Trwa ładowanie...

Czy dieta wegetariańska jest korzystna dla dzieci? Niepokojące wnioski badaczy

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 07.05.2022 14:45
Czy dieta wegetariańska jest korzystna dla dzieci? Niepokojące wnioski badaczy
Czy dieta wegetariańska jest korzystna dla dzieci? Niepokojące wnioski badaczy (East News)

Coraz więcej rodziców świadomie decyduje o wykluczeniu mięsa nie tylko ze swojej, ale także z diety dziecka. Dieta wegetariańska należy do jednych ze zdrowszych, zyskując od lat aprobatę wielu ekspertów. Ale czy na pewno przysłuży się naszemu dziecku? Najnowsze badania rzucają nieco światła na tę kwestię.

spis treści

1. Naukowcy przyjrzeli się diecie dzieci

Na łamach "Pediatrics" ukazały się wynik badań kanadyjskich naukowców ze szpitala St. Michael's Unity Health w Toronto. Wykorzystując bazę danych TARget Kids, przyjrzeli się efektom różnych modeli żywienia ok. dziewięciu tysięcy dzieci w wieku od szóstego miesiąca do ósmego roku życia. W momencie rozpoczęcia projektu niemal 250 dzieci było na diecie roślinnej, z czego 25 było weganami, a niespełna 340 dzieci stało się wegetarianami w późniejszym okresie.

Badacze przeanalizowali dane z 11 lat, na przestrzeni których dzieci były ważone, mierzone i podlegały badaniom sprawdzającym m.in. poziom trójglicerydów czy cholesterolu. Ocenie podlegał także poziom witaminy B12 i białka wskazującego na zawartość żelaza w magazynach organizmu, czyli ferrytyny.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi"

Jakie były wnioski? Naukowcy nie dostrzegli różnic między małymi wegetarianami i dziećmi jedzącymi mięso w zakresie m.in. wzrostu, BMI czy stężenia witaminy D3 lub witaminy B12**. Nie znaczy to, że między dziećmi nie było żadnych różnic.

2. Dieta wegetariańska może prowadzić do niedowagi?

"Dieta wegetariańska wiązała się jednak z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem wystąpienia niedowagi, co podkreśla potrzebę starannego planowania diety u dzieci z niedowagą, szczególnie diety wegetariańskiej. Nie było dowodów na związek z nadwagą lub otyłością" – czytamy w komunikacie prasowym naukowców.

- Nie jestem ortodoksyjna i nie twierdzę, że dzieci powinny jeść mięso, ale niestety zbilansowanie diety malucha nie jest łatwe – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka i diet coach, Agnieszka Piskała-Topczewska, założycielka Instytutu Nutrition Lab.

To jednak nie znaczy, że dieta wegetariańska dla dzieci jest niewskazana.

- Dietę wegetariańską, czyli z jajkami, mlekiem i przetworami nabiałowymi, można prawidłowo zbilansować z dodatkiem warzyw, owoców i zbóż oraz roślin strączkowych – dodaje ekspertka.

Dietetyczka przyznaje, że miała w swoim gabinecie małych pacjentów na diecie wegetariańskiej. Były wśród nich okazy zdrowia, których rodzice potrafili poradzić sobie nawet z typowym w dietach roślinnych niedoborem witaminy B12.

Wśród swoich pacjentów ekspertka miała niestety również ofiary niedostatecznej wiedzy rodziców na temat żywienia. Jedno z nich miało niedowagę, a także niedobory jakościowe.

- Dieta była uboga, jeśli chodzi o witaminy A czy C, których w diecie wegetariańskiej raczej nie powinno brakować. Okazało się, że dziecko jadło omlety z dżemem, naleśniki z serem itd. – przyznaje ekspertka i dodaje: - Miałam też dziecko, które mimo diety wegetariańskiej było otyłe. Kanapki z serem, kanapki z kremem czekoladowym i ogromne ilości orzechów. Dziecko dostawało też pestki nasion oleistych przy deficytowej ilości warzyw i owoców. Dziś byśmy powiedzieli, że to taka keto dieta – ogromne ilości zdrowych tłuszczów, ale wciąż jednak tłuszczów.

3. Jaka dieta dla dziecka?

Dziecko potrzebuje aż 2 g białka na 1 kg masy ciała
Dziecko potrzebuje aż 2 g białka na 1 kg masy ciała (Pexels)

Kluczem jest tutaj zdrowy rozsądek i rozwaga. Agnieszka Piskała-Topczewska przyznaje, że jej obawy budzi dieta wegańska. To dieta roślinna wykluczająca jakiekolwiek produkty odzwierzęce, w tym masło, ser, jajka czy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Dietetyczka zaznacza, że ten model żywienia może być deficytowy, zwłaszcza jeśli chodzi o białko.

- Dorośli potrzebują 1 g białka na 1 kg masy ciała na dzień. Potrzebujemy białka m.in. do wzrostu włosów, paznokci, białko bierze też udział w procesach hormonalnych. U dzieci to zgoła inna kwestia – białka potrzebują do procesów wzrostowych i rozwoju organizmu. Stąd zapotrzebowanie wynosi aż 2 g na 1 kg masy ciała – mówi Agnieszka Piskała-Topczewska.

Zdaniem ekspertki na drugim biegunie problemów w żywieniu dzieci jest nadmiar białka w dietach tradycyjnych.

- Dzieci w Polsce są przebiałkowane. To nie tylko parówki, ale też jogurty, serki itd. Z tego bierze się zakwaszenie organizmu czy problemy z nerkami – podkreśla ekspertka.

W jej ocenie grzechów związanych z karmieniem dzieci polscy rodzice na sumieniu mają całkiem sporo – za duże porcje, zbyt wiele produktów dosładzanych, ale też złe wzorce żywieniowe, jakie przekazują dzieciom rodzice.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze