Trwa ładowanie...

Dzieci w samolocie. Jak pomóc im przetrwać lot?

 Agnieszka Gotówka
23.03.2023 14:32
Dzieci w samolocie. Jak pomóc im przetrwać lot?
Dzieci w samolocie. Jak pomóc im przetrwać lot? (https://stock.adobe.com/)

Dzieci w samolocie najczęściej... się nudzą. A to oznacza płacz, marudzenie, kręcenie się, które może być dla nas dość uciążliwe. Jak temu zaradzić?

spis treści

1. Dzieci w samolocie. O tym trzeba pamiętać!

Lot samolotem z dzieckiem to duże wyzwanie logistyczne. Będąc w chmurach, trzeba być przygotowanym na różne opcje. Mały podróżnik nie zawsze też chce współpracować, co dla nas, rodziców, bywa dość frustrujące. Ale i na to są sposoby!

Wiedząc już, że czeka was rodzinny lot, nie ukrywajcie tego przed dzieckiem. Otwarcie powiedzcie, gdzie się wybieracie i jak będzie wygladała podróż. Możecie wspomóc się tematycznymi książeczkami, a jeśli macie taką możliwość, wybierzcie się na lotnisko.

7 gadżetów, które uprzyjemnią dziecku podróż
7 gadżetów, które uprzyjemnią dziecku podróż [7 zdjęć]

Odpowiedni fotelik to podstawa, i mimo, że trudno zakwalifikować go do kategorii gadżetów, od niego

zobacz galerię
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zminimalizujcie też do minimum źródła stresu. Upewnijcie się (najlepiej dwa razy), jakie dokumenty dla dziecka potrzebujecie. Niekiedy sam dowód osobisty wystarczy, ale niektóre kraje wymagają okazania paszportu. Jeśli nie macie dokumentów, jak najszybciej złóżcie odpowiednie wnioski.

Jesli podróżujecie z biurem podróży lub też kupujecie bilety w dobrych liniach lotniczych, sprawdźcie, czy w ich ofercie znajdują się udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Niekiedy są to miejsca z większą ilością przestrzeni na nogi, a czasem nawet kołyski dla niemowląt.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Podróż samolotem z dzieckiem sama w sobie jest męcząca, więc by skrócić czas oczekiwania na lotnisku, odprawcie się przez Internet.
  • Na pokład zabierzcie ulubione zabawki swojego dziecka albo takie, którymi dawno się nie bawiło.
  • Jeśli to możliwe, dopasuj porę lotu do naturalnego zegara biologicznego dziecka. Unikaj podróżowania późnym wieczorem lub w środku nocy.
Dzieci wnoszą walizki na pokład samolotu, by uniknąć opłat?
Dzieci wnoszą walizki na pokład samolotu, by uniknąć opłat?

Zazwyczaj to pasażerowie mają zastrzeżenia do linii lotniczych, tym razem jednak to przewoźnik krytykuje

przeczytaj artykuł

2. Dziecko w samolocie – uszy

Podróżowanie samolotem jest bezpieczne nawet dla niemowląt. Dość problematyczny jest jednak moment startu i lądowania, kiedy dochodzi do gwałtownej zmiany ciśnień. Może to skutkowac nieprzyjemnym uczuciem zatykania uszu. By tego uniknąć, można podać dziecku lizaka, cukierka do ssania lub gumę do żucia, a niewolęciu mleko z piersi lub butelki.

Pamiętajmy też, że na pokładzie samolotu panuje dość duża wilgotność. Da się to odczuć zwłaszcza w czasie kilkugodzinnej podróży, kiedy to dziecko może skarżyć się na drapanie w gardle lub świąd oczu wywołany suchością błon śluzowych. Problem zminimalizuje regularne podawanie dziecku wody do picia.

3. Od ilu lat można latać samemu samolotem?

Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko musi odbyć podróż bez rodzica, np. gdy mieszkają oni w innych krajach i opiekują się dzieckiem naprzemiennie. Pojawia się wówczas pytanie, od ilu lat można samemu latać samolotem, na które jednak... nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele bowiem zależy od przewoźnika.

W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT dzieci do 12. roku życia mogą podróżować samodzielnie jedynie pod specjalną asystą lub eskortą personelu naziemnego i pokładowego. Dzieci powyżej 12. roku życia mogą podróżować samodzielnie lub na życzenie rodzica skorzystać z obsługi naziemnej oraz członka personelu pokładowego. Dopiero nastolatkowie od 16. roku życia mogą podróżować samodzielnie.

4. Od ilu lat można latać samolotem bez opiekuna w liniach Ryanair i Wizz Air?

W liniach Ryanair bez opieki mogą podróżować dzieci, które ukończyły 16 lat. Młodsi pasażerowie muszą być pod opieką osoby dorosłej.

W przypadku przewoźnika Wizz Air dzieciom w wieku poniżej 14 lat na pokładzie musi towarzyszyć opiekun (mający co najmniej 16 lat). 14- i 15-latkowie mogą podróżować samodzielnie, ale nie mogą odpowiadać za inne dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze