Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Czy kobiety, które rodzą dzieci w późniejszym wieku, żyją dłużej?

Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wykazują, że kobiety, które urodziły naturalnie w późniejszym wieku, żyją dłużej. Zdaniem badaczy, matki, które wydały na świat dzieci po 25. roku życia, dwukrotnie częściej dożywały 90 lat niż te, które rodziły w młodszym wieku.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Kobiety, które decydują się na dziecko po 25. urodzinach, są zazwyczaj lepiej wykształcone, mają wysokie dochody i są bardziej świadome wartości zdrowego odżywiania i stylu życia. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie przyszłe mamy powinny czekać z zajściem w ciążę, żeby zwiększyć swoją szansę na długowieczność.

Autorzy badania uważają, że późne macierzyństwo związane jest z wolniejszym starzeniem się układu rozrodczego u niektórych kobiet - jeśli są one w stanie urodzić zdrowe dziecko w późniejszym wieku, oznacza to, że ich organizm po prostu wolniej się starzeje.

Kobiety, które później rodzą dzieci, żyją dłużej
Kobiety, które później rodzą dzieci, żyją dłużej (Shutterstock)

Ponadto kobieta, która decyduje się na późne macierzyństwo, jest zazwyczaj w lepszej sytuacji materialnej, co, jak wynika z poprzednich badań, decyduje również o dłuższym życiu.

Wskaźnik porodów w 40. i 44. roku życia wzrósł ponad dwukrotnie między 1990 a 2012 rokiem.

Przeczytaj koniecznie

1. Późna ciąża oznacza dłuższe życie

W poprzednich badaniach potwierdzono, że kobiety, które urodziły ostatnie dziecko, mając więcej niż 33 lata, miały dwukrotnie większe szanse na dożycie blisko 100 lat (dokładnie 95) niż matki, które wydały na świat potomka w wieku 29 lat.

Jedna z hipotez naukowych zakłada, że skoro kobieta bez problemu zaszła w ciążę w nieco późniejszym wieku, jest zdrowsza, więc łatwiej będzie jej dożyć starości. Natomiast kobieta, która decyduje się na późne macierzyństwo, jest w lepszej sytuacji materialnej, co poprawia jakość jej życia.

Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?
Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński? [6 zdjęć]

Uśmiechnięta kobieta, z nienagannym makijażem i idealnie ułożonymi włosami, tuli do piersi noworodka....

zobacz galerię

W ramach nowej analizy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące około 20 000 kobiet, zebrane w ramach długoterminowego badania, rozpoczętego w 1993 roku. Były one monitorowane przez okres 21 lat.

Kobiety rodzące po raz pierwszy w wieku 25 lat lub później dożywały 90 urodzin o 21 proc. częściej niż te, które na pierwszego potomka zdecydowały się wcześniej. Badane, które urodziły 2-4 dzieci, również miały większe szanse na długie życie niż te, które wydały na świat tylko jedną pociechę.

7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział
7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział [8 zdjęć]

Jeśli do tej pory myślałaś, że bycie mamą to prosta sprawa, bo przecież wystarczy dziecku dać jeść, przewinąć,...

zobacz galerię

Do tej pory rzadko poddawano analizie wpływ czynników reprodukcyjnych na długość życia. Przeważnie badacze koncentrowali się na aktywności fizycznej, diecie oraz innych czynnikach, mogących oddziaływać na długowieczność.

Podsumowując wyniki, badacze stwierdzili, że 25 lat to odpowiedni wiek na pierwszy poród. Jednak nie należy opóźniać decyzji o macierzyństwie tylko ze względu na możliwe korzyści w postaci dłuższego życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.