Trwa ładowanie...

Dzień Babci i Dziadka 2024 - kiedy wypada, jakie prezenty sprawić najbliższym?

 Ewa Rosiecka
14.11.2023 11:50
Dzień Babci i Dziadka wypada kolejno 21 i 22 stycznia każdego roku
Dzień Babci i Dziadka wypada kolejno 21 i 22 stycznia każdego roku (Adobe Stock)

Dzień Babci i Dziadka to wspaniała okazja do pokazania naszym bliskim, jak wiele dla nas znaczą, podziękowania im za ich miłość, troskę i pomoc. Data tych świąt jest stała, każdego roku świętujemy Dzień Babci i Dziadka w tym samym czasie. Kiedy wypadają te szczególne dni? Jaka jest historia Dnia Babci i Dziadka? Z jakich prezentów najbardziej ucieszą się nasi seniorzy? Sprawdź!

spis treści

1. Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka 2024?

Już niebawem obchodzić będziemy, podobnie jak każdego roku, Dzień Babci i Dziadka. Kiedy dokładnie wypadają te święta? Babcie obchodzą je 21 stycznia, dziadkowie zaś dzień później - 22 stycznia.

W 2024 roku wypadają odpowiednio w niedzielę i poniedziałek. Niedzielne święto to dzień wolny, dlatego warto wykorzystać tę okazję, aby celebrować święto naszych dziadków i babć.

2. Skąd wziął się zwyczaj świętowania Dnia Babci i Dziadka?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

O ustanowienie wspólnego święta dla babci i dziadka postulował papież, Jan Paweł II. Datą, którą proponował był 26 lipca, dzień imienin Anny i Joachima (rodziców Matki Boskiej, dziadków Jezusa), jednak termin ten ostatecznie został odrzucony.

Dzień Babci zaczął być obchodzony w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pomysł na jego celebrowanie zainicjowany został w 1964 roku przez tygodnik "Kobieta i Życie". 21 stycznia 1965 roku w Poznaniu wystawiona została sztuka "Drzewa umierają, stojąc", w której w postać babci wcieliła się obchodząca tego dnia swoje 85 urodziny Mieczysława Ćwiklińska.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka. Najpiękniejsze życzenia w formie wierszyków
Życzenia na Dzień Babci i Dziadka. Najpiękniejsze życzenia w formie wierszyków

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto, bo wyjątkowi są ci, którzy je świętują. W taki dzień warto

przeczytaj artykuł

Ryszard Doniecki z "Expresu Poznańskiego" podczas podziękowań dla aktorki powiedział jej, że z okazji obchodzonego wtedy Dnia Babci daje jej w prezencie kwiaty i tort. W 1966 roku "Express Wieczorny" ogłosił ten dzień Dniem Babci i od tego czasu dzień ten stał się Ogólnopolskim Dniem Babci.

Dzień Dziadka obchodzimy od lat siedemdziesiątych XX wieku. Prawdopodobnie chcieliśmy dorównać innym krajom, w których świętuje się Dzień Babci i Dziadka, często jednego dnia, jednak w Polsce Dzień Dziadka został ustanowiony na 22 stycznia.

3. Jak obchodzimy w Polsce Dzień Babci i Dziadka?

Z okazji Dnia Babci i Dziadka wnukowie zwykle przygotowują seniorom miłe niespodzianki. Zazwyczaj są to kwiaty, słodycze, prezenty i kartki okolicznościowe. Żadne prezenty nie zastąpią jednak wspólnie spędzonego czasu, warto pamiętać, że dla wielu seniorów to właśnie jest najcenniejsze.

W przedszkolach i szkołach dzieci często przygotowują na tę okazję specjalne występy artystyczne, podczas których wręczają babciom i dziadkom własnoręcznie zrobione laurki i inne miłe upominki.

4. Jakie prezenty podarować na Dzień Babci i Dziadka?

Jaki prezent sprawić babci i dziadkowi z okazji ich święta? Jego wybór powinien być dopasowany do zainteresowań i upodobań bliskich, istnieje jednak lista prezentów uniwersalnych, wśród których z pewnością znajdziemy coś, co przypadnie nam do gustu.

Najlepiej sprawdzą się:

  • książki ulubionego autora;
  • kwiaty doniczkowe;
  • kubki ze zdjęciami lub nadrukami;
  • albumy na zdjęcia;
  • kosmetyki i perfumy.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze