Kwasica hiperosmotyczna – na czym polega?

Inna nazwa kwasicy hiperosmotycznej to nieketonowa hiperglikemia hiperosmolalna. Schorzenie to stanowi niezwykle groźne powikłanie cukrzycowe. Znaczne niedobory insuliny powodują zaburzenia w metabolizmie wody, glukozy oraz elektrolitów. Podatne na to powikłanie są osoby starsze, chorujące na cukrzycę typu 2.

spis treści

1. W jakich okolicznościach dochodzi do powstania kwasicy?

Istnieje szereg czynników, które są przyczyną powstania kwasicy hiperosmotycznej. Zaliczymy do nich takie procesy chorobowe jak: udar mózgu, zawał serca, ostre infekcje, nadmierne spożywanie alkoholu, uboczne efekty stosowania niektórych leków (np. psychotropowych i moczopędnych).

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

2. Główne symptomy choroby

Do głównych symptomów schorzenia zaliczymy hiperglikemię, czyli podwyższony poziom cukru we krwi oraz zaburzenia w gospodarce elektrolitów. W konsekwencji dochodzi do odwodnienia, gdyż z krwi do moczu przedostaje się glukoza oraz elektrolity. Odwodnienie może być przyczyną śpiączki cukrzycowej.

Głównym symptomem kwasicy hiperosmotycznej jest podwyższony cukier we krwi
Głównym symptomem kwasicy hiperosmotycznej jest podwyższony cukier we krwi

Oprócz wyżej wymienionych symptomów o zaistnieniu kwasicy hiperosmotycznej mówi nam częstomocz, brak apetytu, zwiększone pragnienie, przyspieszony oddech i zwiększona częstotliwość bicia serca, znaczny spadek ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie policzków.

3. Podobne choroby

Kwasica hiperosmotyczna ma podobne objawy do kwasicy ketonowej, śpiączki (również tej wątrobowej i mocznicowej), zatrucia. Dlatego też niezwykle ważna jest prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta, która wyeliminuje wyżej wymienione problemy.

4. W jaki sposób leczyć?

Terapia omawianej choroby opiera się przede wszystkim na kasacji jej oznak. Leczenie objawowe obejmuje takie czynności jak nawodnienie polegające na przetoczeniu dożylnym roztworu soli fizjologicznej NaCl, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych – należy przede wszystkim uzupełnić niedobory potasu, jednocześnie podaje się wodorowęglany.

To też warto wiedzieć

Oprócz wyżej wymienionych czynności koniecznie należy zmniejszyć hiperglikemię poprzez uwzględnienie dożylnej insulinoterapii. W dodatku stosuje się leczenie przyczynowe. W związku z tym dopiero poznanie czynnika wywołującego chorobę umożliwia podjęcie prawidłowych kroków (jednak odnalezienie przyczyny nie zawsze jest kwestią oczywistą).

Zdrowsze zamienniki cukru
Zdrowsze zamienniki cukru [8 zdjęć]

Kiedy chcesz sobie co nieco posłodzić – jest wiele opcji do wyboru. Często słyszymy, że cukier nie jest...

zobacz galerię

Przykładowo – zakażenie bakteryjne wymaga terapii antybiotykowej, natomiast zawał serca wymusza pobyt na oddziale intensywnej terapii. Jeżeli kwasica została spowodowana przez przyjmowanie innych leków, lekarz podejmuje decyzję co do zmiany dotychczasowych preparatów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.