Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

7 zaskakujących faktów o dzieciach

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:15
7 zaskakujących faktów o dzieciach
7 zaskakujących faktów o dzieciach (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Myślisz, że wiesz już wszystko o dzieciach i ich wychowaniu? Poznaj kilka zaskakujących faktów, o których być może jeszcze nie słyszałaś.

spis treści
Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

1. Niewyspani rodzice

Niewyspanie nie pozostaje bez wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną młodych rodziców
Niewyspanie nie pozostaje bez wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną młodych rodziców
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Rodzice niemowlaków tracą ok. 50 dób snu w ciągu pierwszego roku życia swoich pociech! Większość młodych mam i tatusiów może sobie pozwolić na maksymalnie 4 godziny niczym nieprzerywanego snu w nocy. Resztę czasu spędzają na uspokajaniu, usypianiu lub karmieniu maleństwa. Niedobór snu u młodych rodziców ma jednak negatywne skutki, takie jak pogorszenie nastroju, depresja, złość, kłopoty w małżeństwie. Może też powodować problemy ze zdrowiem, ponieważ bez wystarczającej regeneracji w nocy, organizm traci naturalne zdolności do obrony przed wirusami i bakteriami.

2. Pieluszkowa epopeja

Od dnia urodzenia do opanowania umiejętności korzystania z nocnika przeciętne dziecko zużywa około 8 tysięcy pieluch. Co ciekawe, mężczyźni potrzebują mniej czasu na zmianę pieluchy niż kobiety. Średni czas przewijania u ojców to 1 minuta i 36 sekund, a w przypadku mam 2 minuty i 5 sekund. Skąd te rozbieżności? Czyżby panowie byli stworzeni do przewijania, czy może nie robią tego tak dokładnie jak kobiety?

3. Dzieciaki nie płaczą

Czy wiedziałaś, że noworodki nie płaczą? Owszem, krzyczą (i wrzeszczą), ale nie ronią przy tym ani jednej łzy. Dlaczego? Wynika to z anatomii – do około trzeciego tygodnia życia organizm człowieka nie produkuje łez. Niemowlęta szybko jednak nadrabiają stracony czas, a ich płacz staje się nieodłącznym elementem każdego dnia w życiu młodych rodziców.

4. Co widzi niemowlę?

Wzrok niemowlaka rozwinie się w pełni dopiero po kilku miesiącach życia
Wzrok niemowlaka rozwinie się w pełni dopiero po kilku miesiącach życia

Nowo narodzone dziecko widzi jedynie czarny, biały i szary kolor, a jego wzrok sięga do odległości ok. 15-30 cm. Tłumaczy to, dlaczego niemowlę tak bardzo wpatruje się w swoich rodziców, gdy go przytulają lub pochylają się nad nim. Pełną gamę kolorów dziecko dostrzega od około 3. miesiąca życia.

5. Podwójna wygrana

Szansa na urodzenie bliźniąt w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła o 76 proc.! Skąd taki skok? Prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków zwiększa się wraz z wiekiem kobiety. Bardzo często bliźnięta rodzą kobiety po zapłodnieniu in vitro, które staje się coraz bardziej powszechną metodą na całym świecie. Lekarze tłumaczą, że większa liczba bliźniaków może być też wynikiem stosowania na szeroką skalę antykoncepcji hormonalnej. Kobiety w 1. miesiącu po odstawieniu tabletek dużo częściej mają ciążę mnogą niż te, które nie stosowały farmakologicznej metody zapobiegania ciąży.

6. Uzdrawiająca moc dziecka

Jeśli w czasie ciąży kobieta dozna urazu jakiegoś organu, płód przekazuje swoje komórki, aby naprawić uszkodzenia. Ten fakt potwierdza wiele przypadków kobiet z wadami serca, których stan uległ znacznej poprawie w czasie ciąży lub tuż po porodzie.

7. Rozpoznanie po głosie

Głos matki jest bardzo ważny dla dziecka już w czasie ciąży. Rozwijający się maluch rozpoznaje ton głosu mamy i po urodzeniu bez problemu potrafi zidentyfikować swoją rodzicielkę. To najważniejszy dźwięk dla maleństwa, którego brzmienie zapamiętuje na całe życie.

Źródło: healthmeup.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze