Trwa ładowanie...

Układ słoneczny dla dzieci. Jak łatwo nauczyć dziecko kolejności planet?

 Ewa Rosiecka
30.11.2021 01:13
Układ słoneczny dla dzieci
Układ słoneczny dla dzieci

Układ Słoneczny dla dzieci jest pojęciem abstrakcyjnym. Wielu rodziców mimo dużych chęci ma problemy z wyjaśnieniem im, jak zbudowany jest Wszechświat, ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym i jak się nazywają. Na szczęście z pomocą przychodzą różnego rodzaju pomoce, dzięki którym dzieci łatwiej zrozumieją te niezwykle ciekawe zagadnienia. Jak wytłumaczyć dziecku czym jest Układ Słoneczny? Czy są na to sprawdzone sposoby? Sprawdź!

spis treści

1. Jak przekazać dzieciom wiedzę o planetach?

Dzieci od pierwszych lat wykazują dużą ciekawość świata, żywo reagują na wszelkie zmiany i bardzo interesują się otoczeniem. Gdy już dobrze poznają to, co jest w ich zasięgu, pragną poznawać to, co znajduje się znacznie dalej.

Najmłodsi bardzo lubią temat kosmosu, planet i wszystkiego, co z nim związane. Nie jest łatwo wytłumaczyć maluchom, w jaki sposób działa Wszechświat, jednak z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju pomoce. Jakie? Oto kilka sposobów przekazania tej wiedzy w sposób jasny i zrozumiały dla dzieci, tak aby oprócz nauki miały z tego również świetną zabawę.

1.1. Kosmiczne miasto

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Najmłodszym dzieciom łatwiej będzie zrozumieć, jak działa wszechświat, jeśli wytłumaczymy im to na przykładzie czegoś, co już dobrze znają. Dobrym pomysłem będzie porównanie Układu Słonecznego do miasta.

Orbitami planet niech będą ulice, po którym poruszają się planety, podobnie jak w mieście samochody. Ulice z kolei biegną wokół głównego placu na środku którego stoi najważniejszy budynek (np. elektrownia) - nasze Słońce. Jeśli w ten sposób przedstawimy to dzieciom, z pewnością poruszymy ich wyobraźnię, dzięki czemu łatwiej będzie im zapamiętać zasadę działania.

Wszechświat. Jak powstał, jaka jest jego przyszłość?
Wszechświat. Jak powstał, jaka jest jego przyszłość?

Wszechświat to wszystko, co kiedykolwiek istniało i istnieje. Powstał niemal 14 miliardów lat temu,

przeczytaj artykuł

1.2. Skojarzenia

Naukę planet może przybliżyć również rysunek Układu Słonecznego, z wyraźnym zaznaczeniem centralnie położonego Słońca i żywymi, wyrazistymi kolorami, które będą charakteryzować daną planetę.

W ten sposób Merkury miałby kolor czerwony, ponieważ jest najbliżej Słońca, Ziemia byłaby niebieska, z uwagi na dużą ilość wody itd.

1.3. Wierszyki o planetach

Aby łatwiej zapamiętać, jakie planety i w jakiej kolejności znajdują się w Układzie Słonecznym, możemy skorzystać z jednego ze znanych wierszyków, napisanym właśnie w tym celu. Oto jeden z nich:

Układ Słoneczny z butów wyrywa

Słońce i osiem planet ukrywa!

Najpierw na scenę wjeżdża Merkury,

co ma na sobie dziwne struktury!

Potem Wenus sunie śmiało

  • ta urody ma niemało!

Tuż za Wenus - stoi Ziemia

  • na niej ciągle się coś zmienia!

Mars kolejną jest planetą,

  • nie pomylcie go z kometą!

Wielki Jowisza nim bieży

temu podziw się należy!

Jest i Saturn w swym pierścieniu,

za Jowiszem krąży w cieniu!

Za Saturnem, uran znajdziesz.

Potem Neptun Cię dopadnie!

Neptun to ostatni obiekt,

co w układzie ma swój obieg!

Sposób ten jest szczególnie dobry dla dzieci, które najłatwiej zapamiętują informacje podane w sposób przejrzysty z użyciem rymów i melodii.

Sposobów na przekazanie wiedzy może być bardzo wiele. Warto dopasować go do konkretnego dziecka, aby łatwo przyswoiło wiedzę, a także miało z tego po prostu dużą frajdę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze