Cukrzyca a planowana ciąża

Średnio 1 na 100 kobiet choruje na cukrzycę. Choroba ta powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi. Insulina transportuje glukozę do komórek, gdzie zamieniana jest w energię. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, glukoza nie przedostaje się do komórek i pozostaje we krwi. Jeśli jej poziom we krwi jest wysoki, stan ten określa się terminem hiperglikemia. Jeśli schorzenie nie jest leczone, wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do wielu problemów, np. chorób serca, kłopotów z widzeniem czy chorób nerek.

Polecane wideo:

Planowanie ciąży

Gdy chora na cukrzycę spodziewa się dziecka, ciąża uważana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Nie jest to równoznaczne z tym, że kobieta będzie miała jakieś problemy podczas jej trwania. Oznacza to tylko tyle, że będzie musiała przywiązywać większą wagę do swojego zdrowia i odwiedzać lekarzy specjalistów.

Ciąża powoduje w organizmie kobiety wiele zmian, dlatego też należy wprowadzić pewne modyfikacje w radzeniu sobie z cukrzycą. Nawet jeśli kobieta choruje na nią od dłuższego czasu, konieczne mogą być zmiany w planie posiłków, ćwiczeń fizycznych i przyjmowanych leków. Dodatkowo potrzeby mogą się zmienić im bliżej będzie do porodu. Dlaczego prawidłowy poziom cukru jest ważny.

Nieprawidłowy cukier w ciąży

 • pogorszyć długoterminowe powikłania cukrzycy, np. zaburzenia widzenia, choroby serca, nerek,
 • podnosi ryzyko wystąpienia takich problemów jak urodzenie dziecka zbyt wcześnie, zmniejszenie lub zwiększenie jego wagi urodzneiowej, niski poziom glukozy we krwi dziecka podczas urodzenia,
 • wzrost ryzyka wystąpienia wad wrodzonych,
 • wzrost ryzyka poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Jeśli kobieta utrzymuje poziom glukozy w normie przed i w czasie ciąży, ryzyko wystąpienia tych problemów spada. Dlatego też przed zajściem w ciążę chorujące na cukrzycę powinny odwiedzić lekarza. Podczas wizyt kobieta może:

 • być zdiagnozowana i poddana leczeniu schorzeń, które mogłyby być spowodowane przez cukrzycę,
 • otrzymać plan posiłków i porady odnośnie ćwiczeń, a także informacje dotyczące kwasu foliowego,
 • informacje o prawidłowej wadze podczas ciąży.

Jak panować nad chorobą?

Cukrzyca w ciąży musi być kontrolowana. Dlatego kobieta powinna:

 • mierzyć poziom glukozy we krwi kilka razy dziennie przy pomocy specjalnego urządzenia (gleukometru). Poziom glukozy we krwi przed posiłkiem nie powinien przekroczyć 79-108 mg%, poziom glukozy we krwi po posiłku 79-144 mg%, a wartość hemoglobiny glikowanej powinien być niższy niż 5,6%. Większość lekarzy zaleca, aby badanie wykonywać przynajmniej cztery razy dziennie.
 • odżywiać się prawidłowo – dobrze zbilansowana dieta w ciąży. Rozwój dziecka zależy od tego, co kobieta je i jakie składniki odżywcze organizm matki dostarcza dziecku. Jeśli kobieta nie odżywia się regularnie poziom glukozy we krwi może być zbyt mały lub zbyt duży. Ilość kalorii, jaką kobieta powinna dostarczyć organizmowi, zależy od wagi, rozwoju ciąży, wieku i stopnia aktywności. Mogą pojawić się dodatkowe posiłki, przekąski, które będą rozłożone w ciągu całego dnia.
 • regularnie ćwiczyć – ruch fizyczny pozwala na utrzymanie glukozy w normie. Lekarz powie kobiecie, jak długo i jakie ćwiczenia powinna wykonywać. Zwykle zaleca się 30 minut wysiłku fizycznego dziennie.
 • zażywać leki jeśli jest to konieczne – zwykle kobiety, które przed ciążą przyjmowały insulinę, podczas jej trwania musza zwiększyć dawki tego hormonu. Ponieważ ilość insuliny w ciągu dnia zmienia się w trakcie trwania ciąży, trzeba regulować jej dawki. Jeśli kobieta przyjmuje leki doustne, w trakcie ciąży potrzebna może okazać się insulina. Łagodne cukrzyce ciężarnych można wyrównywać dietą i ćwiczeniami. W niektórych przypadkach konieczne są leki i insulina.

Opieka prenatalna

Ważna jest również opieka prenatalna, która pozwoli na kontrolowanie stanu dziecka i matki. Ciężarne z cukrzycą mogą wymagać dodatkowych badań. Dzięki nim lekarz może wykryć wcześnie ewentualne problemy i zapobiec ich rozwojowi. Lekarz może zalecić kobiecie zapisywanie jak często kobieta odczuwa ruchy dziecka, szczególnie pod koniec ciąży.

Badania w ciąży a cukrzyca

Zdrowe dziecko zwykle wykonuje tyle samo ruchów dziennie. Poza tym lekarz może zlecić takie badania jak:

 • USG w ciąży – dzięki niemu może sprawdzić, jak dziecko się rozwija i czy pojawiły się jakieś wady wrodzone. W późniejszym okresie ciąży badanie pozwala oszacować masę dziecka, zlokalizować łożysko, ocenić ilość płynu owodniowego.
 • monitorowanie serca płodu – specjalny monitor umieszczony na brzuchu, matki pozwala na zmierzenie bicia serca dziecka.
 • profil biofizyczny – podczas tego badania przy pomocy USG sprawdzany jest oddech płodu, jego ruchy, napięcie mięśni i ilość płynu owodniowego. Mogą też obejmować inne badania.

