Trwa ładowanie...

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka w 2021 roku?

 Ewa Rosiecka
13.01.2021 15:11
Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka w 2021 roku?
Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka w 2021 roku? (GettyImages)

Dzień Babci i Dziadka w Polsce obchodzimy w styczniu. Jest to świetna okazja do uhonorowania najstarszych członków naszej rodziny i okazania im naszej serdeczności i pamięci. Kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w 2021 roku? Jak świętujemy ten dzień w Polsce i za granicą?

spis treści

1. Skąd wziął się zwyczaj świętowania Dnia Babci i Dziadka?

Dzień Babci i Dziadka to świeckie święta rodzinne, które obchodzimy w zasadzie od niedawna. Pomysł na Dzień Babci pierwszy raz pojawił się na łamach tygodnia "Kobieta i Życie" w 1964 roku. W następnych latach pomysł ten popularyzowany był w lokalnych pismach, aż przyjął się na terenie całego kraju.

Dzień Dziadka w Polsce ma nieco inną historię. Przyniesiony został do Polski z USA w latach 80. XX wieku. W tym kraju święto babci i dziadka obchodzone jest jednego dnia (w Narodowy Dzień Dziadków), co zostało oficjalnie zatwierdzone przez Amerykański Kongres w 1978 r. Święto to w USA obchodzone jest we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola.

przeczytaj artykuł

2. Kiedy w Polsce świętujemy Dzień Babci i Dziadka?

W Polsce każde z tych świąt obchodzone jest osobno: Dzień Babci przypada na 21 stycznia, Dzień Dziadka zaś dzień później, czyli 22 stycznia. Jest to święto o stałej dacie w każdym roku. W 2021 roku wypada odpowiednio w czwartek i piątek.

3. Jak obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w Polsce?

Dzień Babci i Dziadka zawsze łączy się ze składaniem życzeń i darowaniem drobnym upominków dla seniorów. W szkołach, przedszkolach, a nawet żłobkach dzieci specjalnie na ten dzień przygotowują piękne przedstawienia, mające sprawić babciom i dziadkom przyjemność. Najmłodsi często przygotowują na ten dzień również przemiłe laurki, ukazujące pamięć o swoich babciach i dziadkach.

Święto to obchodzimy również w rodzinnym gronie, zapraszając babcię i dziadka na wspólny obiad lub kolację, dzięki czemu możemy wspólnie celebrować ten dzień.

Babcia
Babcia

Babcia to dla wielu rodziców wybawienie, szczególnie, jeśli nie stać ich na drogie usługi opiekunki

przeczytaj artykuł

4. Dzień Babci i Dziadka na świecie

W poszczególnych krajach święto to obchodzone jest w różnym czasie. W Niemczech dzień ten obchodzony dokładnie wtedy co w Stanach Zjednoczonych. W Australii Dzień Babci i Dziadka jest świętem ruchomym i od 2010 roku obchodzony jest w pierwszą niedzielę listopada.

W Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października, w Estonii od 2010 roku w drugą niedzielę września. W Rosji w 2009 roku pojawiło się takie święto, jednak, co ciekawe, nie ma oficjalnej daty, kiedy jest obchodzone.

W Meksyku Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest 28 sierpnia, w Holandii zaś jest to święto ruchome. We Francji dzień ten wiąże się z kawą i obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca, obowiązkowo z tradycyjną Kawą Babci.

Jak widać co kraj to obyczaj, jednak wszędzie, na całym świecie w dniu tym chcemy obdarować nasze babcie i dziadków ciepłem, miłością i pięknymi życzeniami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze