a co za tym idzie chroni przed zatruciami i patologicznymi zmianami.

Jednak magnez nigdy nie działa sam - aby inicjowane przez niego procesy przebiegały prawidłowo, potrzebne jest mu towarzystwo wapnia i potasu.

Brak magnezu w organizmie dziecka objawia się przede wszystkim trudnościami z koncentracją i nerwowością. Maluch jest rozdrażniony, łatwo wyprowadzić go z równowagi, czyli np. doprowadzić do płaczu czy złości. Ma także kłopoty z zasypianiem – jest zmęczony, ale nie umie wypocząć, bo cały czas jest nadmiernie pobudzony.

Z czasem dochodzi fizyczne osłabienie, mrowienie w rękach i nogach lub drętwienie. Dziecko skarży się, że kręci mu się w głowie, zdarzają się zaburzenia rytmu serca. Staje się nieodporne na każdy rodzaj stresu – nawet proste sytuacje niepowodzeń z przedszkola czy szkoły doprowadzają je do płaczu, buntu lub apatii. Rodzice, którzy podejrzewają zbyt niski poziom magnezu u swoich dzieci, powinni zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu z prośbą o skierowanie na badanie pod tym kątem.

Najlepszą metodą oceny poziomu magnezu w organizmie jest analiza włosów, choć nie refunduje jej NFZ, a jej koszt jest znaczący (od 300 do 1200 zł). To metoda lepsza od badania np. krwi, ponieważ skład włosów nie ulega zmianie w krótkim czasie, ale pokazuje stan będący średnią z kilku ostatnich tygodni. Jeśli jednak badanie takie nie jest możliwe, również analiza krwi pokaże braki pierwiastka.

 

Jeśli wynik potwierdzi niedobór, a lekarz zaleci, że dziecko powinno spożywać więcej produktów z magnezem, warto podawać je zawsze w towarzystwie produktów wysokowapniowych i wysokopotasowych - w przeciwnym bowiem razie sam magnez nie będzie użyteczny. Organizm nie będzie mógł z niego zrobić właściwego użytku.

Gdy dziecku brakuje magnezu, najważniejsze jest takie komponowanie jego diety, żeby jak najwięcej tego pierwiastka maluch przyswajał z żywności, a nie z suplementów.

Oto produkty, które zawierają największe ilości magnezu. Wśród roślin bezkonkurencyjna pod względem zawartości magnezu jest dynia, a właściwie jej pestki - zawierają 520 mg magnezu w 100 g. Na kolejnych pozycjach znajduje się kakao gorzkie - 420 mg, koper - 377 mg , natka pietruszki - 291 mg , migdały - 257 mg , soja - 250 mg , kasza gryczana - 218 mg , fasola biała - 169 mg, orzech włoski - 130-190 mg, groch - 129 mg, dzika róża - 120 mg i daktyle – 65 mg.

Bogate w magnez są także: jabłka ze skórką, czekolada gorzka, szpinak, kukurydza, groszek, czosnek, pietruszka, szczypiorek, bób, fasola szparagowa, brukselka, ziemniaki, mandarynki, banany, jeżyny, melony, porzeczki czarne, czerwone i białe, ananasy, grejpfruty, pomarańcze i agrest.

Anna Oksow, ponad rok temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku?

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku? Odtwórz wideo

Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie? Wielu rodziców ma dylemat, jakie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe podawać swoim dzieciom. Czy te na bazie paracetamolu, czy ibuprofenu? Wątpliwości rozwiewa dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra. ...

Zdrowie przedszkolaka

10 mało znanych alergenów

10 mało znanych alergenów

Alergeny znane i nieznane Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę, obuwie lub ćwiczenia? Sprawdź te niezwykle rzadko spotykane, a czasem nawet wymyślone alergie. Czym jest alergia? Alergia to...

Zdrowie przedszkolaka

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka?

ADHD - jak rozpoznać je u dziecka? Odtwórz wideo

Jak rozpoznać u dziecka ADHD? ADHD często może być mylone z żywiołowością dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o występowaniu zespołu nadpobudliwości ruchowej. Eksperci tłumaczą - aby zdiagnozować zaburzenie, konieczne jest pojawienie...

Zdrowie przedszkolaka

Kaszel u przedszkolaka

Kaszel jest problemem, który bardzo często nęka współczesne przedszkolaki. Może być objawem zarówno alergii, jak i astmy. Niestety, często zdarza

Zdrowie przedszkolaka

Ssanie kciuka i obgryzanie paznokci uodparnia na alergeny

Ssanie kciuka i obgryzanie paznokci uodparnia na alergeny

Rodzice, którzy nie mogą oduczyć dziecka ssania kciuka lub obgryzania paznokci mogą czuć się usprawiedliwieni. Naukowcy z Nowej Zelandii właśnie dowiedli, że takie zachowania mogą działać na korzyść malucha, chroniąc przed alergią. Naukowcy przebadali...