Trwa ładowanie...

Dzień Ojca 2022. Kiedy wypada w Polsce i na świecie? Jaki prezent wybrać?

Dzień Ojca to święto, które jest wyrazem szacunku oraz wdzięczności dla ojców. Mimo iż nie jest tak popularne, jak Dzień Matki, warto pokazać naszym ojcom, że o nich pamiętamy i doceniamy ich trud włożony w nasze wychowanie. Kiedy dokładnie wypada Dzień Taty? Jaki upominek przygotować z tej okazji? Jaka jest historia związana z obchodami tego święta?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Kiedy wypada Dzień Ojca 2022?

Dzień Ojca w Polsce jest świętem stałym - każdego roku wypada tego samego dnia - 23 czerwca; w tym roku jest to czwartek. Obchodzimy je niecały miesiąc po Dniu Matki.

2. Dlaczego obchodzimy Dzień Ojca?

Dzień Taty został ustanowiony, aby wyrazić wdzięczność ojcom za ich trud włożony w wychowanie i za poświęcenie.

Współcześni ojcowie na równi z kobietami zajmują się domem i dziećmi, a ich rola bywa nieoceniona. Często potrafią nawiązać lepszy kontakt z dziećmi, mają ciekawe pomysły na zabawę i nie da się z nimi nudzić. Ojcowie bywają prawdziwym oparciem dla dzieci oraz dla partnerki.

Dzień Ojca 2020. Psycholog: "Ojciec nie jest gorszą wersją matki"
Dzień Ojca 2020. Psycholog: "Ojciec nie jest gorszą wersją matki"

- Współczesne tacierzyństwo jest wielkim wyzwaniem dla mężczyzn. Odczuwają oni presję nie mniejszą,

przeczytaj artykuł

3. Od kiedy świętujemy Dzień Ojca?

Dzień Ojca został zapoczątkowany w USA, podobnie jak wcześniej wprowadzony Dzień Matki, który w tym kraju odniósł duży sukces. Po fali popularności Święta Mam postanowiono ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny.

Po raz pierwszy Dzień Ojca odbył się 19 czerwca 1910 roku w mieście Spokane, Stanie Waszyngton, dzięki Sonoy Smart Dodd. Była ona córką weterana wojny secesyjnej Wiliama Smarta.

Kobieta ta, gdy dowiedziała się o ustanowieniu Dniu Matki, wpadła na pomysł, aby w taki sam sposób uczcić także ojców, a szczególnie jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał kobietę razem z pięciorgiem jej młodszego rodzeństwa.

Obchody te miały charakter lokalny i przez wiele lat nie świętowano Dnia Ojca w skali krajowej. Dopiero w 1972 roku ówczesny prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

4. Dzień Ojca w Polsce

W naszym kraju po raz pierwszy Dzień Ojca obchodziliśmy w 1965 roku.

Tego dnia tradycyjnie dzieci składają życzenia swoim tatom i wręczają im prezenty (wśród młodszych najpopularniejsze są własnoręcznie wykonane laurki). W szkołach i przedszkolach organizowane są z tej okazji specjalne przedstawienia, często wywołujące falę ojcowskich wzruszeń.

10 rzeczy, które tata robi zupełnie inaczej niż mama
10 rzeczy, które tata robi zupełnie inaczej niż mama [10 zdjęć]

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędni są mu rodzice, którzy stanowią wzorzec do naśladowania, opiekują

zobacz galerię

5. Dzień Ojca na świecie

Dzień Taty w różnych krajach wypada w zupełnie innych terminach. I tak:

 • we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii obchodzony jest 19 marca;
 • w Austrii jest to druga niedziela czerwca;
 • na Litwie to pierwsza niedziela czerwca;
 • w Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji i na Ukrainie Dzień Ojca obchodzony jest z kolei w trzecią niedzielę czerwca;
 • w krajach skandynawskich obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, z wyjątkiem Danii, gdzie święto to jest stałe i wypada 5 czerwca;
 • w Niemczech Dzień Taty obchodzi się tego dnia co Wniebowstąpienie Pańskie, przypadające na 39. tydzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc razem z Wielkanocą), w kraju tym przerodził się z czasem w Dzień Mężczyzn.
Dlaczego pierwsze słowa dzieci to zazwyczaj "mama" i "tata"? Naukowcy mają nową teorię
Dlaczego pierwsze słowa dzieci to zazwyczaj "mama" i "tata"? Naukowcy mają nową teorię

Nikogo nie dziwi fakt, że jedne z pierwszych słów, jakie wychodzą z ust maluchów, to "mama" i "tata".

przeczytaj artykuł

6. Jaki prezent wybrać na Dzień Ojca?

Co podarować tacie z okazji jego święta? Oto nasza mała ściągawka:

 • karty do gry;
 • dobra książka ulubionego autora;
 • organizer przestrzeni garażowej lub warsztatowej;
 • kieliszki degustacyjne;
 • kieliszki do szampana;
 • kieliszki do wina XXL;
 • kompas;
 • koniak;
 • kubek;
 • koszulka;
 • nosidło na piwo;
 • zestaw do majsterkowania;
 • zegarek.

7. Życzenia na Dzień Ojca

Świętowanie Dnia Ojca najlepiej zacząć od życzeń dla taty. Nie muszą być one bardzo wymyślne czy oryginalne - najważniejsze, aby płynęły prosto z serca. Nawet jeśli nie wyjdzie to zgrabnie i nie wszystkie uczucia uda się ubrać w słowa, wystarczy, aby dziecko przekazało, co czuje i dlaczego tata jest dla niego ważny.

Prezenty i życzenia to oczywiście miła niespodzianka, jednak warto wykorzystać ten dzień i spędzić z tatą więcej czasu. Najlepiej zaplanować wspólną aktywność - może to być spacer, obejrzenie meczu czy wycieczka rowerowa. Tu jednak kluczowe jest, aby to były rozrywki, które lubi tata - to w końcu jego dzień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.