Trwa ładowanie...

Poród w samolocie

Avatar placeholder
26.01.2015 13:21
Poród w samolocie
Poród w samolocie

Znane są przypadki porodów w niezwykłych miejscach, a coraz częściej, ze względu na rosnące znaczenie transportu lotniczego, zdarza się sytuacja, w której akcja porodowa odbywa się na pokładzie samolotu. W przedwczesnym porodzie pomagają wówczas kobiecie pasażerowie (czasem jest wśród nich osoba z personelu medycznego) i obsługa samolotu. Dziecko urodzone w samolocie bardzo często otrzymuje imię kojarzące się z całą sytuacją oraz prezent od linii lotniczych w postaci darmowych biletów samolotowych. Jakkolwiek porody w samolocie nie są codziennością, warto zapoznać się ogólnymi zasadami odbierania porodu, by w razie krytycznej sytuacji pomóc ciężarnej.

spis treści
Rodzenie w samolocie
Rodzenie w samolocie

Znane są przypadki porodów w niezwykłych miejscach, a coraz częściej, ze względu na rosnące znaczenie

zobacz galerię

1. Nagły poród

Niemal każda kobieta dokładnie planuje dzień porodu i specjalnie przygotowuje się do tej niezwykłej chwili. Czasem jednak zdarza się, że termin porodu przychodzi przedwcześnie, kiedy kobieta zupełnie się go nie spodziewa. Jeśli ma to miejsce w pracy, w domu lub w niezbyt dalekiej odległości od domu, to może wziąć taksówkę, zadzwonić po męża czy znajomych, którzy zawiozą ją na izbę porodową, dostarczą spakowaną torbę do szpitala i będą przy niej, by czuła się spokojniej i bezpieczniej. Niestety, czasem zdarzają się sytuacje, kiedy poród następuje nagle w trakcie podróży pociągiem czy samolotem i wtedy nie ma możliwości szybkiego dojechania do szpitala i urodzenia dziecka w normalnych warunkach. Znanych jest wiele przypadków, kiedy poród nastąpił w trakcie podróży transoceanicznej, gdy kilkugodzinny lot uniemożliwił odsunięcie momentu porodu o kilka godzin. W większości takich przypadków poród przed terminem kończył się szczęśliwie, a dziecko rodziło się zdrowe. Zdarzało się również tak, że na pokładzie samolotu były obecne osoby z personelu medycznego (lekarz, pielęgniarki, położna), które pomogły w odebraniu porodu. Bardzo często dzieci, które urodziły się na pokładzie samolotu, otrzymały imię pilota, stewardessy, osoby, która odbierała poród bądź imię kojarzące się z danymi linami lotniczymi. Jako prezent dla nowo narodzonego dziecka linie lotnicze w wielu przypadkach ofiarowały im darmowe dożywotnie bilety lotnicze.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

W przypadku porodu w samolocie kwestią nie do końca jasną jest obywatelstwo dziecka. Czy przyznać mu obywatelstwo państwa, w którego przestrzeni powietrznej urodziło się dziecko, czy państwa, na którego terytorium wylądował samolot?

2. Odbieranie porodu

Poród na pokładzie samolotu to ekstremalna sytuacja, która rzadko się zdarza, choćby dlatego, że kobiety od 8. miesiąca ciąży ograniczają latanie samolotem. Jeśli jednak w twojej obecności w pociągu, w autobusie czy innym miejscu rozpocznie się przedwczesny poród i kobieta dostanie przedwczesnych skurczów porodowych, musisz być przygotowana na udzielenie pomocy ciężarnej. Akcja porodowa wymaga bowiem pomocy innych osób i ciężarna sama nie poradzi sobie z wydaniem dziecka na świat. Na początku trzeba w miarę możliwości wezwać pomoc i czekać, aż przybędzie. W trakcie oczekiwania należy umożliwić ciężarnej zajęcie najwygodniejszej dla niej pozycji, która umożliwi jej rodzenie. W trakcie samej akcji porodowej należy przede wszystkim wspierać kobietę i pomóc jej w koordynowaniu skurczów porodowych. Następnie należy zadbać o coś, co umożliwi odcięcie i zawiązanie pępowiny - zawiązuje się dwa zaciski: jeden ok. 2 cm od pierścienia skórnego pępowiny, drugi w odległości 2-3 cm od pierwszego. Odcięcie pępowiny następuje w odległości ok. 1 cm od pierwszego zacisku. Konieczne jest także zapewnienie noworodkowi ciepła - okrycie go kocem, ubraniem itp. Po urodzeniu dziecka należy poczekać na urodzenie łożyska. Najlepiej jest zapakować je w jakieś naczynie, by mógł dokładnie obejrzeć je lekarz.

Poród na pokładzie samolotu zdarzył się już nieraz i w większości przypadków kończył się szczęśliwie. Dziecko otrzymywało imię kojarzące się z tą sytuacją i darmowe bilety do końca życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.