Trwa ładowanie...

Dzień Matki 2024. Jaki prezent wybrać? Kiedy obchodzimy to święto?

 Ewa Rosiecka
02.04.2024 10:40
Dzień Matki 2021. Jaki prezent wybrać? Kiedy obchodzimy to święto?
Dzień Matki 2021. Jaki prezent wybrać? Kiedy obchodzimy to święto? (GettyImages)

Dzień Matki świętowany jest niemal na całym świecie, jako wyraz szacunku dla każdej Mamy. Przypomina nam, jak ważne są Mamy i jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za ich bezwarunkową miłość. Kiedy obchodzimy Święto Mam? Jaka jest jego historia i czy jest to święto ruchome? Jaki prezent na Dzień Matki będzie najodpowiedniejszy?

spis treści

1. Od kiedy świętujemy Dzień Matki?

Początku obchodów Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy to kultem otaczano matki-boginie, będące symbolem urodzaju i płodności.

W Rzymie uroczystości odbywały się na cześć bogini Kybele, uważanej za matkę bogów, w Grecji zaś na wiosnę obchodzono święto Matki Natury. Składano wted hołd Rei - żonie Kronosa, będącej matką wszystkich bóstw i całego wszechświata. Po przyjęciu chrześcijaństwa przez Cesarstwo Rzymskie zabronione zostało wyzwanie innych bogów, więc zwyczaj ten na jakiś czas upadł.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zagościł ponownie w XVII wieku w Anglii, określany jako "Niedziela u Matki". Początkowo obchodzony był każdego roku w czwartą niedzielę postu, kiedy to odprawiano modły w katedrach. Później, w zwykłe niedziele modlitwy odprawiane były także w pobliskich kościołach.

Dzień Matki w Polsce i na świecie. Wiemy, jak jest obchodzony
Dzień Matki w Polsce i na świecie. Wiemy, jak jest obchodzony [5 zdjęć]

26 maja to dzień, w którym w całej Polsce obchodzone jest święto mam. To właśnie te silne kobiety są

zobacz galerię

Dzień ten był wolny od pracy. Matki z okazji swojego święta obdarowywane były prezentami, głównie kwiatami i słodyczami, za które w podziękowaniu błogosławiły swoich darczyńców. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku, wrócono do niego zaś po zakończeniu II wojny światowej.

Nieco inaczej wygląda historia tego święta w USA. W 1858 roku w Ameryce jedna z nauczycielek, Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, od 1872 roku zaś Dzień Matek dla Pokoju forsowała Julia Ward Howie.

Córce Ann Jarvis, Annie Marie Jarvis udało się pójść o krok dalej - w 1905 roku ustanowiła Dzień Matki, a zwyczaj ten z czasem rozprzestrzenił się na wszystkie Stany. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych Dzień Matki uznał za święto narodowe.

Kiedy w Polsce rozpoczęto obchody Dnia Matki? Przed wojną było to święto ruchome, bez ustalonej corocznej daty, a jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Dzień Matki był ważnym świętem w Generalnym Gubernatorstwie w czasie niemieckiej okupacji.

2. Kiedy obchodzimy Dzień Matki?

Święto Mam w Polsce zostało ustanowione na 26 maja; jest świętem stałym. W tym dniu Mamy obdarowywane są życzeniami, kwiatami, laurkami i różnego rodzaju upominkami wykonanymi przez swoje dzieci, czasem także przez inne osoby. Z okazji tego wspaniałego święta w szkołach i przedszkolach odbywają się przedstawienia, często wywołujące falę wzruszeń.

Dzień Matki to przede wszystkim uhonorowanie Mam za trud włożony w wychowanie, okazanie im miłości i szacunku.

6 pysznych słodkości na Dzień Mamy
6 pysznych słodkości na Dzień Mamy [7 zdjęć]

Dzień Mamtki zbliża się wielkimi krokami. To takie święto, podczas którego uśmiech powinien gościć na

zobacz galerię

3. Dzień Matki na świecie

Dzień Matki na świecie obchodzony jest w różnych terminach. W Norwegii wypada w drugą niedzielę lutego. W Irlandii, Wielkiej Brytanii i Nigerii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. 21 marca obchodzony jest m.in. w Egipcie, Syrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Arabii Saudyjskiej.

Często Dzień Matki łączony jest z Dniem Kobiet i wypada 8 marca w krajach takich jak: Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Słowenia czy Rosja.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja, podobnie jak we Włoszech, Niemczech, Chorwacji czy w Brazylii.

Piosenka dla mamy. Utwory znane, wzruszające, idealne na Dzień Matki i inne okazje
Piosenka dla mamy. Utwory znane, wzruszające, idealne na Dzień Matki i inne okazje

Dzieci na różne sposoby mogą wyrażać swoje uczucia do rodziców. Jedne rysują piękne laurki, inne recytują

przeczytaj artykuł

4. Jaki prezent podarować mamie z okazji jej święta?

Dzień Mamy to bez wątpienia wzruszające święto, każda Mama zasługuje też na wyjątkowy prezent. Jak wybrać upominek, który sprawi jej radość? Oto kilka naszych propozycji:

 • biżuteria;
 • dobra książka ulubionego autora;
 • słodkości;
 • kwiaty;
 • dzień w SPA;
 • gadżet w stylu "najlepsza mama";
 • bilety do kina/teatru;
 • fotoalbum;
 • kurs językowy;
 • kurs tańca;
 • własnoręcznie zrobiony prezent/laurka.

Ważne, aby prezent był podarowany od serca. Czasem nawet bukiet polnych kwiatów czy własnoręcznie zrobiona laurka może stać się najpiękniejszym podarunkiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze