Trwa ładowanie...

Lęk separacyjny – źródła, objawy, oswajanie

Lęk separacyjny to jeden z etapów w rozwoju dziecka. Tak więc lęk separacyjny jest zupełnie dla niego normalny. Zazwyczaj lęk separacyjny pojawia się u dzieci w wieku od 7 do 9 miesięcy. Lęk separacyjny to po prostu obawy dziecka przed rozłąką z mamą, czyli najważniejszą osobą w życiu dziecka.

Zobacz film: "Jak pomóc dziecku pokonać strach?"

spis treści

1. Lęk separacyjny - źródła

Lęk separacyjny pojawia się w czasie, gdy u małego dziecka rozwija się duże przywiązanie do mamy. Lęk separacyjny wynika jednak z tego, że dziecko nie potrafi zrozumieć, że gdy mama znika na jakiś czas, to wraca i nie znika na zawsze. Jednak dla dziecka, mama jest tylko, gdy ją widzi, a gdy znika, choć na chwile, dziecko nie rozumie, że to tylko okres przejściowy.

Źródła lęki separacyjnego nie są do końca znane. Według niektórych ekspertów lęk separacyjny jest związany z uszkodzeniami genetycznymi w mózgu małych dzieci. Jednak psychologia sugeruje, że lęk separacyjny jest związany raczej z tendencją dziecka do silnego przeżywania stresu związanego z nieobecnością matki i obaw matki o potomstwo.

2. Lęk separacyjny - objawy

Lęk separacyjny przejawia się silnym płaczem i histerią za każdym razem, gdy mama znika dziecku z pola widzenia. Zazwyczaj dziecko z lękiem separacyjnym nie chce zostawać pod opieką innych osób i ostro protestuje, gdy mama chce wyjść z domu.

10 rzeczy, które tata robi zupełnie inaczej niż mama
10 rzeczy, które tata robi zupełnie inaczej niż mama [10 zdjęć]

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędni są mu rodzice, którzy stanowią wzorzec do naśladowania, opiekują...

zobacz galerię

Zazwyczaj problem nie jest aż tak poważny, gdy dziecko mimo wszystko daje się uspokoić po wyjściu mamy. Jeżeli jednak opiekun dziecka nie może zapanować nad płaczem dziecka warto udać się do specjalisty.

3. Lęk separacyjny - oswajanie

Lęk separacyjny dzieci odczuwają w różny sposób. Niektóre z nich przechodzą przez okres lęku separacyjnego spokojnie, a inne za każdym razem reagują histerią. W okresie lęku separacyjnego najważniejsze dla dziecka jest poczucie bezpieczeństwa. Dorośli powinni okazywać dziecku dużo cierpliwości i czułości.

Mama powinna w miarę możliwości powrócić do pracy dopiero po 1 urodzinach dziecka, co pomoże im łagodniej przejść przez ten czas. Warto również starać się wychodzić i zostawiać dziecko pod opieką innych od najwcześniejszych lat, to sprawi, że dla maluszka taka sytuacja będzie czymś naturalnym.

W okresie lęku separacyjnego mama powinna wyjaśniać dziecku, że wychodzi i nie wymykać się ukradkiem. Warto powiedzieć dziecku, że mama wróci np. na podwieczorek. Dzięki takiemu zachowaniu dziecko mniej odczuje konsekwencje lęku separacyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Gdy dziecko przechodzi przez czas lęku separacyjnego, kobieta nie powinna również przedłużać pożegnań. Dzięki temu dziecko nie będzie czuło, że dzieje się coś złego. Im bardziej mama będzie przytulać i wyjaśniać całą sytuację, tym bardziej maluszek będzie miał wrażenie, że coś jest nie tak. Dużo lepiej traktować wyjście z domu naturalnie, dać buziaka i wyjaśnić, kiedy się wróci.

Aby dziecku łatwiej było oswoić lęk separacyjny, warto pobawić się w znikanie i pojawianie ulubionej zabawki. Dziecku będzie łatwiej zrozumieć, że chociaż mama wychodzi i jej nie ma, to szybko wróci.

Są jednak sytuacje, gdy lęk separacyjny sam nie znika, a u dziecka zaczyna się pojawiać ból głowy, brzuszka, a na dodatek znika apetyt. Wówczas należy udać się do specjalisty, który pomoże rodzicom zmniejszyć lęki dziecka i przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.