Laurka dla babci i dziadka. Jak ją wykonać?
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Jeszcze kilka lat temu z tej okazji wręczano seniorom ręcznie wykonane laurki. Z czasem zastąpiły je gotowe kartki oraz prezenty. Nie ma w nich nic złego, jednak warto pokusić się o samodzielne wykonanie z dzieckiem drobnego upominku.
Laurka dla babci i dziadka to pamiątka na lata. Zrobiona małymi rączkami przy pomocy rodziców bardzo cieszy i jest powodem do dumy.
1. Laurka dla babci i dziadka. Jak ją zrobić?
W wielu przedszkolach tradycja przygotowywania laurek dla dziadków jest nadal żywa. I wcale nie muszą to być rysunki! Nauczycielki wychowania przedszkolnego mają w zanadrzu całe mnóstwo pomysłów: od papierowych krawatów dla dziadków, po pieczone przez dzieci ciastka i ręcznie robione bukiety kwiatów. Ale mimo wszystko, warto poświecić chwilę i razem ze swoją pociechą przygotować klasyczną laurkę.
Do jej zrobienia nie potrzeba wiele: wystarczy kartka papieru (biała lub kolorowa), kredki, farby i – opcjonalnie – kolorowy papier do wycinania i krepa lub bibuła. Można też wykorzystać ścinki materiałów, guziki lub sznurki. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.
2. Co narysować w laurce dla babci i dziadka?
Laurka dla dziadków to przede wszystkim rysunek i, jeśli dziecko potrafi już pisać, kilka zdań od serca, np. Kocham Cię, Babciu. Kocham Cię, Dziadku. Wszystkiego dobrego! Pierwsze litery zapisane przez wnuki zawsze są dla dziadków bardzo wzruszające, podobnie jak rysunki: serduszka, kwiaty czy słońce. I choć może nie są one malarskim arcydziełem, dla dziadków mają ogromną wartość – ich wnukowie poświęcili czas, by zrobić coś specjalnie dla nich.
Możemy też zachęcić dziecko, by na laurce narysowało, co najbardziej lubi robić z dziadkami. Dobrym pomysłem będzie też naszkicowanie ich portretów.
3. Wiersze dla babci i dziadka idealne dla laurek
Z okazji Dnia Babci i Dziadka w przedszkolach często organizowane są występy z udziałem bliskich dzieci. W tym roku najprawdopodobniej się nie odbędą z powodu pandemii koronawirusa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zachęcić dziecko do nauki krótkiego wierszyka. Oto kilka propozycji:
Babcia jak dobra wróżka - posiedzi obok łóżka, opowie bajeczkę przed snem i zawsze sprawia, że dużo jem.
W dniu Twojego święta, Twój wnuczek o Tobie pamięta. Oczywiście składam życzenia, szczęścia, zdrowia i zadowolenia!
Dla Dziadziusia od wnusia - By Dziadziuś męczyć się nie musiał, by długo żył i zdrowy był, bo… kocham go z całych sił!
Na Ciebie zawsze można liczyć - w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć zdrowia i siły do życia. Jest jeszcze tyle do odkrycia i jeszcze tyle do zrobienia - Niech zdążą się spełnić Twoje marzenia!
Wierszyki można też zapisać na laurce. Są dość długie dla kilkulatka, więc w tym zadaniu może pomóc dziecku rodzic.
4. Oryginalne prezenty DIY na Dzień Babci i Dziadka
Doskonałym prezentem dla dziadków są też własnoręcznie zrobione prezenty. Te zawsze cieszą najbardziej. A co można wspólnie przygotować?
- Świeczki – mały słoiczek, np. po obiadku dla dzieci lub dżemie, ozdabiamy według własnego pomysłu (farbami, brokatem, pisakami do ceramiki, wstążeczką), do środka wkładamy podgrzewacz.
- Kubek – kupujemy kubek bez wzoru, następnie dajemy dziecku do ozdobienia według własnego pomysłu (przydadzą się pisaki do ceramiki).
- Ciastka – wspólne pieczenie słodkości to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, ale też dobra propozycja na prezent dla dziadków. Można zrobić klasyczne maślane ciastka w kształcie serca i ozdobić je jak pierniki.
- Korale dla babci – nawlekanie koralików na sznurek to świetny trening zdolności manualnych, pozwólmy więc dziecku przygotować oryginalne korale dla babci.