Trwa ładowanie...

Poród w samolocie

Avatar placeholder
26.01.2015 13:21
Poród w samolocie
Poród w samolocie

Znane są przypadki porodów w niezwykłych miejscach, a coraz częściej, ze względu na rosnące znaczenie transportu lotniczego, zdarza się sytuacja, w której akcja porodowa odbywa się na pokładzie samolotu. W przedwczesnym porodzie pomagają wówczas kobiecie pasażerowie (czasem jest wśród nich osoba z personelu medycznego) i obsługa samolotu. Dziecko urodzone w samolocie bardzo często otrzymuje imię kojarzące się z całą sytuacją oraz prezent od linii lotniczych w postaci darmowych biletów samolotowych. Jakkolwiek porody w samolocie nie są codziennością, warto zapoznać się ogólnymi zasadami odbierania porodu, by w razie krytycznej sytuacji pomóc ciężarnej.

spis treści

1. Nagły poród

Niemal każda kobieta dokładnie planuje dzień porodu i specjalnie przygotowuje się do tej niezwykłej chwili. Czasem jednak zdarza się, że termin porodu przychodzi przedwcześnie, kiedy kobieta zupełnie się go nie spodziewa. Jeśli ma to miejsce w pracy, w domu lub w niezbyt dalekiej odległości od domu, to może wziąć taksówkę, zadzwonić po męża czy znajomych, którzy zawiozą ją na izbę porodową, dostarczą spakowaną torbę do szpitala i będą przy niej, by czuła się spokojniej i bezpieczniej. Niestety, czasem zdarzają się sytuacje, kiedy poród następuje nagle w trakcie podróży pociągiem czy samolotem i wtedy nie ma możliwości szybkiego dojechania do szpitala i urodzenia dziecka w normalnych warunkach. Znanych jest wiele przypadków, kiedy poród nastąpił w trakcie podróży transoceanicznej, gdy kilkugodzinny lot uniemożliwił odsunięcie momentu porodu o kilka godzin. W większości takich przypadków poród przed terminem kończył się szczęśliwie, a dziecko rodziło się zdrowe. Zdarzało się również tak, że na pokładzie samolotu były obecne osoby z personelu medycznego (lekarz, pielęgniarki, położna), które pomogły w odebraniu porodu. Bardzo często dzieci, które urodziły się na pokładzie samolotu, otrzymały imię pilota, stewardessy, osoby, która odbierała poród bądź imię kojarzące się z danymi linami lotniczymi. Jako prezent dla nowo narodzonego dziecka linie lotnicze w wielu przypadkach ofiarowały im darmowe dożywotnie bilety lotnicze.

W przypadku porodu w samolocie kwestią nie do końca jasną jest obywatelstwo dziecka. Czy przyznać mu obywatelstwo państwa, w którego przestrzeni powietrznej urodziło się dziecko, czy państwa, na którego terytorium wylądował samolot?

2. Odbieranie porodu

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Poród na pokładzie samolotu to ekstremalna sytuacja, która rzadko się zdarza, choćby dlatego, że kobiety od 8. miesiąca ciąży ograniczają latanie samolotem. Jeśli jednak w twojej obecności w pociągu, w autobusie czy innym miejscu rozpocznie się przedwczesny poród i kobieta dostanie przedwczesnych skurczów porodowych, musisz być przygotowana na udzielenie pomocy ciężarnej. Akcja porodowa wymaga bowiem pomocy innych osób i ciężarna sama nie poradzi sobie z wydaniem dziecka na świat. Na początku trzeba w miarę możliwości wezwać pomoc i czekać, aż przybędzie. W trakcie oczekiwania należy umożliwić ciężarnej zajęcie najwygodniejszej dla niej pozycji, która umożliwi jej rodzenie. W trakcie samej akcji porodowej należy przede wszystkim wspierać kobietę i pomóc jej w koordynowaniu skurczów porodowych. Następnie należy zadbać o coś, co umożliwi odcięcie i zawiązanie pępowiny - zawiązuje się dwa zaciski: jeden ok. 2 cm od pierścienia skórnego pępowiny, drugi w odległości 2-3 cm od pierwszego. Odcięcie pępowiny następuje w odległości ok. 1 cm od pierwszego zacisku. Konieczne jest także zapewnienie noworodkowi ciepła - okrycie go kocem, ubraniem itp. Po urodzeniu dziecka należy poczekać na urodzenie łożyska. Najlepiej jest zapakować je w jakieś naczynie, by mógł dokładnie obejrzeć je lekarz.

Poród na pokładzie samolotu zdarzył się już nieraz i w większości przypadków kończył się szczęśliwie. Dziecko otrzymywało imię kojarzące się z tą sytuacją i darmowe bilety do końca życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze