Jak wysuszyć przemoczone buty? Instrukcja krok po kroku
Śnieg i deszcz utrudniają nam codzienne fukcjonowanie. Zdarza się też, że buty nie wytrzymują wtedy warunków atmosferycznych i przemakają. Na szczęście są proste sposoby, które ułatwiają ich wysuszenie.
1. Suszenie butów
Zima to czas, w którym cierpi nie tylko nasze zdrowie - narażone na różnego rodzaju infekcje. Zniszczyć mogą się także ubrania. Przemoczone buty to problem, z którym pewnie każdy z nas się kiedyś zmagał. Samo chodzenie w mokrych butach powoduje dyskomfort. Poza tym może spowodować ich uszkodzenie, grozi też przeziębieniem i wychłodzeniem organizmu.
Gdy zabierzemy się za suszenie butów, powinniśmy dobrze się do tego przygotować. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ich z piachu i soli. Buty trzymajmy w temperaturze pokojowej lub przy większym źródle ciepła np. kaloryferze lub kominku.
Pamiętajmy, że buty najlepiej położyć na podeszwie. Z kolei kozaki najlepiej powiesić. Natomiast jeżeli w naszym przemoczonym obuwiu są język i sznurowadła, należy je usunąć i suszyć oddzielnie. Warto też mieć na uwadze konserwację butów. Gdy buty są skórzane, nawet niewielka ilość oliwy z oliwek lub oleju rycynowego może poprawić ich wygląd. Wystarczy, że wetrzemy ją dokładnie w buty, np. za pomocą szczoteczki do zębów. Potem powinniśmy wytrzeć wszystko ściereczką z mikrofibry.
2. Praktyczne sposoby
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że wilgoć z przemoczonych butów zniknie. Jedną z nich jest włożenie do obuwia dużych i zmiętych kawałków gazety. Pamiętajmy, że nadają się do tego szare gazety codziennie, a nie kolorowe magazyny, w których papier ma inną strukturę. Kulki gazet znajdujące się w środku, należy co kilka godzin zmieniać, aż do momentu, gdy buty będą suche w środku i tym samym gazeta nie będzie wchłaniać wilgoci.
Dobrą metodą jest wsypanie do butów suchego ryżu. Produkt ten świetnie wchłania wodę i podobnie jak wcześniej opisany papier sprawi, że wewnątrz butów nie będzie wilgoci.
Szybszą metodą będzie na pewno suszenie butów za pomocą suszarki do włosów. Równomierny podmuch chłodnego powietrza może sprawić, że obuwie szybko stanie się suche. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie było to suszenie punktowe.
Ostatnią, jednocześnie najgorszą i najpopularniejszą metodą jest suszenie butów na kaloryferze. Niestety, mimo że ten sposób jest stosunkowo szybki, niszczy nieodwracalnie buty. Po kilku godzinach na grzejniku, obuwie może zmienić się kształt, a materiał zniszczy się. Wynika to ze zbyt dużej ilości ciepła dostarczonej do butów w krótkim czasie. Suszenia na kaloryferze lepiej więc unikać.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl