Trwa ładowanie...

Makieta Układu Słonecznego – jak ją wykonać?

Avatar placeholder
12.10.2022 21:59
Makieta Układu Słonecznego może stanowić ciekawą pomoc naukową
Makieta Układu Słonecznego może stanowić ciekawą pomoc naukową (Adobe Stock)

Model Układu Słonecznego ułatwi dziecku przyswojenie nazw, wyglądu i kolejności planet krążących wokół słońca. Możesz skusić się na zakup gotowej makiety lub pobawić się z dzieckiem, samodzielnie konstruując miniaturę Układu Słonecznego. Oto nasze pomysły, jak wykonać model metodą DIY.

spis treści

1. Jaka jest kolejność planet w naszym Układzie Słonecznym?

Aby nauczyć się kolejności planet w Układzie Słonecznym, dzieci przyswajają w szkole piosenki, rymowanki lub wierszyki. Takim sposobem łatwiej zapamiętać, że pierwszą planetą najbliżej Słońca jest Merkury, następnie Wenus, nasza Ziemia, Mars, gazowy olbrzym, czyli Jowisz, Saturn, Uran oraz Neptun. 8 planet o różnych kształtach oraz kolorach, które będą się świetnie prezentować na makiecie domowej roboty.

Takiego rodzaju pomoc naukowa pomoże w zapamiętaniu nie tylko kolejności planet, ale również ich wyglądu, wielkości oraz innych ciekawostek, np. takiej, że pierścienie Saturna mają średnicę aż 250 000 km, a to oznacza, że są szersze niż cztery kule ziemskie! Mimo swoich ogromnych rozmiarów w najgrubszym miejscu mają jedynie 30 km grubości.

2. Jak zrobić makietę Układu Słonecznego?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Budowanie modelu Układu Słonecznego dla dzieci pomoże rozbudzić wyobraźnię i zachęcić do kreatywnych zabaw. Kto wie, być może taka konstrukcja stanie się pierwszym krokiem do rozbudzenia fascynacji kosmosem oraz astronomią?

Zbudowanie makiety według własnego pomysłu to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i przyswojenie wiedzy ze szkolnych podręczników czy atlasu nieba. Można to zrobić dla przyjemności, wykonując ciekawą ozdobę do pokoju, albo w ramach projektu szkolnego, za który dziecko otrzyma wysoką ocenę.

3. Skorzystaj z gotowych elementów, żeby zrobić makietę Układu Słonecznego

Jak zrobić makietę Układu Słonecznego? W internecie znajdziesz wiele modeli do własnoręcznego złożenia. Zestawy montażowe można kupić również w sklepach z zabawkami lub w sklepach plastycznych.

Te najłatwiejsze, które polegają na wykręceniu kawałków z szablonu, złożeniu planet, przymocowaniu do specjalnego stojaka są wyjątkowo proste i szybkie w montażu i nie wymagają pomocy osoby dorosłej.

Oczywiście istnieją również bardziej skomplikowane makiety Układu Słonecznego, które wymagają modelarskiego zacięcia i większego zaangażowania. Ważne jednak, by dziecko miało wkład w tworzeniu miniatury naszego zabawkowego Układu Słonecznego.

Książki o kosmosie dla dzieci. Które warto znać?
Książki o kosmosie dla dzieci. Które warto znać?

Książki o kosmosie dla dzieci rozbudzają ciekawość świata. Dlaczego warto poszerzać wiedzę najmłodszych

przeczytaj artykuł

4. Samodzielnie wykonana makieta Układu Słonecznego

Składanie gotowej makiety będzie dobrym ćwiczeniem na staranność i dokładność. Nie ma jednak konieczności jego kupowania. Całą makietę można z łatwością wykonać w domu! To, jak będzie wyglądać twój model Układu Słonecznego, zależy od ciebie i twojej wyobraźni.

Makieta może przybrać kształt wypukłego plakatu, na którym Słońce oraz trójwymiarowe planety będą przyklejone w linii prostej do podłożona. Gadżetem, który pomoże ci wykonać wybrany model, będą styropianowe kule w różnych rozmiarach, które będą imitować planety.

Takie kule z łatwością znajdziesz w sklepie plastycznym, papierniczym lub w internecie. Zamiast styropianowych kul możesz wykorzystać plastelinę, tworząc wypukłe kształty planet.

Pamiętaj, że planety Układu Słonecznego, w tym Ziemia, krążą wokół słońca. Możesz więc stworzyć model Układu Słonecznego do szkoły, którego centrum będzie Słońce, a na orbitach wokół będą gromadzić się kolejne planety.

Jak zrobić taką makietę? Gotowe okrągłe planety, wykonane np. ze styropianu powbijaj na długie wykałaczki do szaszłyków. Patyki powinny być przymocowane do stabilnego podłoża, np. do większego kawałka styropianu.

Pamiętaj o zachowaniu kolejności, by Merkury był najbliżej centralnego punktu, czyli Słońca, a najdalej – Neptun.

Dużo frajdy przyniesie jednak projektowanie ruchomego modelu Układu Słonecznego. Jest on łatwy do złożenia, a wiszące planety zrobią duże wrażenie.

Co potrzebujesz?

  • pudełko, np. po butach;
  • kolorowe kartki, najlepiej czarne;
  • nożyczki i taśmę klejącą;
  • sznurek lub nić, najlepiej srebrną lub czarną;
  • farbki, pędzelki;
  • patyczki do szaszłyków;
  • styropianowe kule w różnych rozmiarach.

5. Jak wykonać kinetyczny model układu słonecznego?

Na początek przygotuj styropianowe kule. Będą to twoje planety Układu Słonecznego. Każdą z nich nadziej na długi patyczek do szaszłyka, aby ułatwić sobie malowanie. Patyki możesz wetknąć np. w wytłaczankę po jajkach.

Najważniejsze w przygotowywaniu modelu Układu Słonecznego jest zachowanie proporcji w zakresie wielkości planet. Pamiętaj więc, by największa kula przypadła w udziale Słońcu. Mniejsza od Słońca, ale jedna z większych powinna być zadedykowana Jowiszowi.

Nieco mniejszą użyj, wykonując imitację planety Saturn (pamiętaj o pierścieniach!). Uran i Neptun mogą być w podobnych, nieco mniejszych kształtach. Wenus, Ziemia i Mars należą raczej do mniejszych planet Układu Słonecznego. Najmniejsza kulka będzie reprezentować Merkurego.

Malując kulki, pamiętaj, by dokładnie wzorować się wyglądem poszczególnych planet. Na powierzchni największej planety w Układzie – Jowisza widać pasy, które w rzeczywistości są burzami. Nanieś plamy i smugi na powierzchni planety Wenus.

Podczas malowania Ziemi zostaw białe plamy, które będą biegunami. Pierścień Saturna możesz wykonać, wycinając koło z kartki szarego papieru, a następnie wycinając jeszcze mniejsze koło ze środka. Pozostaw planety do wyschnięcia.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie pudełka. Idealne pudełko powinno być wystarczająco szerokie, tak, by bez problemu pomieściło wiszące wewnątrz planety plus Słońce. Należy wyłożyć jego środek czarnymi kartami kolorowego papieru.

Jeśli chcesz, możesz je przyozdobić białymi lub srebrnymi kropeczkami, które będą przypominać gwiazdy i odległe galaktyki. Następnie przygotuj kawałki nici. To na nich będą wisieć twoje planety Układu Słonecznego.

Końcówkę nici przyklej taśmą lub klejem do ostrej końcówki długiej wykałaczki. Tę końcówkę przepchnij w środek kuli imitującej planetę, tak aby planeta stabilnie wisiała na nitce.

Utnij wykałaczkę tak, aby nie wystawała lub wciśnij uciętą końcówkę głębiej w styropian, by pozostała niewidoczna. Kulka małej planety powinna stabilnie wisieć na nitce lub sznurku.

Następnie drugą końcówkę każdej nitki przywiązaną z planetą przewlecz przez igłę i przebij przez górną wewnętrzną ścianę kartonu, tak by planety swobodnie wisiały wewnątrz. Od lewej:

  • Słońce;
  • Merkury;
  • Wenus;
  • Ziemia;
  • Mars;
  • Jowisz;
  • Saturn;
  • Uran;
  • Neptun.

Utnij nić przy igle i przyklej końcówkę do zewnętrznej ścianki kartonu. Planety nie muszą wisieć w tej samej linii – jedna może być wyżej, a druga niżej, tak, aby wszystkie zmieściły się wewnątrz pudełka i tworzyły zgraną scenkę

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze