Trwa ładowanie...

Dziecko skończyło 9 lat. Nadal karmi je piersią

Avatar placeholder
07.05.2024 11:22
Dziecko skończyło 9-lat. Nadal karmi je piersią
Dziecko skończyło 9-lat. Nadal karmi je piersią (East News)

Karmienie piersią to temat rzeka. Choć decyzja o tym, czy kobieta decyduje się na taki sposób żywienia dziecka, powinno należeć do matki, to wiele kobiet wciąż spotyka się z krytyką. Kontrowersyjne bywa też kontynuowanie karmienia piersią po kilku latach od narodzenia dziecka. Pewna mama wystawiła się na publiczny hejt, gdy wspomniała o tym, że nadal karmi dziewięcioletnią córkę piersią.

spis treści

1. Karmienie piersią

Karmienie piersią to w większości przypadków najlepszy sposób żywienia niemowląt. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka oraz kontynuowanie karmienia aż do ukończenia dwóch lat lub dłużej, pod warunkiem wprowadzania także pokarmów stałych, które uzupełnią dietę dziecka.

Rekomendacja WHO mówi o zakończeniu karmienia piersią wraz z drugimi urodzinami dziecka. Mamy decyzują się jednak na odstawienie malucha w różnych momentach - niektóre już po pierwszych urodzinach, inne dopiero przed pójściem dziecka do przedszkola.

Niektóre mamy kontynuują przygodę z laktacją jeszcze przez długi czas, co często spotyka się z brakiem akceptacji przez otoczenie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (East News)

2. 9-latka karmiona piersią

Na forum "Quora" pojawił się wpis mamy, która nadal karmi piersią. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jej córka nie miała dziewięciu lat.

"Nie przestanę karmić piersią, dopóki córka sama tego nie będzie chciała. Czy ktoś mnie rozumie?" - pyta kobieta, która dodaje, że mierzy się z hejtem.

"Nawet zwierzęta odstawiają swoje młode od piersi. Jest to część naturalnego procesu pomagania im w dorastaniu" - pisze internauta pod postem kobiety karmiącej dziewięciolatkę piersią.

Inna osoba przyznaje, że karmienie piersią jest bardzo zdrowe, ale tylko do pewnego momentu.

"Nie ma żadnego ziemskiego powodu, dla którego dziewięciolatka miałaby nadal być karmiona jak niemowlę" - wyjaśnia.

Eksperci nie podają górnej granicy wieku, w jakiej należy jednoznacznie odstawić dziecko od piersi, ale większość osób robi to, zanim maluch pójdzie do przedszkola. Decyzja o odstawieniu jest zależna od różnych czynników.

Dane podane przez WHO wskazują, że przygodę z laktacją rozpoczyna aż 97 proc. mam. Po upływie dwóch miesięcy z karmienia piersią rezygnuje 43,5 proc. kobiet, zaś po czterech miesiącach niemal 30 proc. Po sześciu miesiącach 4 proc. mam odstawia malucha od piersi, a na dłuższe karmienie decyduje się tylko 1/5 kobiet. Karmienie piersią dziwięciolatki należy więc do zdecydowanej rzadkości.

- Karmienie piersią po 12. miesiącu życia, w nocy i na żądanie zwiększa ryzyko próchnicy wczesnego dzieciństwa - mówiła w rozmowie z redakcją WP Parenting Magdalena Słowik-Mazur, specjalista stomatologii dziecięcej z 16-letnim stażem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze