Trwa ładowanie...

Jak skomponować dziecku lunch box?

Avatar placeholder
09.09.2016 11:12
Jak skomponować dziecku lunch box?
Jak skomponować dziecku lunch box? (Zdjęcie autorstwa Melissa / CC BY 2.0)

Drugie śniadanie dla ucznia bywa przedmiotem dyskusji w niejednym polskim domu. Nastolatki przewracają oczami na sam widok kanapek, a rodzice niechętnie zgadzają się na to, by dorastające dziecko samo dokonywało wyboru przekąsek, znają bowiem upodobanie młodych ludzi do kalorycznych i niezdrowych produktów. Przygotowywanie lunch boxu dla ucznia uspokaja sumienie rodziców i sprawia, że mają wrażenie kontroli nad jadłospisem swojego dziecka. Nie miejmy jednak złudzeń – nie każdy nastolatek pokornie zjada drugie śniadanie skomponowane przez rodzica. Co zrobić, by domowy lunch box był dla nastolatka atrakcyjny?

spis treści

1. Drugie śniadanie dla ucznia

Przygotowując przekąski dla dziecka w wieku szkolnym, rodzice powinni pamiętać o kilku wytycznych:

  • Zadbaj o to, by w lunch boksie znalazło się dużo świeżych, nieprzetworzonych produktów. Wybierz produkty bogate w błonnik i składniki odżywcze, niezbędne organizmowi nastolatka (wapń, białko, witamina C). Produkty tego typu sycą dłużej niż ciastka oraz chipsy.
  • Wyjdź poza utarte schematy – zamiast kanapki przygotuj sałatkę z kurczakiem lub wegetariańskiego hot doga.
  • Nie zapominaj o napoju – woda lub 100% sok owocowy to doskonały wybór.
  • Zaskakuj nastolatka – nawet najlepsze przekąski stają się nieznośnie nudne, gdy pojawiają się w lunch boksie każdego dnia.
  • Pakuj dziecku niewielkie porcje przekąsek – częste, ale mało obfite posiłki są korzystniejsze dla zdrowia.
  • Zawsze znajdź miejsce dla nabiału (jogurt, kefir, serek), świeżych warzyw i owoców.

Kanapka z żółtym serem spełnia swoją funkcję, zaspokajając głód między lekcjami, ale trudno uznać ją za szczególnie atrakcyjną smakowo. Znacznie bardziej interesująca jest sałatka z makaronem, warzywami, chudym mięsem i niskotłuszczowym serem. Dressing do sałatki (sos vinaigrette) można umieścić w szczelnym pojemniku i dodać tuż przed jedzeniem. Ciekawą propozycją do lunch boxu jest także pełnoziarnisty bajgiel z tuńczykiem, pomidorem, sałatą i chudym serem. Jeśli nastolatek lubi słodycze (a istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że tak!), z pewnością ucieszy go muffinka na drugie śniadanie. Mimo iż tradycyjne muffinki nie są z punktu widzenia dietetyka wymarzonym elementem diety dziecka, dzięki kilku prostym sztuczkom znacząco zyskują na wartości odżywczej. Wystarczy zastąpić połowę zwykłej mąki z przepisu mąką razową i dodać owoce lub startą cukinię. Można również ograniczyć ilość cukru użytego do wypieku muffinek.

Zobacz film: "Jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na drogach?"

Obecnie wśród młodzieży dużą popularnością cieszą się tzw. wrapy. Są to cienkie plastry tortilli wypełnione mięsem, warzywami, serem i sosem, które zawija się i opakowuje folią aluminiową. Sposób ich spożycia jest niezwykle wygodny, a samo danie jest sycące i smaczne.

Przygotowanie lunch boxu, który spełnia wytyczne dietetyków, a jest przy tym atrakcyjny dla nastolatka to nie lada wyzwanie. Warto je jednak podjąć, od jakości spożywanych w szkole posiłków zależy bowiem funkcjonowanie dziecka w czasie zajęć szkolnych. Pusty żołądek nie sprzyja koncentracji, dlatego drugie śniadanie powinno znaleźć się w każdym plecaku.

Zobacz także: Pokemony inspirują w kuchni

Zobacz także: Bajkowe lunch boxy dla dziecka

Zobacz także: 6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze