Starsze matki mogą wychować grzeczniejsze dzieci
Większość lekarzy ginekologów i ekspertów ostrzega kobiety, że powinny się decydować na macierzyństwo wcześniej. Odkładanie decyzji o dziecku na później może pociągać za sobą różne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Jednak według najnowszego duńskiego badania, posiadanie dzieci w późniejszym wieku pozytywnie wpływa na zachowanie dzieci. Okazuje się bowiem, że starsze matki mają mniejsze skłonności do karania dzieci, a one dzięki temu mają mniej problemów z zachowaniem, emocjami i problemów z rówieśnikami.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, starsze mamy mają tendencję do bardziej stabilnych związków, są lepiej wykształcone i mają większy majątek i możliwości. Co może wpływać na ich poczucie bezpieczeństwa i spokój wewnętrzny. Dzięki temu mogą one również poświęcić dziecku więcej czasu.
"Wiemy, że ludzie z wiekiem stają się bardziej elastyczni psychicznie, są bardziej tolerancyjni od innych i lepiej rozwijają się emocjonalnie" - powiedział naukowiec Dion Sommer w oświadczeniu prasowym uniwersytetu.
"Dlatego psychologiczna dojrzałość może wyjaśnić, dlaczego starsze matki nie wyśmiewają się i fizycznie nie karzą swoich dzieci" - dodał.
"Ten styl rodzicielstwa może przyczynić się do stworzenia dziecku pozytywnego środowiska psychospołecznego, który wpływa na wychowanie dzieci" - wyjaśnił Sommer.
Naukowcy zauważyli, że korzyści te obserwowano u dzieci w wieku 7 i 11 lat, ale nie w wieku 15 lat.
W badaniu badacze przyjrzeli się danym pochodzącym z losowej próby ponad 4 700 duńskich matek. Wyniki wykazały, że w 2015 r. średni wiek kobiet w ciąży w tej grupie wyniósł około 31, co oznacza, że większość duńskich dzieci urodziła się w chwili, gdy matka ma ponad 30 lat.
Wielu ekspertów radzi kobietom, aby nie czekały zbyt długo z decyzję o posiadaniu dzieci, ze względu na spadek płodności i zwiększone ryzyko wystąpienia problemów, takich jak poronienie, poród przedwczesny i wady wrodzone.
"Jednakże, oceniając konsekwencje rosnącego wieku matki, ważne jest rozważenie zarówno fizycznych, jak i psychospołecznych zalet i wad" - powiedział Sommer.
Badanie opublikowano niedawno w "European Journal of Developmental Psychology".
Badania zostały przedstawione zaledwie kilka miesięcy po opublikowaniu przez American Geriatrics Society raportu stwierdzającego, że posiadanie dziecka w późniejszym wieku może zwiększyć siłę umysłową kobiety.
Badacze objęli badaniem 830 kobiet w średnim wieku, aby znaleźć związek między późniejszym posiadaniem dziecka a zdolnościami poznawczymi kobiety. Naukowcy uważają, że powodem poprawy zdolności poznawczych kobiety jest wzrost hormonów, które wpływają na ciało kobiety w ciąży, które, jak udowodniono, wpływają na chemię i funkcje mózgu.
Jest więc oczywiste, że mózg kobiety zmienia się z powodu posiadania dziecka, a niektórzy eksperci uważają, że trwa to całe życie.