Krup – objawy, leczenie i profilaktyka

Krup (podgłośniowe zapalenie krtani, dławiec rzekomy) to często diagnozowana choroba wieku dziecięcego. Wywołują ją wirusy, a chorobie towarzyszy szczekający kaszel.

Na krup najczęściej chorują dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Dolegliwość ta niezwykle rzadko diagnozowana jest u nastolatków i praktycznie nie występuje u osób dorosłych.

Polecane wideo:

Podgłośniowe zapalenie krtani w większości przypadków wywołują wirusy, a choroba szerzy się drogą kropelkową.

Krup – objawy i rozpoznanie

Charakterystycznym objawem tej dziecięcej choroby jest kaszel, który opisać można jako „szczekający”. Pojawia się nagle, najczęściej w nocy, i wówczas też się nasila, utrudniając oddychanie.

Chorobie towarzyszyć może świst krtaniowy (dźwięk, który słyszy się przy oddychaniu). Oddech jest płytki, świszczący (stridor). Dziecko może mieć problem ze złapaniem powietrza, bo utrudnia mu to opuchnięte i zwężone gardło.

W przebiegu krupu pojawić się mogą ponadto objawy, takie jak: chrypka, katar, trudności z połykaniem i zaciąganie międzyżebrzy.

W większości przypadków krup mija samoistnie w ciągu dwóch dni (czasem jednak infekcja trwa dłużej). Choroba ma łagodny przebieg i rzadko daje powikłania.

Objawy krupu są na tyle charakterystyczne, że w celu postawienia diagnozy nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań.

Lekarze do klasyfikowania stopnia krupu używają skalę Westleya. Obejmuje ona pięć czynników: poziom świadomości, sinica, świst krtaniowy, wdech i zaciąganie klatki piersiowej. Końcowy wynik wskazuje na postać krupu: łagodną, umiarkowaną, ciężką i powiązaną z możliwością wystąpienia niewydolności oddechowej.

W 85 proc. przypadków krup u dzieci ma przebieg łagodny.

Chorobę różnicuje się z zapaleniem nagłośni, bakteryjnym zapaleniem tchawicy oraz obrzękiem naczynioruchowym. Konieczne jest również wykluczenie obecności ciała obcego w drogach oddechowych.

Krup – jak pomóc dziecku?

Objawy krupu potrafią wprawić rodzica w przerażenie. Dziecko kaszle, nie może złapać oddechu, a jego płacz dodatkowo nasila problemy. I stąd konieczne jest uspokojenie pociechy, co wymaga od opiekunów dużego opanowania.

Dziecku nie powinno się podawać leków przeciwkaszlowych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyprowadzenie malucha do zimnego pomieszczenia, a zimą – wyjście na balkon lub do ogrodu. Można również stanąć z pociechą przed otwartym oknem. Latem oddech pomoże złapać wdychanie powietrza z zamrażalnika.

W przypadku łagodzenia objawów krupu istotne jest bowiem zimne i suche powietrze. Zmniejsza ono obrzęk krtani i sprawia, że dziecku łatwiej oddychać.

Jeśli jednak to nie pomaga, a panika dziecka narasta, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Specjaliści w takiej sytuacji najczęściej aplikują małym pacjentom sterydy, np. deksametazon i budezonid. W zdecydowanej większości przypadków przynosi to znaczącą poprawę i dziecko nie musi być hospitalizowane.

W leczeniu krupu nie stosuje się antybiotyków.

Krup – profilaktyka

Niektóre źródła podają, że w profilaktyce krupu szczególne znaczenie ma szczepienie przeciw grypie i błonicy.

Krup atakuje najczęściej jesienią i wczesną wiosną. By zapobiec infekcji ważne jest wietrzenie mieszkania (zwłaszcza przed snem), nie przegrzewanie dziecka i dbanie o odporność całej rodziny. W mieszkaniu temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, a maluch powinien regularnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

#dziejesienazywo: Nowa reforma edukacyjna - klasa zbiorcza

Nowa reforma szkolnictwa zakłada powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Zlikwidowane będą gimnazja. Powoduje to problem z uczniami, którzy nie zdadzą w trzeciej klasie gimnazjum. Zostaną oni cofnięci do ósmej klasy podstawówki....

Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...