Jak prawidłowo podawać leki na kaszel?

Leki przyjmowane w nieodpowiedni sposób zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. To dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasad ustalonych przez lekarza lub farmaceutę. W przypadku dziecięcego kaszlu, tych zasad jest kilka.

Lekarz, farmaceuta, ulotka

Na pytanie, jak podawać dziecku leki na kaszel, najłatwiej odpowiedzieć: tak, jak zalecił lekarz. Jeśli wizyta u lekarza nie odbyła się, to przy zakupie leku koniecznie poproś o radę farmaceutę. Jeśli wyjmujesz właśnie syrop z domowej apteczki i nie masz zaleceń od specjalistów, kieruj się wytycznymi z ulotki. Jeśli natomiast jesteś z dzieckiem na wizycie u pediatry, poproś o zapisanie wszelkich wytycznych.

Polecane wideo:

Dawka ściśle ustalona

Dawek leku nigdy nie ustalaj samodzielnie. Zwiększenie dawki nie przyspieszy leczenia, a może doprowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych. Nie dopuść też, aby dziecko pomijało przyjęcie dawki leku, nawet jeśli czuje się już lepiej. Leczenie trzeba doprowadzić do końca, zgodnie ze wskazaniami lekarza lub farmaceuty.

Razem czy osobno?

Tak jak nie można zwiększać dawek leków, tak nie można podawać dziecku dwóch różnych leków o tej samej substancji czynnej, gdyż jest to jednoznaczne z jego przedawkowaniem. Uważnie czytaj ulotki i badaj skład syropów i pastylek. Wiele z nich, choć różni się nazwą, opakowaniem, a nawet opisem działania, może zawierać ten sam składnik.

Pamiętaj również o tym, że niektórych substancji czynnych nie można łączyć. Wprowadzając do leczenia nowy lek, zawsze upewnij się, że można go podać malcowi, który przyjmuje już inne medykamenty.

Tylko leki dla dzieci

Nie podawaj małemu pacjentowi leków, które nie są przeznaczone dla dzieci. Leki dla dorosłych zawierają dużo większe dawki substancji czynnych niż te przeznaczone dla dzieci. Każdy lek, zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny, musi zostać dokładnie przebadany. Leki dla dzieci są pod szczególnym nadzorem i właśnie takie należy podawać chorującym malcom w trosce o ich szybki powrót do zdrowia.

Dobra wiadomość jest taka, że dorośli mogą przyjmować leki stworzone z myślą o dzieciach.

Na suchy i na mokry

Lek na kaszel dobieramy pod kątem rodzaju kaszlu. Inne syropy zalecane są dla dzieci z kaszlem mokrym, inne dla dzieci z kaszlem suchym. Najlepiej byłoby, gdyby rodzaj kaszlu określił lekarz. Rodzic może mieć z tym problem. Na szczęście w aptekach można kupić już syropy, które działają na oba rodzaje kaszlu.

Wykrztuśne na dzień, przeciwkaszlowe na noc

Syropy wykrztuśne podajemy dziecku tylko w ciągu dnia. Ostatnią dawkę należy podać maksymalnie kilka godzin przed snem. Leki o tym działaniu sprawiają, że wydzielina z oskrzeli odrywa się, aby mogła zostać usunięta z organizmu. Podanie syropu wykrztuśnego nasila odruch kaszlu i uniemożliwia spokojny sen.

Odpowiednie przed snem będą za to syropy przeciwkaszlowe, pomogą „uspokoić się” układowi oddechowemu, a malcowi przespać noc.

Na rynku dostępne są syropy (np. te zawierające fenspiryd), które można podawać przez całą dobę. Syropy takie działają i na kaszel suchy, i na mokry. Nie trzeba więc inwestować w kilka leków, ani stresować się tym, że poda się nieodpowiedni syrop o nieodpowiedniej porze.

Nie za krótko, nie za długo

Żadnych leków nie można przyjmować zbyt długo. Zbyt krótkie podawanie medykamentów może natomiast spowolnić proces wracania do zdrowia. Większość syropów na kaszel można przyjmować maksymalnie przez kilka dni. O możliwą długość przyjmowania leku zapytaj lekarza lub farmaceutę.

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka
Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?

Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?

. Kaszel ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z różnego rodzaju zanieczyszczeń i wydzieliny. Nie zawsze musi być objawem choroby. Kaszel suchy (...) Kaszel u dzieci,...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Zasady postępowania przy przeziębieniu i grypie

Zasady postępowania przy przeziębieniu i grypie

i podwyższają ciśnienie. Stąd są przeciwskazane u dzieci z chorym sercem, chorobami tarczycy, jaskrą i cukrzycą. Należałoby się podwójnie zastanowić (...) i jednocześnie związanych z nimi efektów ubocznych. Nie zaleca...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Inhalacje - jak, kiedy i czym inhalować?

Inhalacje - jak, kiedy i czym inhalować?

, bo inhalacja sama w sobie wymaga od dzieci dużo cierpliwości. Najlepiej ją robić przed snem, aby udrożnić drogi oddechowe i rozgrzać. Po inhalacji na pewno (...) i ziołolecznictwa. * Kaszel - kiedy...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Co robić, gdy chore dziecko ciągle marudzi?

Co robić, gdy chore dziecko ciągle marudzi?

Choroba dziecka to najgorszy wróg rodzica. Pomijając stres i niepokój, dochodzi jeszcze bezradność wobec fatalnego samopoczucia dziecka. Jak w takiej (...) . Na koniec pamiętajmy, by te miejsca odpoczynku...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Najczęstsze przyczyny chorowania jesienią

Najczęstsze przyczyny chorowania jesienią

Nie da się ukryć, że dzieci najczęściej chorują jesienią i zimą. Wraz ze wzrostem temperatur notuje się coraz mniej infekcji. Czy tylko pogodę (...) można winić za taki stan rzeczy? Jakie są przyczyny jesiennych zachorowań - nie tylko...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Chroniczny kaszel u dziecka - najczęstsze przyczyny

Chroniczny kaszel u dziecka - najczęstsze przyczyny

kaszel, który występuje u dzieci w dzień, a nasila się w godzinach wieczornych i nocnych, może oznaczać zakażenie układu oddechowego w postaci (...) społeczeństwa. Bardzo często kaszel...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Kiedy kaszel jest niebezpieczny?

Kiedy kaszel jest niebezpieczny?

niebezpieczne choroby, w których często wiodącym objawem jest kaszel. Należą do nich: Ostre podgłośniowe zapalenie krtani - dotyka wielu dzieci w wieku 2-6 (...) oddechowych objawiająca...