Trwa ładowanie...

Książki o kosmosie dla dzieci. Które warto znać?

Książki o kosmosie dla dzieci rozbudzają ciekawość świata. Dlaczego warto poszerzać wiedzę najmłodszych o wszechświecie? Jakie książki o kosmosie dla przedszkolaka wybrać? I czy album o kosmosie dla dzieci to dobry pomysł na prezent? Odpowiadamy.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

spis treści

1. Książki o kosmosie dla dzieci. Dlaczego warto?

Ciekawość dzieci nierzadko sięga gwiazd. Patrzą w niebo, podziwiają księżyc. I zadają pytania, na które nie każdy dorosły potrafi odpowiedzieć. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić swoją wiedzę i razem z dzieckiem rozpocząć naukę o wszechświecie.

Na początek idealne będą nieskomplikowane książeczki o kosmosie dla dzieci. To z nich maluch dowie się, że Ziemia jest planetą i że nie jest w układzie słonecznym sama. Pozna jej towarzyszy i najważniejsze informacje na ich temat.

Z czasem to będzie jednak za mało. Książka o kosmosie dla dzieci szkolnych musi już dostarczać małemu czytelnikowi większej liczby informacji. Nie może też w niej zabraknąć ciekawostek. Niebagatelne znaczenie mają również rysunki.

Książki dla dziewięciolatki. Top 5 polecanych książek dla dziewczynek
Książki dla dziewięciolatki. Top 5 polecanych książek dla dziewczynek

Książka to uniwersalny prezent, który nigdy nie traci na wartości. Jeśli dziecko lubi czytać, to książka

przeczytaj artykuł

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko złapało bakcyla nauki, książka o kosmosie nie może być nudna! Co zatem wybrać z szerokiej oferty na czytelniczym rynku?

2. "Kosmos" Tomasza Rożka

To ciekawa popularnonaukowa książka o kosmosie dla 6-latka, ale i starszych dzieci. Czyta się ją rewelacyjnie, a co najważniejsze – autor w przystepny sposób objaśnia nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Z tego zresztą słynie pióro Tomasza Rożka, dziennikarza naukowego, fizyka i popularyzatora nauki.

3. "Planetarium. Muzeum Kosmosu" Chris Wormell, Raman Prinja

Doskonale wydana książka o kosmosie dla 10-latka? "Planetarium. Muzeum Kosmosu"! To jedna z lepszych pozycji na rynku publikacji popularnonaukowym dla najmłodszych.

Każda strona jest opracowana z najwyższą starannością. Wszystkie informacje i ciekawostki są dobrze uporządkowane i podane w przystępny sposób. To niczym wyprawa do światowej sławy muzeum!

"Planetarium. Muzeum Kosmosu" to książka o planetach dla dzieci, do której często się wraca. Ogromną radość z jej lektury mają nie tylko dzieci, ale też dorośli. Wspólnie możecie odkrywać tajemnice, które skrywa wszechświat. Zobaczycie planety, komety i księżyce. Dowiecie się, czym są czarne dziury.

Z tekstem współgrają doskonałe wręcz ilustracje. Pobudzają wyobraźnię do działania. Pomagają zrozumieć, że to co trudne do ogarnięcia, dzieje się nad naszymi głowami tu i teraz.

Książki dla dziesięciolatki, które wprowadzą ją do świata medycyny
Książki dla dziesięciolatki, które wprowadzą ją do świata medycyny

Książki dla dziesięciolatki wcale nie muszą być bajkami czy szkolnymi lekturami. W tym wieku dziecko

przeczytaj artykuł

4. "Ziemia do Księżyca" Lara Albanese

To książka o astronomii dla dzieci nieco inna niż pozostałe pozycje. Porusza temat podróży kosmicznych, a więc obszar, który szczególnie interesuje dzieci. Z tej lektury dowiedzą się nie tylko o historii lotów kosmicznych, ale też poznają najważniejsze fakty. Nie zabraknie też ciekawostek związanych z tym tematem.

"Ziemia do Księżyca" to dobra książka o kosmosie dla 5-latka. Jej autorka, Lara Albanese, z wykształcenia jest fizykiem. Wydała ok. 20 publikacji popularnonaukowych dla najmłodszych. Jej książki dla dzieci o kosmosie zostały wyróżnione wieloma nagrodami, m.in. prestiżową nagrodą Andersena.

Książki dla miłośników literatury pięknej
Książki dla miłośników literatury pięknej

Co roku tworzone są raporty analizujące poziom czytelnictwa w Polsce – w 2016 roku zaledwie ok. 37 proc.

przeczytaj artykuł

5. Kosmos dla przedszkolaków. Nie tylko książki!

Jak wyjaśnić dziecku, co to jest kosmos? Zabawki edukacyjne pomogą! Możecie je zrobić sami, np. wykonując układ słoneczny. Zróbcie plansze, narysujcie orbity. Planety zróbcie z nakrętek i tektury, następnie przyklejcie je w odpowiedniej kolejności. Możecie uzupełnić swoją wiedzę, czytając książki dla dzieci o układzie słonecznym.

Z kartonów możecie też zrobić statek kosmiczny. Wytnijcie odpowiedni szablon, pomalujcie go. To świetna zabawa dla całej rodziny!

6. Książka o kosmosie dla przedszkolaka. Czy to dobry prezent?

Zdecydowanie! Dzieci są z natury ciekawe świata. Warto pielegnować w nich tę pasję. W przyszłości to zaprocentuje. Pamiętajmy jednak o tym, by wybrać publikację, która jest dostosowana do wieku dziecka.

Książka o kosmosie dla 3-latka będzie wyglądać nieco inaczej niż książka o kosmosie dla 7-latka. Najważniejsze jest to, by nie zniechęcić młodego czytalnika ilością tekstu o skomplikowanej treści. W przypadku najmłodszych istotniejsze są kolorowe ilustracje. Z kolei książki o kosmosie dla młodzieży predestynują już do miana popularnonaukowych i pisane są nieco trudniejszym językiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.