Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo podawać leki na kaszel?

Avatar placeholder
24.11.2021 21:06
Jak prawidłowo podawać leki na kaszel?
Jak prawidłowo podawać leki na kaszel?

Leki przyjmowane w nieodpowiedni sposób zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Syropy takie jak np. Flegamina czy Hederasal, możemy podawać tylko w ciągu dnia, ponieważ działają wykrztuśnie i mogą utrudniać spokojny sen. Inne powinny być podawane w nocy, ponieważ łagodzą kaszel i przynoszą wytchnienie.To dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasad ustalonych przez lekarza lub farmaceutę. W przypadku dziecięcego kaszlu, tych zasad jest kilka.

spis treści

1. Lekarz, farmaceuta, ulotka

Na pytanie, jak podawać dziecku leki na kaszel, najłatwiej odpowiedzieć: tak, jak zalecił lekarz. Jeśli wizyta u lekarza nie odbyła się, to przy zakupie leku koniecznie poproś o radę farmaceutę.

Jeśli wyjmujesz właśnie syrop z domowej apteczki i nie masz zaleceń od specjalistów, kieruj się wytycznymi z ulotki. Jeśli natomiast jesteś z dzieckiem na wizycie u pediatry, poproś o zapisanie wszelkich wytycznych.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym

zobacz galerię

2. Dawka ściśle ustalona

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"

Dawki leku nigdy nie ustalaj samodzielnie. Zwiększenie jej nie przyspieszy leczenia, a może doprowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych.

Nie dopuść też, aby dziecko pomijało przyjęcie dawki leku, nawet jeśli czuje się już lepiej. Leczenie trzeba doprowadzić do końca, zgodnie ze wskazaniami lekarza lub farmaceuty.

3. Razem czy osobno?

Tak jak nie można zwiększać dawek leków, tak nie można podawać dziecku dwóch różnych leków o tej samej substancji czynnej, gdyż jest to jednoznaczne z jego przedawkowaniem. Uważnie czytaj ulotki i badaj skład syropów i pastylek. Wiele z nich, choć różni się nazwą, opakowaniem, a nawet opisem działania, może zawierać ten sam składnik.

Pamiętaj również o tym, że niektórych substancji czynnych nie można łączyć. Wprowadzając do leczenia nowy lek, zawsze upewnij się, że można go podać malcowi, który przyjmuje już inne medykamenty.

4. Tylko leki dla dzieci

Nie podawaj małemu pacjentowi leków, które nie są przeznaczone dla dzieci. Leki dla dorosłych zawierają dużo większe dawki substancji czynnych niż te przeznaczone dla dzieci. Każdy lek, zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny, musi zostać dokładnie przebadany.

Leki dla dzieci są pod szczególnym nadzorem i właśnie takie należy podawać chorującym malcom w trosce o ich szybki powrót do zdrowia.

Dobra wiadomość jest taka, że dorośli mogą przyjmować leki stworzone z myślą o dzieciach.

5. Na suchy i na mokry

Lek na kaszel dobieramy pod kątem rodzaju kaszlu. Inne syropy zalecane są dla dzieci z kaszlem mokrym, inne dla dzieci z kaszlem suchym. Najlepiej byłoby, gdyby rodzaj kaszlu określił lekarz. Rodzic może mieć z tym problem. Na szczęście w aptekach można kupić już syropy, które działają na oba rodzaje kaszlu.

Dowiedz się więcej

6. Wykrztuśne na dzień, przeciwkaszlowe na noc

Syropów wykrztuśnych nie podajemy dziecku na noc. Ostatnią dawkę należy podać maksymalnie kilka godzin przed snem. Leki o tym działaniu sprawiają, że wydzielina z oskrzeli odrywa się, aby mogła zostać usunięta z organizmu. Podanie syropu wykrztuśnego nasila odruch kaszlu i uniemożliwia spokojny sen.

Odpowiednie przed snem będą za to syropy przeciwkaszlowe, pomogą „uspokoić się” układowi oddechowemu, a malcowi przespać noc. Dobrym rozwiązaniem będzie np. syrop Supremin na noc - działa przeciwkaszlowo i przynosi ulgę w czasie snu.

Na rynku dostępne są również syropy (np. te zawierające fenspiryd), które można podawać przez całą dobę. Syropy takie działają i na kaszel suchy, i na mokry. Nie trzeba więc inwestować w kilka leków, ani stresować się tym, że poda się nieodpowiedni syrop o nieodpowiedniej porze.

7. Nie za krótko, nie za długo

Żadnych leków nie można przyjmować zbyt długo. Zbyt krótkie podawanie medykamentów może natomiast spowolnić proces wracania do zdrowia. Większość syropów na kaszel można przyjmować maksymalnie przez kilka dni. O możliwą długość przyjmowania leku zapytaj lekarza lub farmaceutę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze