Dieta wegetariańska w ciąży

Istnieje wiele mitów dotyczących wpływu wegetarianizmu na zdrowy przebieg ciąży. Według jednych wegetarianki częściej mają problemy z zajściem w ciążęi częściej dochodzi u nich do poronień. Według innych, wegetarianizm nie ma wpływu na prawidłowy przebieg ciąży. Jaka jest prawda? Wiele wegetarianek obawia się, że gdy zajdą w ciążę ich dieta w pełni nie zaspokoi potrzeb odżywczych dziecka. Tymczasem prawda jest inna. Przy rozsądnym planowaniu jadłospisu i odpowiednim doborze składników dieta wegetariańska jest zupełnie bezpieczna, zarówno dla rozwijającego się dziecka, jak i dla przyszłej mamy.

Polecane wideo:

Zdrowa dieta wegetariańska w ciąży

Kobiety wegetarianki rodzą zazwyczaj zdrowe dzieci. Muszą jednak bardziej uważać w czasie ciąży niż kobiety jedzące mięso. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie dostarczanie niezbędnych składników. Podczas ciąży kobieta stosująca dietę wegetariańską powinna pomyśleć o zgromadzeniu w organizmie odpowiednich zapasów składników odżywczych oraz upewnić się, że spożywa wystarczająco dużo białka, żelaza, wapnia, witaminy D oraz witaminy B12. Jeżeli uważa, że w jej diecie brakuje któregokolwiek z tych elementów, powinna zwrócić się po poradę do lekarza lub dietetyka.

Wegetariański pasztet

Awokado, jeśli jest odpowiednio przyrządzone, jest wyjątkowo smacznym owocem. Miąższ awokado jest wyjątkowo oleisty i tłusty, a zarazem bardzo zdrowy....

Dziecko wszystkie potrzebne składniki pobiera z organizmu matki, więc np. brak żelaza w diecie może wywołać u przyszłej mamy – anemię. Anemia w ciąży może nie tylko spowodować, że kobieta poczuje się zmęczona, ale też negatywnie wpłynie na rozwój dziecka, a tym samym zwiększy ryzyko nasilenia krwawienia podczas porodu.
Stosując dietę wegetariańską kobieta ciężarna powinna uzupełniać braki aminokwasów pochodzenia zwierzęcego, jadając kombinację białek roślinnych, którą zawierają orzechy, tofu, niełuskane ziarna czy rośliny strączkowe. Przy takim trybie odżywiania dieta ta jest zdrowa i nie powinna mieć negatywnego wpływu na ciążę.

Składniki odżywcze w diecie wegetariańskiej

Prawidłowa dieta pełni bardzo istotną rolę w naszym życiu. Dostarcza naszemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych a co za tym idzie umożliwia prawidłowe rozwijania się i funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest, by zwracać uwagę co, ile i jak jemy. Szczególnie kiedy kobieta jest w ciąży. Konieczne jest zgromadzenie odpowiednich zapasów składników odżywczych, tak by wystarczyło dla zdrowia mamy i jej nienarodzonego dziecka.
Jakie składniki odżywcze mają największe znaczenie w diecie wegetariańskiej podczas ciąży?

  • Białko. Sery i jaja to cenne źródło białka. Wegetarianie z racji braku mięsa w diecie powinni zadbać o zapewnienie organizmowi pełnego zestawu aminokwasów, spożywając wysokobiałkowe produkty roślinne. Doskonałym źródłem protein są m. in. produkty sojowe, np. tofu, tempeh i miso czy rośliny strączkowe.
  • Żelazo. To niezbędny element odżywczy w diecie. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Podczas ciąży kobieta potrzebuje około 14,8 mg żelaza na dobę. Niedobór tego pierwiastka uniemożliwia wytwarzanie hemoglobiny i powoduje anemię. W związku z tym, że żelazo z pokarmu roślinnego wchłaniane jest gorzej niż żelazo zawarte w mięsie, należy nadrobić zaległości, spożywając rośliny strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i produkty sojowe. Bogate w żelazo są również suszone owoce. W trakcie spożywania takich produktów warto popijać posiłek sokiem pomarańczowym. Witamina C zawarta w tym soku ułatwia absorpcję żelaza.
  • Wapń. Właściwy poziom wapnia jest warunkiem posiadania zdrowych zębów i kości, co ma szczególne znaczenie podczas ciąży. Duże ilości wapnia zawierają brokuły, produkty z soi, suszone figi oraz ziarno sezamowe. W skuteczniejszym wchłanianiu wapnia pomaga witamina D.
  • Witamina B12 . Odpowiada za rozwój mózgu i budowę czerwonych ciałek krwi. Można ją znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. jajach czy nabiale.

Dieta przyszłej mamy wegetarianki powinna się składać z dużych ilości świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu, zarodków pszenicy, kiełków, orzechów, pestki dyni i słonecznika, ziarna sezamowego, orzeszków pistacjowych i migdałów, warzyw strączkowych, soi i jej przetworów, tofu, suszonych owoców, olei roślinnych.

Anna Liszewska

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Tłuszcze

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Tłuszcze
Tłuszcze

Jedzenie ryb w czasie ciąży

Jedzenie ryb w czasie ciąży

Ryby są niezastąpionym źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych omeg -3, białka, jodu i witaminy D. Dlaczego powinnaś jeść ryby?

Tłuszcze

Spożywanie śledzi w ciąży

Spożywanie śledzi w ciąży

Zdrowe odżywianie w czasie ciąży powinno być jednym z priorytetów przyszłej mamy. Ciężarne kobiety powinny uważać na to, co jedzą, by nie zaszkodzić sobie i dziecku. W jadłospisie kobiety ciężarnej nie powinno zabraknąć między innymi ryb.

Newsy - ciąża i poród

Dieta wegańska zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

kobiet w ciąży * Dieta wegetariańska w ciąży * Witamina B-12 Deficyt witaminy B12 nie jest powszechny wśród wegetarian, którzy spożywają nabiał (...) charakteryzują się zwykle deficytem...

Dieta w ciąży

6 mało znanych faktów o orzechach

6 mało znanych faktów o orzechach

. Mogą być również przetworzone na śmietankę, jako alternatywa wegetariańska. Pistacje Pistacje i jarmuż mają ze sobą wiele wspólnego - oba są zielone. Chlorofil sprawia (...) je i inne orzechy do diety, jeśli jesteś w ciąży....

Dieta – pierwszy trymestr

Luteina w czasie ciąży

Luteina w czasie ciąży

Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wpływa korzystnie na ciążę i wspomaga właściwy wzrost oraz rozwój płodu.

Kuchnia nastolatka

Dieta wegetariańska dla nastolatka

składników odżywczych, powstałe na skutek niejedzenia mięsa. Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? W dużym uproszczeniu, wegetarianizm polega (...) strączkowe, orzechy, nabiał oraz zielone liściaste warzywa. Jak...

Białko

Mięso w ciąży

Mięso w ciąży

kobiet, gdyż ich dieta powinna zaspokajać także potrzeby rozwijającego się dziecka. Dlaczego mięso w ciąży jest ważne? Mięso jest najlepszym (...) kurczaka, a ryby zawierają dużo witaminy B12. W witaminę B12 obfituje...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie (...) składniki odżywcze: białko, witaminy i sole mineralne. Prawidłowa...