Trwa ładowanie...

Dziecko lunatykuje

Gdy rodzice po raz pierwszy orientują się, że ich dziecko lunatykuje, często są przerażeni. Prawda jest jednak taka, że lunatykowanie jest u dzieci stosunkowo częste. Przypadłość ta zazwyczaj nie jest groźna, a epizody lunatykowania zdarzają się raz na jakiś czas. Zwykle problem znika zanim dziecko osiągnie wiek 10 lat. Nie ma więc powodów do obaw, jeśli zdarzy się, że zauważymy nasze dziecko spacerujące w środku nocy po korytarzu. Warto jednak podjąć pewne kroki, aby dziecko, któremu zdarzają się takie spacery, nie zrobiło sobie krzywdy.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

spis treści

1. Czym jest lunatyzm?

Lunatykowanie to nie tylko chodzenie przez sen. Osoba, której zdarza się lunatykować nie przerywając snu, może wstać z łóżka, a następnie wykonywać różne, zwykłe lub niekiedy mniej zwykłe czynności. Może być to chodzenie, szukanie czegoś w szufladzie, a nawet oddawanie moczu do szafy. Bez względu na to, co lunatyk zrobi przez sen, po przebudzeniu nie będzie tego pamiętał.

Lunatykowanie u dzieci jest znacznie powszechniejsze niż u osób dorosłych. Skłonność do lunatykowania może być jednak przekazana dziedzicznie, więc epizody lunatykowania u kogoś z rodziny zwiększają ryzyko wystąpienia lunatyzmu u dzieci. Inne czynniki, które mogą wywołać epizod lunatykowania to:

 • brak snu i zmęczenie;
 • nieuregulowany sen;
 • choroba lub gorączka;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • stres.

W rzadkich przypadkach przyczynę lunatykowania stanowi problem natury medycznej, emocjonalnej lub psychicznej.

2. Leczenie lunatykowania

Chodzenie przez sen nie wymaga leczenia, o ile dziecko nie lunatykuje zbyt często, epizody nie powodują chronicznego zmęczenia w ciągu dnia, a to, co dziecko robi lunatykując, nie jest dla niego niebezpieczne. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem. U dzieci, które często lunatykują, niekiedy stosuje się terapię polegającą na wybudzaniu ze snu. W ten sposób przerywa się cykl snu i zapobiega lunatyzmowi. W skrajnych przypadkach niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne.

Istnieją również pewne domowe sposoby, które mogą pomóc w sytuacji, gdy dziecko cierpi na lunatyzm:

 • zadbaj o to, aby dziecko było przed snem zrelaksowane;
 • ureguluj sen dziecka – postaraj się, aby zawsze zasypiało o tej samej porze, najlepiej niezbyt późno;
 • zadbaj o to, aby dziecko nie piło niczego i skorzystało z łazienki tuż przed snem – pełny pęcherz sprzyja lunatykowaniu;
 • postaraj się, aby dziecko nie przyjmowało przed snem produktów zawierających kofeinę;
 • zadbaj o ciszę i spokój dziecka podczas snu;
 • nigdy nie budź lunatykującego dziecka, gdyż może to je bardzo przestraszyć, zamiast tego delikatnie zaprowadź je do łóżka;
 • zamykaj na noc drzwi i okna, zwłaszcza w pokoju dziecka;
 • pamiętaj, że dziecko, które lunatykuje, nigdy nie powinno spać na piętrowym łóżku;
 • usuń wszelkie ostre lub niebezpieczne przedmioty z otoczenia dziecka;
 • usuń z podłogi wszelkie przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę dla lunatykującego dziecka (np. chodniki, rozrzucone zabawki);
 • zablokuj dostęp dziecka do schodów, np. poprzez zainstalowanie specjalnych barierek ochronnych.

Gdy dziecko lunatykuje, przede wszystkim należy zachować spokój, a jednocześnie starać się kontrolować sytuację. Bardzo rzadko zdarza się, że dziecko robi przez sen coś, co zagraża jego zdrowiu lub życiu (np. wychodzi na ulicę). Zazwyczaj lunatykowanie kończy się na krótkim spacerze po pokoju lub mówieniu przez sen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.