Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu mogą pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy, odpowiadające za prawidłową mikcję. Nietrzymanie moczu to jedna z dolegliwości poporodowych, z którą można skutecznie walczyć za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Problemy z mimowolnym oddawaniem moczu nasilają się u kobiet wraz z wiekiem. Po 40. roku życia na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi około 30% kobiet. Nie musisz milcząco znosić przykrych dolegliwości. Aby pomóc sobie w połogu z nietrzymaniem moczu, stosuj wkładki higieniczne absorbujące intymne zapachy i wykonuj systematycznie ćwiczenia wzmacniające mięśnie i więzadła dna miednicy.
1. Słabość mięśni przyczyną nietrzymania moczu
Za nietrzymanie moczu po porodzie w dużej mierze odpowiada sprawność mięśni narządów miednicy mniejszej, stanowiącej dolny odcinek układu moczowego. Jeśli aparat wieszadłowy miednicy, tzw. hamak, jest po porodzie osłabiony, rozciągnięty, zwiotczały, może dochodzić do problemów z mimowolnym posikiwaniem. Aparat wieszadłowy to zespół więzadeł, mięśni i powięzi, które utrzymują narządy wewnętrzne we właściwym położeniu. Do uszkodzeń i rozluźniania się aparatu wieszadłowego miednicy dochodzi najczęściej na skutek porodów, ciężkiej pracy fizycznej, nadwagi, otyłości i starzenia się. Mięśnie dna miednicy są bardzo ważne, ponieważ otaczają od dołu mięśnie jamy brzusznej i mięsień przepony. Dno miednicy tworzy tkanka mięśniowa ułożona warstwowo, dźwigająca narządy jamy brzucha.
2. Kinezyterapia w leczeniu nietrzymania moczu
Kinezyterapia polega na leczeniu ruchem. Terapię nietrzymania moczu w połogu można wspomagać ćwiczeniami mięśni dna miednicy. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu są dobre w profilaktyce oraz wtedy, gdy problemy dopiero się zaczynają. Pierwszym krokiem jest nauczenie się odpowiedniego napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Aby wiedzieć, jak właściwie wykonywać ćwiczenia, najlepiej skonsultować się z ginekologiem albo urologiem. Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo kondycja mięśni miednicy wpływa na układ moczowo-płciowyi satysfakcję z seksu. Jakie metody są najlepsze w usprawnianiu mięśni dna miednicy i zapobieganiu nietrzymaniu moczu?
- Ćwiczenia Kegla – zaciskanie i rozluźnianie mięśni pochwy i krocza. Każdy skurcz mięśni powinien trwać około sekundy, tyle samo powinna też zajmować przerwa między skurczami.
- Biofeedback – mierzenie aktywności elektrycznej kurczących się mięśni.
- Synergizm mięśni – współdziałanie w ćwiczeniach różnych grup mięśni szkieletowych. Lekarz uczy pacjentkę napinania mięśni krocza poprzez aktywizowanie tych mięśni, które umie napinać. Przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała i właściwe napinanie mięśni pośladków, ud czy brzucha uruchamia również mięśnie dna miednicy.
W czasie ćwiczeń mięśni Kegla należy starać się swobodnie oddychać. Początkowo ćwiczenia należy powtarzać po 10 razy rano i wieczorem. Gdy opanujesz techniki napinania krocza, możesz ćwiczyć częściej, siedząc lub stojąc – w codziennych sytuacjach (za biurkiem, na przystanku, podczas zmywania naczyń itp.). Ocena postępu we wzmacnianiu mięśni dna miednicy może się odbywać nie tylko za pomocą aparatu biofeedback, ale również poprzez zwykłą kontrolę palpacyjną w pozycji stojącej. Można też zastosować specjalne stożki z ciężarkami, które kobieta wkłada do pochwy i utrzymuje przez pewien czas, zaciskając mięśnie krocza. W obiektywnej ocenie postępu leczenia i ilości oddawanego moczu może pomóc liczenie zużytych w ciągu dnia podpasek.
3. Systematyczność ćwiczeń na nietrzymanie moczu
Gdy umiesz już napinać mięśnie dna miednicy, drugim etapem jest dobranie indywidualnego zestawu ćwiczeń – w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie w domu. Wzmocnią one nie tylko mięśnie Kegla, ale również mięśnie biorące udział w regulacji ciśnienia w jamie brzusznej. Ćwiczenia można wykonywać w różnych pozycjach, zwracając uwagę na kontrolowanie oddechu i działanie tłoczni brzusznej. Regularny trening jest niezwykle ważny. Efektywnie wspomaga leczenie nietrzymania moczu, usprawnia krążenie krwi w obrębie miednicy mniejszej, zapobiega zastojom żylnym i korzystnie wpływa na regulację wypróżnień. Nawyku kontroli pracy mięśni dna miednicy pacjentka nabywa zwykle w ciągu miesiąca. Uczy się także radzić sobie w sytuacjach krytycznych, takich jak kichanie, kaszel czy bieg.
Powrót kondycji i uzyskanie odpowiedniego napięcia mięśni nie jest procesem trwałym. Wymaga stałych ćwiczeń, dyscypliny i systematyczności. Dobór ćwiczeń modyfikuje się w taki sposób, by kobiety nie znudziły się treningiem. Dobrym pomysłem są ćwiczenia grupowe, w których łatwiej o motywację i mobilizację. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu można dołączyć do popularnych zestawów aerobiku i gimnastyki odchudzającej. Im wcześniej zaczniesz ćwiczyć, tym lepiej dla ciebie. Dzięki ćwiczeniom mięśni dna miednicy, możesz nie tylko pozbyć się problemów z mimowolnym popuszczaniem moczu, ale również poprawić własną i partnera satysfakcję z seksu po porodzie.