Wahania poziomu cukru

Podczas ciąży może dojść do spadku poziomu cukru we krwi. Może być to spowodowane przez:

 • zbyt małe posiłki, ich opóźnienie lub ominięcie,
 • zbyt dużą dawkę insuliny,
 • zwiększenie aktywności ruchowej.

Wypicie większej ilości alkoholu również wywołuje hipoglikemię, ale kobiety które starają się o dziecko lub są w ciąży nie powinny go w ogóle pić.

Hipoglikemia w ciąży

Jeśli hipoglikemia jest łagodna wystarczy zjeść lub wypić coś zawierającego węglowodany. Jeśli kobieta nic nie zrobi, może zemdleć. Pojawić się może również hiperglikemia, czyli podniesiony poziom cukru we krwi. Może go spowodować:

 • jedzenie zbyt dużych posiłków,
 • zmniejszenie aktywności fizycznej,
 • choroba,
 • stres,
 • rozbieżność pomiędzy jedzeniem a lekami.

Kobieta powinna porozmawiać ze swoim lekarzem, jeśli dochodzi do podwyższeń poziomu glukozy. Możliwe, że zmiany wymagają dawki insuliny, posiłki lub ćwiczenia.

Jeśli cukrzyca w ciąży jest dobrze zaplanowana, choroba jest kontrolowana, a przyszła mama znajduje się pod opieką specjalistów, szanse na urodzenie zdrowego dziecka są duże.

Małgorzata Kamińska, 5 miesięcy temu

Bibliografia

 • Sieradzki J. Cukrzyca - kompendium, Via Medica, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-138-9
 • Colwell J.A. CUKRZYCA - nowe ujęcie diagnostyki i leczenia, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-87944-77-7
 • Otto-Buczkowska E. Cukrzyca - patogeneza, diagnostyka, leczenie, Borgis, Warszawa 2005, ISBN 83-85284-50-8
 • Gill G.V., Pickup J.C., Williams G. Cukrzyca - trudne pytania, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2001, ISBN 83-88778-13-7

Planowanie ciąży

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Planowanie ciąży
Planowanie ciąży

Zanim zajdziesz w ciążę

Zanim zajdziesz w ciążę

Metoda Billingsów inaczej ocena śluzu szyjkowego to naturalna metoda planowania rodziny. Na podstawie oceny konsystencji i wyglądu Metod poczęcia

Planowanie ciąży

Najlepszy moment na zajście w ciążę

Najlepszy moment na zajście w ciążę Odtwórz wideo

Najlepszy moment na zajście w ciążę Czy jest coś takiego, jak najlepszy moment na urodzenie dziecka? Czy fakt zajścia w ciążę powinien wyznaczać wiek (...) w ciążę. Jednak zdaje się, że wraz ze wzrostem...

Planowanie ciąży

Dobry wiek na ciążę

Dobry wiek na ciążę

Ponoć nigdy nie ma dobrego czasu na dziecko, nie odkładajcie zatem tej decyzji na później.

Planowanie ciąży

Metody planowania ciąży

Metody planowania ciąży

Komputery cyklu określają fazy płodności i moment owulacji. 30 sekund - tyle czasu zajmuje zmierzenie temperatury za pomocą tego urządzenia (sensor umieszcza się pod językiem). Następnie komputer analizuje cykl miesięczny, poprzez porównanie zmian temperatury...

Planowanie ciąży

Jak szybko zajść w ciążę

Jak szybko zajść w ciążę

, który staje się śliski i przypomina białko jajka. Dzięki temu sperma może się łatwiej dostać do jajeczka. Kiedy masz największą szansę by zajść w ciążę? 1 (...) lub niedowaga może utrudniać zajście w ciążę. Badania...

Planowanie ciąży

Pytania do rodziców decydujących się na dziecko

Pytania do rodziców decydujących się na dziecko

Czy mamy wystarczająco czasu? To chyba najważniejsza kwestia. Dzieci przez pierwszych kilka lat potrzebują całodobowej opieki. Należy się zastanowić, czy potrafimy zrezygnować ze swoich pasji, rozrywek i czy mamy wystarczająco dużo siły psychicznej, a...

Planowanie ciąży

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem

Pomyśl o sobie Ciąża to nie choroba, a macierzyństwo to nie kajdany - ograniczać nie powinny. Istnieją jednak takie rzeczy, które lepiej zrobić (...) jeszcze przed zajściem w ciążę. Poszukaj w internetowych wyszukiwarkach...

Planowanie ciąży

Trzeci rodzic ratuje geny? Aktualności w kontekście metody in vitro

Trzeci rodzic ratuje geny? Aktualności w kontekście metody in vitro

Podczas gdy w Polsce na początku 2015 roku po raz kolejny stało się głośno o zapłodnieniu metodą in vitro, w Wielkiej Brytanii parlament decyduje o tym, czy można ją zastosować, włączając w cały ten proces „trzeciego rodzica". Na czym polegałaby taka...

Planowanie ciąży

Prawdopodobieństwo ciąży

Prawdopodobieństwo ciąży

ten podaje ilość zapłodnień w grupie 100 kobiet, stosujących daną metodę zapobiegania ciąży przez rok. Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni, dlatego (...) to, że w 1300 cyklach dochodzi do 5 zapłodnień. Aby obliczyć prawdopodobieństwo...