Trwa ładowanie...

Sen dziecka – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć?

Avatar placeholder
28.01.2021 10:34
Sen dziecka – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć?
Sen dziecka – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć?

Długość snu dziecka uzależniona jest od etapów jego rozwoju. Ile powinien spać noworodek, a ile 9-miesięczny maluch? Na pytania rodziców odpowiada Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

Partnerem treści jest Rossmann.

Czy budzić noworodka w nocy?

Do 28. dnia życia tak, koniecznie, co trzy godziny na karmienie, aby prawidłowo przybierał na wadze. Jeśli mama karmi piersią, pobudki służą też prawidłowej stymulacji laktacji. Co potem? Żołądek dzieci w wieku 2-3 miesięcy jest już na tyle duży, że pozwala im najeść się na 4-5 godzin, dlatego maluszki w tym wieku mogą spać dłużej.

Dzień na poznawanie świata, noc na jedzenie

W kolejnym etapie niemowlak poznaje świat i zdobywa pierwsze umiejętności – dlatego w trakcie dnia „nie ma czasu na jedzenie”, bo otoczenie jest pełne zagadek. Karmienia dzienne są więc krótsze i rzadsze, za to niestety naturalne staje się „dojadanie” w nocy, gdy jest mniej bodźców – do czasu, gdy maluch przyzwyczai się do świata poza brzuchem mamy. Wtedy śpi w nocy dłużej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, jak zadbać o zdrowy sen dziecka:

Kiedy przyjdzie pierwsza przespana noc?

U dużej części dzieci między 6. a 9. miesiącem życia. Wpływa na to dieta, w której znajdują się inne – poza pokarmem mamy – składniki, a większa kaloryczność jedzenia w dzień skutkuje spadkiem zapotrzebowanie na mleko po zmroku. Jednak u półrocznych dzieci nie ma żadnej pewności, że prześpią całą noc. Jest na to większa szansa dopiero około roku, gdy większość dzieci śpi w nocy głębiej i dłużej. Co jednak, gdy maluch nie mieści się w oczekiwanych normach? Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego też każde potrzebuje innej dawki snu.

Pobudki niemowlaka

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy i z czego wynikają tak częste pobudki? W sprzyjającej rozwojowi układu nerwowego, aktywnej fazie snu niemowlęta po prostu się uczą. W tym czasie krew przepływająca przez mózg zwiększa swoją ilość, ułatwiając tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Co więc może wpłynąć na prawidłowy sen niemowlaka? Reguły, które dają mu poczucie bezpieczeństwa: przygaszone światło, cicha muzyka, spokojne zabawy przygotowujące do wypoczynku.

Jeśli niemowlak często się budzi, warto zwrócić uwagę na:

  • Światło w pokoju – niektóre dzieci wolą ciemność, inne delikatne światło.
  • Ubranko i temperaturę – zakładajmy maluchowi ubranka z naturalnych, przewiewnych materiałów, nie za ciasnych czy zbyt krótkich. Po przebudzeniu sprawdźmy, czy dziecko nie jest spocone lub zmarznięte.

Starszym dzieciom pomoże przytulanka – miękka maskotka do przytulenia podczas zasypiania.

Nie ma złotego sposobu na długi, nieprzerwany sen dziecka. Warto zastosować wszystkie możliwe metody i zadbać o komfort snu malucha, a w razie niepowodzeń spróbować zaakceptować istniejący stan. Dzieciaki szybko rosną, a za kilka lat rodzice będą zastanawiać się, co zrobić, aby chętniej wstawały. Przynajmniej do czasu pojawienia się kolejnego malucha…

W programie Rossnę! znajdziesz wsparcie w pielęgnacji, rozwoju i wszystkim tym, co będzie towarzyszyło Tobie i Twojemu dziecku w pierwszych latach jego życia. Zyskasz:

  • rosnący rabat na produkty dla małych dzieci, który przy regularnych zakupach może urosnąć z 3 aż do 10%;
  • specjalne promocje Rossnę! na produkty dla małych dzieci oraz dostęp do porad eksperckich.

Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.

Opracowanie merytoryczne: Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Partnerem treści jest Rossman.

Polecane dla Ciebie