Trwa ładowanie...

Kiedy drugie dziecko?

Avatar placeholder
03.08.2015 21:49
Kiedy drugie dziecko?
Kiedy drugie dziecko? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Niejedna mama i tata zastanawiają się nad tym, kiedy zafundować sobie drugie dziecko. Czy w ogóle decydować się na kolejnego potomka? Decyzja o następnej ciąży powinna być gruntownie przemyślana. Maluszek, który pojawi się na świecie, powinien czuć się w pełni chciany i kochany. Nie da się określić, jak duża rodzina sprzyja rozwojowi szkrabów. Chyba nie ma takich statystyk, gdyż poczucie szczęścia dzieci zależy głównie od sytuacji rodzinnej, psychologicznej, a także materialnej. Wiele małżeństw ze względu na kłopoty finansowe podejmuje decyzję o wychowaniu jedynaka. Kiedy myśleć o drugim dziecku? Co zrobić, by starsze rodzeństwo zaakceptowało małego braciszka lub siostrzyczkę?

spis treści

1. Decyzja o drugim dziecku

Amerykańskie badania psychologiczne wskazują, że rodziny wielodzietne, o ile nie mają kłopotów finansowych, są bardziej zadowolone z życia niż te, które mają jedno dziecko. Gdy potrzeby materialne są zabezpieczone, szczęście rodzinne jest wprost proporcjonalne do liczby posiadanego potomstwa. Większa rodzina to więcej wsparcia, większe poczucie bezpieczeństwa, szybsza nauka kompromisu wśród maluchów, wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, wyższe umiejętności opiekuńcze. Niestety, w Polsce notuje się ujemny przyrost naturalny. Młode małżeństwa odwlekają decyzję o pierwszym dziecku, nie mówiąc już o tym, by pomyśleć o drugim, trzecim i następnym dzidziusiu. Argumentem na „nie” dla kolejnej ciąży są najczęściej kłopoty finansowe rodziny i brak poczucia stabilizacji. Czasem nie ma przeszkód finansowych, by pomyśleć o kolejnym szkrabie, jednak małżeństwo odwleka decyzję o drugim dziecku. Dlaczego? Powodów może być wiele. Z jednej strony, kobieta odczuwa presję rodziny, która naciska i dopytuje: „To kiedy następne?”, a z drugiej strony, nie czuje się psychicznie gotowa na zajście w ciążę. Chciałaby dziecka, ale jednocześnie nie chciałaby, bo towarzyszy jej wiele obaw.

Kiedy kobiety zaczynają myśleć o drugim dziecku? Najczęściej, kiedy pierwszy maluszek skończył roczek albo dwa latka. Niewielka różnica wieku między rodzeństwem sprawia, że można wykorzystać stare ubranka czy sprzęty, a dzieci – prawie rówieśnicy – mają ze sobą dobry kontakt, mogą wspólnie się bawić i organizować sobie czas. Duża różnica wieku między dziećmi powoduje, że starsze dziecko może mieć problem z akceptacją nowego członka rodziny, ale potem może się okazać świetnym opiekunem dla młodszego brata albo siostry. Nie ma idealnej różnicy wieku między rodzeństwem, która zapewniałaby bezproblemowe wychowanie wszystkich potomków. Zawsze są plusy i minusy każdej konfiguracji. Mała różnica wieku zwykle oznacza częste kłótnie i awantury między maluchami, którzy ze sobą rywalizują. Duża różnica wieku między dziećmi to najczęściej zazdrość i ograniczony kontakt, gdyż każde z nich ma swój świat. Psychologia rodziny podkreśla jednak, że nie tyle ważna jest różnica wieku między rodzeństwem, co więzi emocjonalne w rodzinie, miłość, tolerancja, szacunek i poczucie odpowiedzialności. Statystyki pokazują, że małżeństwom trudniej zdecydować się na drugie dziecko, im więcej czasu minęło od pierwszej ciąży. Decyzja o dziecku jest uśredniona przez wiele czynników – sytuację materialną rodziny, pracę małżonków, szansę na awans zawodowy i karierę, status społeczny, stan zdrowia partnerów itp.

2. Motywacja do zajścia w drugą ciążę

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kobiety decydują się na drugie dziecko z bardzo różnych powodów. Niektóre panie fundują sobie potomka z obawy przed tym, że zostaną same w domu, kiedy zauważają, że ich starszy syn czy córka dorośleje z dnia na dzień i niedługo może wyfrunąć z rodzinnego gniazda. Kobiety również z obawy przed samotnością chcą zajść w kolejną ciążę. Czasami ciąża ma być panaceum na kryzys w małżeństwie albo próbą zrehabilitowania się za pierwszą ciążę, kiedy młoda przyszła mama nie potrafiła cieszyć się prawdziwie macierzyństwem i teraz chciałaby to wszystko naprawić. Ciąża bywa też sposobem na psychiczne „odmłodzenie się”, okazją do zwrócenia na siebie uwagi i argumentem, który usprawiedliwia wyższe wymagania od pozostałych domowników. Małe dziecko staje się osobą, której można imponować i zaspokajać swoją potrzebę bycia dla kogoś ważnym.

Czasami decyzja o drugim dziecku zapada na skutek namawiania ze strony rodziny i znajomych. Często kobiety czują też, że to już „ostatni dzwonek” na drugie dziecko. Zegar biologiczny tyka i może być już za późno, kiedy będziemy przedłużać w czasie perspektywę kolejnej ciąży. Im bardziej odwlekana druga ciąża, tym trudniej się w ogóle na nią zdecydować. Czasami małżonkowie sami relacjonują, że sposobem na ich niepewność byłaby „wpadka”, ale i „wpaść” nie jest tak łatwo. Nie ma chyba wytycznych co do najlepszego czasu na drugie dziecko – to zależy od indywidualnego przypadku rodziny. Jedno jest pewne – dziecko nie może być sposobem na rozwiązanie problemów rodzinnych, małżeńskich, osobistych i jeszcze innych. Dziecko ma być wytęsknione, chciane i kochane. Jeżeli mąż i żona chcą drugiego dziecka, nie warto tracić czasu!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze