Trwa ładowanie...

Dlaczego pierwsze słowa dzieci to zazwyczaj "mama" i "tata"? Naukowcy mają nową teorię

Nikogo nie dziwi fakt, że jedne z pierwszych słów, jakie wychodzą z ust maluchów, to "mama" i "tata". To zupełnie naturalne, jednak głównym powodem, dla którego tak się dzieje, wcale nie jest poczucie bliskości i miłości z rodzicami. Naukowcy z Uniwersytetu Standforda mają zupełnie inną teorię.

Zobacz film: "Jak zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

1. Do którego rodzica dziecko zwróci się jako pierwsze? Pytanie klasyk

Pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia, gaworzenie malucha zaczyna przypominać już mowę. Wtedy rodzice często zastanawiają się, czy ich pociecha podczas dorastania jako pierwsze wypowie słowa skierowane w stronę mamy czy taty.

Niektórzy wierzą nawet, że jeśli dziecko wymieni konkretnego rodzica jako pierwszego, będzie znakiem wyjątkowej więzi między nimi przez całe życie. Nauka nie potwierdza jednak takich przypuszczeń, a wręcz przeciwnie - w pewnym sensie rozwiewa całą magiczną aurę tworzoną przez rodziców wokół znaczenia wypowiadanych przez dziecko pierwszych słów. O czym więc świadczą pierwsze "mama" i "tata"?

2. "Mama" i "tata" to wcale nie wyraz miłości i przywiązania do rodziców

Rodzice powinni wiedzieć, że nawet jeśli maluch faktycznie wypowie słowa "mama" lub "tata", to wcale nie oznacza, że zwraca się do nich.

Dziecko wypowiada te słowa jako pierwsze, ponieważ są łatwe ze względu na powtarzającą się sylabę. Dzięki temu są łatwiejsze do zapamiętania i wymówienia. Poza tym, w obecności dziecka te słowa często padają.

Rodzice nie raz mówią do maluszka: "powiedz mama, powiedz tata". Mózg dziecka to zapamiętuje i stąd efekty w postaci pierwszych wypowiedzianych słów. Takie tezy postawili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którzy przeprowadzili badania nad nauką języków w różnych kulturach.

3. Powtarzające się słowa i sylaby zwiększają aktywność mózgu u dziecka

Naukowcy przebadali rozwój mowy u 22 noworodków i stwierdzili, że ich mózg reaguje znacznie lepiej na imiona z powtarzającymi się sylabami niż na pozostałe. W praktyce dzieci znacznie łatwiej je zapamiętują. Dotyczy to również innych słów, w których występuje powtarzająca się sylaba, choćby "mama" i "tata". Jeśli rodzice chcą, aby ich dziecko szybko zaczęło wypowiadać słowa, w obecności maluchów powinni często mówić te, które mają właśnie powtarzające się sylaby.

4. Dlaczego dzieci jako pierwsze mówią słowo "nie"?

Badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda sugerują również odpowiedź na pytanie, dlaczego dzieciom tak łatwo przychodzi uczenie się słowa "nie". To jedno z dziesięciu słów, które maluchy wypowiadają jako pierwsze!

Otóż, odpowiedź leży w zachowaniu rodziców. W pierwszych miesiącach życia starają się oni uchronić dziecko przed niebezpiecznymi czynnościami lub sytuacjami, za każdym razem, nierzadko mimowolnie, mówiąc stanowczo: "nie". W ten sposób dziecko najłatwiej zapamiętuje to słowo.

Zobacz także: Apeluje do rodziców o wyrzucenie zabawek do kąpieli. Znalazła w nich grubą warstwę pleśni

spis treści

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.