Dzień Ojca 2023. Kiedy wypada w Polsce i na świecie? Jaki prezent wybrać?
Dzień Ojca to święto, które jest wyrazem szacunku oraz wdzięczności dla ojców. Mimo iż nie jest tak popularne, jak Dzień Matki, warto pokazać naszym ojcom, że o nich pamiętamy i doceniamy ich trud włożony w nasze wychowanie. Kiedy dokładnie wypada Dzień Taty? Jaki upominek przygotować z tej okazji? Jaka jest historia związana z obchodami tego święta?
1. Kiedy wypada Dzień Ojca 2023?
Dzień Ojca w Polsce jest świętem stałym - każdego roku wypada tego samego dnia - 23 czerwca; w tym roku jest to piątek. Obchodzimy je niecały miesiąc po Dniu Matki.
2. Dlaczego obchodzimy Dzień Ojca?
Dzień Taty został ustanowiony, aby wyrazić wdzięczność ojcom za ich trud włożony w wychowanie i za poświęcenie.
Współcześni ojcowie na równi z kobietami zajmują się domem i dziećmi, a ich rola bywa nieoceniona. Często potrafią nawiązać lepszy kontakt z dziećmi, mają ciekawe pomysły na zabawę i nie da się z nimi nudzić. Ojcowie bywają prawdziwym oparciem dla dzieci oraz dla partnerki.
3. Od kiedy świętujemy Dzień Ojca?
Dzień Ojca został zapoczątkowany w USA, podobnie jak wcześniej wprowadzony Dzień Matki, który w tym kraju odniósł duży sukces. Po fali popularności Święta Mam postanowiono ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny.
Po raz pierwszy Dzień Ojca odbył się 19 czerwca 1910 roku w mieście Spokane, Stanie Waszyngton, dzięki Sonoy Smart Dodd. Była ona córką weterana wojny secesyjnej Wiliama Smarta.
Kobieta ta, gdy dowiedziała się o ustanowieniu Dniu Matki, wpadła na pomysł, aby w taki sam sposób uczcić także ojców, a szczególnie jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał kobietę razem z pięciorgiem jej młodszego rodzeństwa.
Obchody te miały charakter lokalny i przez wiele lat nie świętowano Dnia Ojca w skali krajowej. Dopiero w 1972 roku ówczesny prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.
4. Dzień Ojca w Polsce
W naszym kraju po raz pierwszy Dzień Ojca obchodziliśmy w 1965 roku.
Tego dnia tradycyjnie dzieci składają życzenia swoim tatom i wręczają im prezenty (wśród młodszych najpopularniejsze są własnoręcznie wykonane laurki). W szkołach i przedszkolach organizowane są z tej okazji specjalne przedstawienia, często wywołujące falę ojcowskich wzruszeń.
5. Dzień Ojca na świecie
Dzień Taty w różnych krajach wypada w zupełnie innych terminach. I tak:
- we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii obchodzony jest 19 marca;
- w Austrii jest to druga niedziela czerwca;
- na Litwie to pierwsza niedziela czerwca;
- w Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji i na Ukrainie Dzień Ojca obchodzony jest z kolei w trzecią niedzielę czerwca;
- w krajach skandynawskich obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, z wyjątkiem Danii, gdzie święto to jest stałe i wypada 5 czerwca;
- w Niemczech Dzień Taty obchodzi się tego dnia co Wniebowstąpienie Pańskie, przypadające na 39. tydzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc razem z Wielkanocą), w kraju tym przerodził się z czasem w Dzień Mężczyzn.
6. Jaki prezent wybrać na Dzień Ojca?
Co podarować tacie z okazji jego święta? Oto nasza mała ściągawka:
- karty do gry;
- dobra książka ulubionego autora;
- organizer przestrzeni garażowej lub warsztatowej;
- kieliszki degustacyjne;
- kieliszki do szampana;
- kieliszki do wina XXL;
- kompas;
- koniak;
- kubek;
- koszulka;
- nosidło na piwo;
- zestaw do majsterkowania;
- zegarek.
7. Życzenia na Dzień Ojca
Świętowanie Dnia Ojca najlepiej zacząć od życzeń dla taty. Nie muszą być one bardzo wymyślne czy oryginalne - najważniejsze, aby płynęły prosto z serca. Nawet jeśli nie wyjdzie to zgrabnie i nie wszystkie uczucia uda się ubrać w słowa, wystarczy, aby dziecko przekazało, co czuje i dlaczego tata jest dla niego ważny.
Prezenty i życzenia to oczywiście miła niespodzianka, jednak warto wykorzystać ten dzień i spędzić z tatą więcej czasu. Najlepiej zaplanować wspólną aktywność - może to być spacer, obejrzenie meczu czy wycieczka rowerowa. Tu jednak kluczowe jest, aby to były rozrywki, które lubi tata - to w końcu jego dzień.