Przejdź na WP

Starsze matki mogą wychować grzeczniejsze dzieci

Większość lekarzy ginekologów i ekspertów ostrzega kobiety, że powinny się decydować na macierzyństwo wcześniej. Odkładanie decyzji o dziecku na później może pociągać za sobą różne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Zobacz film: "Guzik: "Nie ganię osób, które nie decydują się na bycie matką""

Jednak według najnowszego duńskiego badania, posiadanie dzieci w późniejszym wieku pozytywnie wpływa na zachowanie dzieci. Okazuje się bowiem, że starsze matki mają mniejsze skłonności do karania dzieci, a one dzięki temu mają mniej problemów z zachowaniem, emocjami i problemów z rówieśnikami.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, starsze mamy mają tendencję do bardziej stabilnych związków, są lepiej wykształcone i mają większy majątek i możliwości. Co może wpływać na ich poczucie bezpieczeństwa i spokój wewnętrzny. Dzięki temu mogą one również poświęcić dziecku więcej czasu.

"Wiemy, że ludzie z wiekiem stają się bardziej elastyczni psychicznie, są bardziej tolerancyjni od innych i lepiej rozwijają się emocjonalnie" - powiedział naukowiec Dion Sommer w oświadczeniu prasowym uniwersytetu.

Posiadanie dzieci w późniejszym wieku pozytywnie wpływa na zachowanie dziecka w przyszłości
Posiadanie dzieci w późniejszym wieku pozytywnie wpływa na zachowanie dziecka w przyszłości (Shutterstock)

"Dlatego psychologiczna dojrzałość może wyjaśnić, dlaczego starsze matki nie wyśmiewają się i fizycznie nie karzą swoich dzieci" - dodał.

"Ten styl rodzicielstwa może przyczynić się do stworzenia dziecku pozytywnego środowiska psychospołecznego, który wpływa na wychowanie dzieci" - wyjaśnił Sommer.

Naukowcy zauważyli, że korzyści te obserwowano u dzieci w wieku 7 i 11 lat, ale nie w wieku 15 lat.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu...

zobacz galerię

W badaniu badacze przyjrzeli się danym pochodzącym z losowej próby ponad 4 700 duńskich matek. Wyniki wykazały, że w 2015 r. średni wiek kobiet w ciąży w tej grupie wyniósł około 31, co oznacza, że większość duńskich dzieci urodziła się w chwili, gdy matka ma ponad 30 lat.

Wielu ekspertów radzi kobietom, aby nie czekały zbyt długo z decyzję o posiadaniu dzieci, ze względu na spadek płodności i zwiększone ryzyko wystąpienia problemów, takich jak poronienie, poród przedwczesny i wady wrodzone.

"Jednakże, oceniając konsekwencje rosnącego wieku matki, ważne jest rozważenie zarówno fizycznych, jak i psychospołecznych zalet i wad" - powiedział Sommer.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie opublikowano niedawno w "European Journal of Developmental Psychology".

Badania zostały przedstawione zaledwie kilka miesięcy po opublikowaniu przez American Geriatrics Society raportu stwierdzającego, że posiadanie dziecka w późniejszym wieku może zwiększyć siłę umysłową kobiety.

Badacze objęli badaniem 830 kobiet w średnim wieku, aby znaleźć związek między późniejszym posiadaniem dziecka a zdolnościami poznawczymi kobiety. Naukowcy uważają, że powodem poprawy zdolności poznawczych kobiety jest wzrost hormonów, które wpływają na ciało kobiety w ciąży, które, jak udowodniono, wpływają na chemię i funkcje mózgu.

Jest więc oczywiste, że mózg kobiety zmienia się z powodu posiadania dziecka, a niektórzy eksperci uważają, że trwa to całe życie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.