Książki dla dziesięciolatki, które wprowadzą ją do świata medycyny
Książki dla dziesięciolatki wcale nie muszą być bajkami czy szkolnymi lekturami. W tym wieku dziecko może już wykazywać zainteresowanie konkretną dziedziną nauki, np. anatomią. Warto pielęgnować tę pasję, proponując córce do czytania wartościowe książki. Które z nich wprowadzą ją do świata medycyny?
1. Książki dla dziesięciolatki. Które wybrać?
Dziesięciolatki są już zobowiązane w szkole do samodzielnego czytania lektur. Niektóre z nich chętnie sięgają też po inne książki, najczęściej z kręgu swojego zainteresowania. W tym wieku bowiem wiele dziewczynek ma wybrane kręgi tematyczne, które szczególnie je pasjonują. Jeśli jest nim anatomia, warto sięgnąć po książki dostępne na rynku czytelnicznym, które w prosty sposób wyjaśniają budowę człowieka i wprowadzają dziecko do świata chorób, bakterii i wirusów. Tę wiedzę warto pielęgnować! A do których książek warto zajrzeć?
Przeczytaj także:
1.1. "Muzeum Anatomii: Anatomicum"
To pozycja niezwykła i obowiązkowa na regale wszystkich zainteresowanych anatomią dzieci. Dzięki niej można poznać sekrety ludzkiego ciała i wejść do świata medycyny.
W książce w przystępny sposób wyjaśniona jest budowa komórek, tkanek, organów i układów oraz przebieg zachodzących w nim procesów. Dowiemy się z niej, ile krwi na dobę przepływa przez tętnice i żyły, co trzyma zęby na miejscu, jak powstaje głos i co ucho ma wspólnego z równowagą.
"Anatomicum" to fascynująca opowieść o najdoskonalszym mechanizmie: ludzkim ciele. Na uwagę zasługuje nie tylko pełna ciekawostek treść, ale też świetne ilustracje, które przywodzą na myśl profesjonalne podręczniki do anatomii.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa "Dwie Siotry", która w swoim księgozbiorze ma inne, równie fascynujące propozycje dla dzieci zainteresowanych nauką, m.in.: "Botanicum. Muzeum Roślin", "Animalium. Muzeum Zwierząt", "Fungarium. Muzeum Grzybów", "Planetarium. Muzeum Kosmosu".
1.2. "Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś"
To kolejna z książek, która odpowie dziecku na trudne pytania z zakresu anatomii. Anna Bartosik, doktor biologii molekularnej i popularyzatorka nauki, mówi o dawnej i współczesnej medycynie w sposób niezwykle ciekawy. Od tej książki wprost trudno się oderwać!
Wiele z niej wyniosą nie tylko uczniowie szkół podstawowych, ale i dorośli. Polecam czytać ją wspólnie z dzieckiem. Nie tylko spędzicie razem czas, ale też dowiecie się, czym były teatry anatomiczne, z czego wykonywano pierwsze narzędzia chirurgiczne i do czego stosowano gaz rozweselający. Dodatkowe informacje niosą też ilustracje Joanny Gwis, które pozwalają ponadto ułatwiają odbiór treści.
Książka rewelacyjnie sprawdzi się podczas pierwszych lekcji biologii. Uczeń będzie mógł dzięki niej uzupełnić wiedzę i wyjść poza ramy podstawy programowej. Kto wie, może to właśnie ta książka zaszczepi w dziesięciolatce bakcyla nauki?
1.3. "Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach"
Nie jest to może pozycja z kręgu anatomii, niemniej zasługuje na to, by znaleźć się w tym zestawieniu. Dlaczego? Młoda czytelniczka znajdzie w niej całe mnóstwo wiedzy dotyczącej organizmów, które żyją wśród nas i są niewidzialne dla oka.
Autorem książki jest Marc Van Ranst, profesor mikrobiologii, który prostym językiem tłumaczy dzieciom, czym są bakterie, wirusy i grzyby. Opowiada, jak wyglądają, jak są zbudowane i jak się rozmnażają. Wyjaśnia również, które z nich sa groźne dla człowieka i jakie choroby mogą powodować. Wspomina o koronawirusie, grypie i sezonowym przeziębieniu. Tłumaczy, dlaczego trzeba myć ręce oraz warzywa i owoce oraz czym są antybiotyki i co się dzieje, gdy przyjmujemy szczepionkę.
A wszystko to w niezwykle ciekawej formie. Bez moralizatorskiego tonu i trudnej termininologii. Jest tu za to całe mnóstwo ciekawostek. To książka, która wprowadzi dziesięciolatkę w fascynujący świat biologii. Ale uwaga: dorosłym też trudno się od niej oderwać!