Trwa ładowanie...

Diagnoza gotowości szkolnej. Na czym polega, kto ją wydaje?

 Ewa Rosiecka
15.09.2023 09:01
Diagnoza gotowości szkolnej wskazuje, czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej
Diagnoza gotowości szkolnej wskazuje, czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej (Adobe Stock)

Diagnoza gotowości szkolnej ma na celu ustalić, czy dziecko 7-letnie osiągnęło poziom rozwoju, który pozwoli mu sprostać wymaganiom szkolnym. Przygotowanie informacji o gotowości dziecka do rozpoczęcia edukacji w szkole to obowiązek każdego wychowawcy w zerówce, a wyniki tego badania mogą pomóc rodzicom podjąć decyzję, czy zapisać dziecko do szkoły, czy też wnioskować o odroczenie obowiązku szkolnego. Czym jest gotowość szkolna? Do kiedy diagnoza gotowości szkolnej powinna trafić do rodziców dziecka? Czy rodzice muszą dostarczyć ten dokument do szkoły podstawowej? Sprawdź!

spis treści

1. Co to jest gotowość szkolna?

Gotowość szkolna to moment, w którym dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki w szkole w zakresie sfery poznawczej, ruchowej i emocjonalno-społecznej. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, dlatego niektóre umiejętności osiąga wcześniej, a inne później.

Dziecko, które osiągnęło dojrzałość szkolną, potrafi sprostać wymaganiom, które stawia szkoła i jest podatne na systematyczne nauczanie. Jest gotowe do podjęcia nauki czytania, pisania, liczenia, jest ciekawe otaczającego go świata i zdarzeń, które w nim zachodzą.

Orientuje się w schemacie własnego ciała i przestrzeni, rozumie mowę, polecenia, ma dobrze rozwiniętą percepcję wzrokową i słuchową i potrafi skoncentrować się na zadaniu. Ponadto posiada umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas, potrafi budować wypowiedzi i udziela trafnych odpowiedzi.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

W obszarze emocjonalno-społecznym dziecko umie pracować w zespole, rozróżnia dobro od zła, przestrzega ogólnie przyjętych norm, potrafi nazwać emocje i panować nad nimi. Potrafi pracować samodzielnie, wykonywać czynności samoobsługowe.

W zakresie aktywności ruchowej absolwent zerówki powinien mieć dobrze rozwiniętą motorykę małą i dużą, posiadać dobrą ogólną sprawność ruchową, oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Powinien umiejętnie korzystać z własnych zasobów, być odpornym na zmęczenie, umieć wytrzymać w ławce przez dłuższy czas czy też nosić plecak.

Edukacja domowa - za czy przeciw?
Edukacja domowa - za czy przeciw?

W Holandii jest zakazany, ale w Polsce cieszy się sporą popularnością. Homeschooling, czyli uczenie

przeczytaj artykuł

2. Kto i kiedy wydaje diagnozę gotowości szkolnej?

Diagnoza gotowości szkolnej powinna być opracowana przez wychowawcę oddziału zerówki, który ma obowiązek do końca kwietnia każdego roku wydać rodzicom informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

Badanie gotowości szkolnej może być przeprowadzone także przez specjalistów w poradni psychologiczno-pedagogicznej na wniosek rodziców, w celu wydania opinii o odroczeniu edukacji szkolnej dziecka.

3. Co daje rodzicom diagnoza gotowości szkolnej?

Diagnoza gotowości szkolnej daje rodzicom lub opiekunom dziecka jego całościowy obraz rozwoju w wyżej wymienionych sferach, informacje na temat mocnych i słabych stron dziecka i jego potencjału.

Diagnoza może zawierać zalecenia, będące ułatwieniem dla rodziców, którzy chcą wesprzeć swoje dziecko w rozpoczęciu edukacji lub podjąć decyzję w kwestii ewentualnego odroczenia rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

4. Czy rodzic ma obowiązek dostarczyć diagnozę gotowości szkolnej do szkoły dziecka?

Diagnoza jest wydawana rodzicom, którzy samodzielnie podejmują decyzję o ewentualnym przekazaniu dokumentu szkole, w której dziecko rozpocznie naukę, jeśli uznają, że informacje w niej zawarte mogą pomóc w dalszej pracy z dzieckiem i wspomaganiu jego rozwoju.

Warto wiedzieć, że diagnoza gotowości szkolnej nie jest świadectwem ukończenia zerówki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze