Trwa ładowanie...

Najlepszy wiek, żeby zajść w ciążę

Najlepszy wiek, żeby zajść w ciążę
Najlepszy wiek, żeby zajść w ciążę (Zdjęcie autorstwa Ed Yourdon/(CC BY-SA 2.0))

Często w dzieciństwie dziewczynki bawią się w bycie mamą. Zastanawiające jest to, że kobiety późniejsze faktyczne wejście w tę nową rolę najczęściej odkładają w czasie. Dzieje się tak u wielu kobiet, które odkładają podjęcie tej ważnej decyzji aż do momentu, kiedy jest już za późno na zajście w ciążę.

spis treści

1. Kiedy zajść w ciążę?

Kobiety nie chcą tracić swoich najlepszych lat na urodzenie dziecka, skupiają się najczęściej na zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, karierze, samodzielności. Chcą najpierw zrealizować inne swoje cele – mieć dobrą pracę, kupić mieszkanie, samochód, pojechać na wakacje. Naukowcy udowodnili, że kobieta może zajść w ciążę zarówno gdy ma 25, 35 czy 45 lat. Jednakże opóźnianie macierzyństwa ma swoje konsekwencje – zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób u dziecka i trudniej zajść w ciążę. Obecnie najczęściej kobiety rodzą po 30. roku życia.

2. Przygotowania do ciąży

Dojrzałość biologiczna nie idzie często w parze z dojrzałością społeczną kobiety i nie może być ona jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję o ciąży. Warto ją podjąć, gdy zarówno kobieta jak i mężczyzna są psychicznie, fizycznie i finansowo przygotowani do obowiązków wynikających z rodzicielstwa. 

Pamiętać przy tym należy jednak, że wiek odgrywa istotną rolę w zajściu w ciążę, ponieważ czy nam się to podoba, czy nie, nasze ciało dokładnie wie, ile ma lat.

3. Ciąża nastolatki

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"

Z medycznego punktu widzenia dziewczyna może zajść w ciążę po pierwszej miesiączce i po pierwszej owulacji. Jednak ciąża w okresie nastoletnim to prawdopodobnie najgorsze rozwiązanie. Taka ciąża obciążona jest wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej masy dziecka i nastąpienia śmierci dziecka podczas porodu. Matki są także narażone na komplikacje, podwyższenie ciśnienia krwi i anemię. Mimo że nastolatki są fizycznie dojrzałe do bycia matkami, nie są do tego przygotowane emocjonalnie i finansowo. Prowadzą zwykle beztroskie życie i przeważnie wystrzegają się jakiejkolwiek opieki prenatalnej. Najczęściej ciąża jest wynikiem nierozważnego zachowania.

4. Płodność kobiety

Najlepszy wiek do zajścia w ciążę to 18-25 lat. Płodność kobiety osiąga swój szczyt w wieku 25 lat. Kobiety w tym wieku są zdrowsze niż starsze matki, co sprawia, że są najmniej narażone na poronienia i komplikacje związane z ciążą. Poza tym mają więcej energii i łatwiej radzą sobie z wysiłkiem fizycznym, którego wymaga opieka nad dzieckiem.

 Jednak młode matki często muszą zmagać się kłopotami finansowymi, jak również wiele z nich odkłada swoje osobiste cele na później. Kobiety, które planują kontynuować karierę w dziedzinach wysoce konkurencyjnym mogą być w niekorzystnej sytuacji, gdy zdecydują się na wczesne posiadanie dziecka.

5. Późna ciąża

Wskaźnik płodności kobiety utrzymuje się jeszcze przez ok. 10 lat na dość wysokim poziomie, a po 35. roku życia znacznie się obniża. Kobieta w wieku 40 lat jest narażona na większe problemy związane z zajściem w ciążę i ma tylko 50% szans na nią. Około 2/3 kobiet w tym wieku ma jakieś kłopoty związane z płodnością, ponieważ organizm produkuje mniejsze ilości progesteronu.

Starsze kobiety wymagają często bardziej ścisłej opieki medycznej. U kobiet powyżej 35. roku życia istnieje większe ryzyko wystąpienia cukrzycy czy podniesienia poziomu ciśnienia krwi w czasie ciąży. Poza tym wraz ze wzrostem wieku kobiety, wzrasta ryzyko urodzenia dziecka w zespołem Downa lub innymi nieprawidłowościami chromosomalnymi. A jeśli okaże się, że jedno z partnerów jest niepłodne, leczenie niepłodności może zacząć się dopiero po dwóch latach starań, a kobieta staje się coraz starsza.

Według prowadzonych statystyk kobiety z po studiach i z dużych miast najczęściej odkładają decyzję o posiadaniu dziecka. Jeśli już ją podejmą – jest ona w pełni świadoma. Starsze matki często podkreślają, że późniejsze macierzyństwo pozwoliło im na zrealizowanie się na innych polach – miały czas na rozwój swojej kariery, podróże, budowanie silnej relacji ze swoim partnerem, spotkania przyjaciółmi i wiele innych rzeczy. Są często lepiej przygotowane psychicznie do swojej nowej roli – mają większą świadomość swojego ciała, bardziej dojrzale podchodzą do ciąży i porodu. Posiadają większą stabilizację finansową niż młode mamy. Specjaliści z Centrum im. Adama Smitha wyliczyli, że koszt posiadania dziecka, liczony do osiągnięcia przez nie 21 lat, wynosi ok. 160 tys. zł. Dwoje dzieci wymaga 280 tys. zł.

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę. Kobieta musi podjąć tę decyzję. Lekarz ma jednak obowiązek przedstawić jej, kiedy ma największe szanse na macierzyństwo i co wiąże się z jego odkładaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze