Trwa ładowanie...

Czy karmienie piersią ma jakieś wady?

Avatar placeholder
14.05.2019 14:32
Czy karmienie piersią ma jakieś wady?
Czy karmienie piersią ma jakieś wady? (123rf)

Wiele się mówi o zaletach karmienia piersią – naturalne wspieranie odporności dziecka, mniejsze problemy z układem pokarmowym niemowląt i jakby nie było – wygoda. Czy jednak karmienie piersią to same zalety? Czy ta metoda karmienia ma również wady? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do karmienia piersią?

Karmienie piersią to naturalna dieta dla niemowląt. Nie musimy się martwić o podgrzewanie pokarmu, szukanie i sterylizowanie butelek. Mamy również pewność, że dziecko otrzymuje bogate substancje odżywcze, witaminy i minerały, dzięki którym zdrowo rośnie. W pierwszych miesiącach życia mleko matki jest jedynym produktem w tabeli żywieniowej niemowląt. Nie potrzebuje ono wtedy niczego innego, gdy jest głodne lub spragnione. Karmienie piersią to jednak nie tylko zalety, ale również wady. Jakie trudności widzą kobiety w tym sposobie karmienia?

spis treści

1. Karmienie na żądanie

Do wad karmienia piersią można zaliczyć ciągłą dyspozycyjność matki na żądanie dziecka. Alternatywą dla tego rozwiązania, gdy na przykład mama wraca do pracy, może być odciąganie pokarmu i karmienie butelką. Nie mniej jednak w pierwszych miesiącach życia dziecka kobieta najczęściej karmi piersią.

Zobacz film: "Karmienie piersią"
Karmiąc piersią, kobiety często są na zawołanie dzieci
Karmiąc piersią, kobiety często są na zawołanie dzieci (123RF)

2. Wypływanie pokarmu

Inną wadą karmienia piersią jest samoistne wypływanie pokarmu. Może być to szczególnie uciążliwe w miejscach publicznych. Sposobem na tego rodzaju wadę mogą być wkładki ochronne z bawełny. Nie mniej, może się zdarzać, że dobierzemy wkładkę słabej jakości lub z jakichś innych powodów nie wytrzyma ona ilości wypływającego mleka, pozostawiając widoczne ślady na bluzce.

3. Zmiany w wyglądzie piersi

Według niektórych kobiet karmienie piersią zmienia ich kształt. Tymczasem, przyczyną tego stanu rzeczy jest zwiększenie wielkości piersi w okresie ciąży i wzmożone napięcie skóry, które prowadzi do rozstępów. Chcąc uniknąć tego zjawiska, nie należy zbyt dużo przybierać na wadze w ciąży. Istotne jest także noszenie odpowiednich biustonoszy, które dobrze podtrzymają piersi. Martwiąc się o wagę, kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą lekarza. Ostatnią rzeczą, którą powinna zrobić, to ustalanie diety na własną rękę. W ten sposób możemy niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

4. Współżycie seksualne a karmienie piersią

Piersi to nie tylko wytwórnia mleka dla niemowląt. To także obiekt erotyczny. W czasie karmienia piersią ta druga funkcja schodzi na drugi plan. Niektóre kobiety nie potrafią ich połączyć. Dla innych samo karmienie piersią jest pewnego rodzaju doznaniem seksualnym i w ogóle zaprzestają tej formy podawania niemowlęciu pokarmu.

5. Jakie istnieją przeciwwskazania do karmienia piersią?

Część kobiet, czując pełen dyskomfort podczas karmienia piersią, rezygnuje z tego sposobu. Odstawiają dziecko od piersi i przechodzą na karmienie butelką. Niektóre kobiety odciągają mleko, a inne wybierają mleko modyfikowane. Zdarza się, że dla własnej wygody. Czasami jednak istnieją poważne przeciwwskazania do karmienia piersią.

Musisz to wiedzieć

Są nimi:

nietolerancja laktozy;

• galaktozemia wrodzona;

AIDS;

gruźlica;

• choroby psychiczne.

Również silne bóle piersi, częste zapalenia piersi, obolałe i przekrwione sutki mogą być przeciwwskazaniem do takiego karmienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze