Trwa ładowanie...

Wenus - najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym. Czym się charakteryzuje?

 Ewa Rosiecka
25.04.2022 12:56
Wenus to druga planeta od Słońca w Układzie Słonecznym
Wenus to druga planeta od Słońca w Układzie Słonecznym (Adobe Stock)

Wenus - planeta druga pod względem odległości od Słońca, pod względem wielkości i masy bardzo podobna do Ziemi, jest nazywana jej siostrą lub planetą bliźniaczą. Mimo tych podobieństw, warunki panujące na Wenus są zupełnie inne od tych, które panują na Ziemi, głównie ze względu na atmosferę Wenus, która składa się przede wszystkim z dwutlenku węgla. O Wenus, podobnie jak o innych planetach uczymy się na lekcjach fizyki. Czym charakteryzuje się ta planeta? Jak znaleźć Wenus na niebie? Ile dni ziemskich trwa jej obrót wokół własnej osi?

spis treści

1. Wenus - opis

Nazwa planety Wenus pochodzi od rzymskiej bogini miłości. Jest jedną z czterech planet skalistych w Układzie Słonecznym. Średnica Wenus jest mniejsza od ziemskiej o zaledwie 650 km, masa jej zaś stanowi 81,5% masy Ziemi.

Atmosfera Wenus jest jednak zupełnie inna od tej panującej na naszej planecie. Dwutlenek węgla w jej atmosferze to 96,5% masy atmosfery, a pozostałe 3,5% to przede wszystkim azot. Atmosfera ta jest najgęstsza wśród wszystkich planet skalistych, które znajdują się w Układzie Słonecznym.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Wenus jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym, choć znajduje się dalej od Słońca niż Merkury. Temperatura na tej planecie sięga 460°C.

Jej powierzchnia ogrzewana jest przez promienie słoneczne, jednak ciepło nie może się wydostać przez otaczający ją dwutlenek węgla - następuje zjawisko efektu cieplarnianego. Wskutek tego niemożliwy staje się spadek temperatury, a także utrzymanie wody w stanie ciekłym w obrębie jej powierzchni.

Na planecie tej nie istnieje obieg węgla, który powodowałby wiązanie tego pierwiastka w skałach. Obecne badania nie wskazują na istnienie żadnych organizmów żywych. Jedna z hipotez mówi jednak, że na jej powierzchni mogły znajdować się oceany, jednak na skutek podwyższenia temperatury mogły one wyparować.

Wenus pokryta jest chmurami pary wodnej oraz kwasu siarkowego, przez co nie możemy zaobserwować jej powierzchni poprzez zwykły teleskop astronomiczny.

Jeden obrót tej planety wokół własnej osi trwa 243 dni ziemskie. Co ciekawe, jej atmosfera okrąża planetę co 4 dni, przez co obiekt ten krąży wolniej i staje się mniej podatny na działanie słonecznej grawitacji.

Planeta karłowata. Co to jest, czym się charakteryzuje?
Planeta karłowata. Co to jest, czym się charakteryzuje?

Planeta karłowata to rodzaj obiektu astronomicznego. Wbrew swojej nazwie nie zalicza się do planet,

przeczytaj artykuł

2. Krajobraz Wenus

Planeta Wenus posiada kontynenty, kratery oraz góry, dominuje krajobraz wulkaniczny, którego skały pokrywa metrowa warstwa pyłu wulkanicznego. Świadczy to o suchym i pustynnym charakterze tej planety. Istnieje spore prawdopodobieństwo dysocjacji wody w atmosferze Wenus, jednak z uwagi na brak pola magnetycznego Wenus, panuje tam o 92 razy większe ciśnienie od tego na powierzchni Ziemi.

Powierzchnia Wenus składa się w 80% z równin wulkanicznych, a niemal 3/4 z nich to równiny o niskich grzbietach, pozostałe zaś to twory o gładkim lub pofalowanym charakterze.

Na Wenus znajdują się dwa kontynenty wyżynne: jeden na półkuli północnej, o wielkości porównywalnej do Australii (Ishtar Terra), drugi zaś na południe od równika, a o rozmiarach podobnych do Ameryki Południowej (Aphrodite Terra). Na Ishtar znajdują się najwyższe góry na Wenus (Maxwell Montes), których wysokość wynosi nawet 11 km ponad średni poziom tej planety.

3. Wenus - odległość od Słońca

Wenus od Słońca dzieli 108 mln km.

4. Jak znaleźć Wenus na niebie?

Wenus jest planetą, która orbita zawiera się wewnątrz orbity Ziemi, dlatego dla ziemskiego obserwatora Wenus zawsze będzie pojawiać się w okolicy Słońca.

Dlatego też planetę Wenus możemy zaobserwować przez około 3 godziny przed wschodem Słońca nad horyzontem wschodnim lub po jego zachodzie, nad horyzontem zachodnim. Nazywana jest także Gwiazdą Poranną, Porankową, Zaranną lub Jutrzenką, zwiastującą wschód Słońca lub Gwiazdą Wieczorną, finalizującą zachód.

5. Wenus - ciekawostki

W 1975 roku ze Związku Radzieckiego wysłane zostały dwa lądowniki kosmiczne na Wenus: Wenera 9 i Wenera 10. Były to pierwsze lądowniki, którym udało się dotrzeć do jej powierzchni i wykonać zdjęcia powierzchni Wenus.

W 1993 roku Agencja kosmiczna przy użyciu zaawansowanych systemów radarowych wykonała pełną mapę powierzchni Wenus.

Wiatr na Wenus może wiać z prędkością przekraczającą nawet 700 km/h. Ciekawe jest również to, że Słońce na Wenus zachodzi na wschodzie, a wschodzi na zachodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze