Trwa ładowanie...

Dziecko leciało całkiem samo. Sfotografował zachowanie dziewczynki

Avatar placeholder
06.07.2024 12:12
Dziecko leciało samolotem bez opiekuna. Całą drogę zabawiali je pasażerowie
Dziecko leciało samolotem bez opiekuna. Całą drogę zabawiali je pasażerowie (Getty Images, Facebook )

Po sieci krąży historia dziewczynki, która samodzielnie podróżowała samolotem, aby spotkać się ze swoją mamą. Choć część pasażerów omijała dziecko, aby spędzić lot w spokoju, znalazła się para, która zaangażowała się w zabawę z małą podróżniczką.

spis treści

1. Całą drogę zabawiali nieznajome dziecko

W samolocie linii Southwest Airlines lecącym z Indianapolis do Baltimore pojawiła się małoletnia pasażerka, która miała odbyć podróż do miejsca spotkania ze swoją mamą. Choć wielu podróżników z biletami na ten sam lot unikało dziewczynki, która była wyraźnie żywiołowa i "angażująca", pewna para zdecydowała się zająć miejsca obok niej.

Skończyło się na tym, że zostali niejako "zmuszeni" do prac plastycznych, które trwały przez cały półtoragodzinny lot. Sytuację zrelacjonował na swoim Facebooku inny pasażer, Josh Haltom, który opisał życzliwy gest dwójki nieznajomych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"

"Wiele osób unikało jej i jej niespożytej energii już podczas wejścia na pokład. W końcu jednak para widoczna na zdjęciu zajęła dwa miejsca po jej prawej stronie. W ciągu kilku minut młoda dziewczyna zaczęła z nimi rozmawiać, a para prawdopodobnie zdała sobie sprawę, że nie będzie to relaksujący lot... i po prostu się z tym pogodziła" - napisał Haltom na Facebooku.

Następnie mała pasażerka wyjęła z bagażu podręcznego arkusze i farbki. Miała też prośę do obsługi.

"Podczas serwowania napojów para nie miała nawet szansy wyrazić swoich próśb, ponieważ zostali odcięci przez młodą dziewczynę, która powiedziała: 'Wezmę wodę ze słomką i oni też, żebyśmy mogli malować!'" - relacjonuje pasażer.

"Kiedy to piszę, mężczyzna obok niej jest pokryty naklejkami z postaciami z komiksów Marvela. Są na jego uszach, brodzie, ramionach, wszędzie. A on po prostu bawi się tą sytuacją" - zrelacjonował internauta.

2. Kiedy dziecko może podróżować samolotem bez opieki?

W polskich liniach lotniczych LOT, jak i u większości innych przewoźników, istnieje możliwość samodzielnej podróży dziecka bez opiekuna.

W przypadku dzieci do 12. roku życia, obowiązkowa jest asysta personelu naziemnego i pokładowego, którą oferują linie lotnicze po zgłoszeniu, że na danym rejsie pojawi się małoletni pasażer. Jeśli jednak dziecko ukończyło 12 lat, może podróżować zupełnie samodzielnie lub skorzystać z asysty na specjalne życzenie rodziców lub opiekunów. Możliwość zorganizowania samodzielnego przelotu dziecka istnieje od czwartego roku życia w górę.

Warto jednak podkreślić, że usługa asysty dla dzieci nie jest dostępna w większości tanich linii lotniczych takich jak Ryanair, Wizz Air czy Easy Jet, gdzie minimalny wiek samotnie podróżującego pasażera wynosi 16 lat (14-15 lat w Wizz Air).

Każda linia lotnicza posiada także indywidualny cennik usług asysty dla dzieci. W liniach LOT koszt opieki dla małoletniego pasażera waha się od 250 do 550 zł - w zależności od długości rejsu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze