Dzień Matki 2024. Jaki prezent wybrać? Kiedy obchodzimy to święto?
Dzień Matki świętowany jest niemal na całym świecie, jako wyraz szacunku dla każdej Mamy. Przypomina nam, jak ważne są Mamy i jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za ich bezwarunkową miłość. Kiedy obchodzimy Święto Mam? Jaka jest jego historia i czy jest to święto ruchome? Jaki prezent na Dzień Matki będzie najodpowiedniejszy?
1. Od kiedy świętujemy Dzień Matki?
Początku obchodów Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy to kultem otaczano matki-boginie, będące symbolem urodzaju i płodności.
W Rzymie uroczystości odbywały się na cześć bogini Kybele, uważanej za matkę bogów, w Grecji zaś na wiosnę obchodzono święto Matki Natury. Składano wted hołd Rei - żonie Kronosa, będącej matką wszystkich bóstw i całego wszechświata. Po przyjęciu chrześcijaństwa przez Cesarstwo Rzymskie zabronione zostało wyzwanie innych bogów, więc zwyczaj ten na jakiś czas upadł.
Zagościł ponownie w XVII wieku w Anglii, określany jako "Niedziela u Matki". Początkowo obchodzony był każdego roku w czwartą niedzielę postu, kiedy to odprawiano modły w katedrach. Później, w zwykłe niedziele modlitwy odprawiane były także w pobliskich kościołach.
Dzień ten był wolny od pracy. Matki z okazji swojego święta obdarowywane były prezentami, głównie kwiatami i słodyczami, za które w podziękowaniu błogosławiły swoich darczyńców. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku, wrócono do niego zaś po zakończeniu II wojny światowej.
Nieco inaczej wygląda historia tego święta w USA. W 1858 roku w Ameryce jedna z nauczycielek, Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, od 1872 roku zaś Dzień Matek dla Pokoju forsowała Julia Ward Howie.
Córce Ann Jarvis, Annie Marie Jarvis udało się pójść o krok dalej - w 1905 roku ustanowiła Dzień Matki, a zwyczaj ten z czasem rozprzestrzenił się na wszystkie Stany. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych Dzień Matki uznał za święto narodowe.
Kiedy w Polsce rozpoczęto obchody Dnia Matki? Przed wojną było to święto ruchome, bez ustalonej corocznej daty, a jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Dzień Matki był ważnym świętem w Generalnym Gubernatorstwie w czasie niemieckiej okupacji.
2. Kiedy obchodzimy Dzień Matki?
Święto Mam w Polsce zostało ustanowione na 26 maja; jest świętem stałym. W tym dniu Mamy obdarowywane są życzeniami, kwiatami, laurkami i różnego rodzaju upominkami wykonanymi przez swoje dzieci, czasem także przez inne osoby. Z okazji tego wspaniałego święta w szkołach i przedszkolach odbywają się przedstawienia, często wywołujące falę wzruszeń.
Dzień Matki to przede wszystkim uhonorowanie Mam za trud włożony w wychowanie, okazanie im miłości i szacunku.
3. Dzień Matki na świecie
Dzień Matki na świecie obchodzony jest w różnych terminach. W Norwegii wypada w drugą niedzielę lutego. W Irlandii, Wielkiej Brytanii i Nigerii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. 21 marca obchodzony jest m.in. w Egipcie, Syrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Arabii Saudyjskiej.
Często Dzień Matki łączony jest z Dniem Kobiet i wypada 8 marca w krajach takich jak: Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Słowenia czy Rosja.
W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja, podobnie jak we Włoszech, Niemczech, Chorwacji czy w Brazylii.
4. Jaki prezent podarować mamie z okazji jej święta?
Dzień Mamy to bez wątpienia wzruszające święto, każda Mama zasługuje też na wyjątkowy prezent. Jak wybrać upominek, który sprawi jej radość? Oto kilka naszych propozycji:
- biżuteria;
- dobra książka ulubionego autora;
- słodkości;
- kwiaty;
- dzień w SPA;
- gadżet w stylu "najlepsza mama";
- bilety do kina/teatru;
- fotoalbum;
- kurs językowy;
- kurs tańca;
- własnoręcznie zrobiony prezent/laurka.
Ważne, aby prezent był podarowany od serca. Czasem nawet bukiet polnych kwiatów czy własnoręcznie zrobiona laurka może stać się najpiękniejszym podarunkiem.