Książki dla miłośników literatury pięknej
Co roku tworzone są raporty analizujące poziom czytelnictwa w Polsce – w 2016 roku zaledwie ok. 37 proc. ankietowanych sięgnęło po jakąkolwiek książkę. Wyniki coraz częściej nie są zadowalające, a szkoda, bo oryginalnych i fascynujących książek przybywa. Nawet nie wspominając o długiej liście tytułów należących do klasyki literatury pięknej, już sami współcześni autorzy oferują nam bardzo wiele. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zawyżają statystyki czytelnicze w Polsce, albo chcesz czytać, ale nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z naszymi propozycjami.
1. Polska literatura piękna – książki współczesne
Przy nieustannym napływie do Polski literatury obcojęzycznej – zarówno wartościowej, jak i komercyjnej – często zapominamy o dziełach pisanych przez rodzimych twórców. Warto wspierać polski rynek wydawniczy, ponieważ w ten sposób zwiększamy szanse na wypromowanie niezwykle utalentowanych autorów, piszących nieprzeciętne i nowatorskie książki. Co więcej, gdy zapoznamy się z propozycjami polskich pisarzy, odkryjemy, że naprawdę jest z czego wybierać.
Polscy autorzy bardzo sprawnie poruszają się w wielu gatunkach literackich. Mamy świetnych autorów kryminałów i sensacji (Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda), fantastyki (Jacek Dukaj, Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Agnieszka Hałas), powieści obyczajowych, czy takich z wątkiem romansowym lub komediowym. Jeżeli nie mamy pomysłu na konkretny gatunek ani tematykę, możemy posiłkować się listami książek docenionych przez krytyków i czytelników. Na uwagę z pewnością zasługują książki nagrodzone literacką nagrodą Nike. Wśród nich znajdziemy m.in. tytuły autorów takich jak Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski czy Dorota Masłowska.
2. Zagraniczna literatura piękna – książki współczesne
Liczba książek napisanych przez zagranicznych autorów może przytłaczać. Publikacje brytyjskie, amerykańskie, rosyjskie, francuskie, chińskie czy japońskie – nie sposób przeczytać wszystkiego. Żeby być przynajmniej do pewnego stopnia na bieżąco z twórczością ogólnoświatową, warto zapoznawać się z dziełami autorów nagrodzonych literacką nagrodą Nobla.
Inspiracje czytelnicze można też czerpać z innych źródeł. Na podstawie wielu książek autorów zagranicznych powstają hitowe produkcje filmowe lub niezwykle popularne seriale. To również może stanowić pewien wyznacznik jakości, a także sugestię, że książka przypadła do gustu szerokiej rzeszy czytelników. Chociaż produkcje telewizyjne nie zawsze okazują się udane, niejednokrotnie warto zainteresować się książką stanowiącą fundament ekranizacji. Nie da się tu nie wspomnieć o kasowych produkcjach opartych na takich seriach książkowych, jak "Zmierzch" czy "50 twarzy Greya", jednak na podstawie książek powstała też kultowa filmowa trylogia "Władca pierścieni", czy serial "Gra o tron". Rynek serialowy podbiły też ekranizacje książek, takich jak "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood, "Wielkie kłamstewka" Liane Moriarty, "13 powodów" Jaya Ashera czy "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI" Johna Douglasa i Marka Olshakera.
Wśród cenionych produkcji znajdziemy wiele filmów na podstawie książki, warto tu wspomnieć np. "Podziemny krąg" Chucka Palahniuka, "Zieloną milę" Stephena Kinga czy "Godziny" Michaela Cunninghama. Wiele pozycji literackich, które przeniesiono na ekrany, zasługuje na uwagę miłośników dobrej literatury.
3. Klasyka literatury pięknej
Szanujący się czytelnik powinien zapoznać się z kanonem literatury. Nie jest to oczywiście proste, klasyka polska i światowa obejmuje wiele tytułów, a zawsze może się okazać, że pominęliśmy książkę, którą wypadałoby znać. Do klasyki literatury możemy zaliczyć takie książki, jak "Dracula" Brama Stokera, "Wielkie Nadzieje" Charlesa Dickensa, "Anna Karenina" Lwa Tołstoja czy "Duma i Uprzedzenie" Jane Austen, ale te przykładowe powieści to zaledwie wstęp. Nie należy zapominać o takich twórcach, jak Michaił Bułhakow, Vladimir Nabokov, William Faulkner, Ernest Hemingway, Franz Kafka czy Albert Camus.
Pamiętajmy też o polskich mistrzach pióra, którzy stworzyli światowej klasy dzieła literackie, a więc np. o Witoldzie Gombrowiczu, Wisławie Szymborskiej czy Czesławie Miłoszu. Pomocą w wyborze kolejnych książek, po które zdecydujemy się sięgnąć, mogą być internetowe listy najbardziej poruszających i zapadających w pamięć tytułów, które odmieniły oblicze literatury.